Zavrieť

Porady

Bezúročná pôžička s.r.o-čky spoločníkovi

Dobrý deň.

Prosím Vás o vysvetlenie, či je tento postup výberu peňazí z s.r.o. správny:
1. "Bezúročná pôžička" - je možné, aby s.r.o. požičala spoločníkovi "bezúročnú pôžičku", ktorú prevedie z podnikateľského účtu s.r.o-čky na osobný účet spoločníka (účtovanie 355/221),
2. a následne to spoločník v hotovosti (do 5000 €) vráti do pokladne s.r.o.-čky (účtovanie 211/355).
Je takýto spôsob správny? Či musí byť tá pôžička úročená a ak áno, tak napr. stačí dohodnúť úrok vo výške 1% z požičanej sumy?

Našla som články, kde sa píše o bezúročných pôžičkách, ale tam sa spomína len, že bezúročná pôžička nemôže byť poskytnutá v prípade, keď spoločník požičia do s.r.o.-čky peniaze. Nepíše sa o prípade, keď s.r.o.-čka požičia peniaze spoločníkovi.
Taktiež píšu, že od 29.04.2015 sa už nemôžu prevádzať vôbec peniaze v hotovosti do pokladne, ale zas len spoločník do s.r.o. (viď link):
http://www.atsolutions.sk/blog/pozor...d-spolocnikov/

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Moze byt aj bezurocna, ale kedze ide o zavisle osoby, tak splocnost musi vypracovat dokumentaciu transferoveho ocenenovania a vynos z uroku, ktory by dosiahla ak by pozicala nezavislej osobe musi dodanit.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bubacb Ďakujem...ja som si myslela, ze vyber penazi sa da riesit len cez pozicky...ale budem to robit ako dotacia pokladne...vyber z podnikatelskeho uctu (trzba) a dotacia pokladne...lebo vacsina sa hradi v hotovosti (nákup PHL, materiál, atď.) ... myslím, že to je najlepšie riešenie pre získanie penazí z s.r.o. ...
    avalik Ak tie peniaze pouziva na firemny nakup tak to nie je pozicka - bud nech si vybera zalohy na nakup tovaru a sluzieb alebo mu len budes preplacat firemne blocky
    bubacb dakujem...budem to uctovat ako vyber z uctu 261/221 a dotacia pokladne 211/261 a nasledne sa budu z toho platit vydavky...este sa chcem informovat, ako zauctovat vyber ZI 5000e z uctu a vklad do pokladne...dakujem
    Consultix 261/221 -> 211/261. Prostriedky na BU nerozlisujeme podla toho, z akeho titulu tam boli pripisane.
    Predpokladame ale, ze k vyberu doslo po vzniku (zapis do OR) spolocnosti.
    bubacb dakujem...áno, k výberu peňazí z účtu a vkladu do pokladne došlo až po zapise sro do OR...takze uz mi to je jasne...vyber ZI z uctu zauctujem ako 261/221 a prijem do pokladne ako 211/261 a tak isto budem robit aj ostatne vybery (napr., ked pride platba za FA), tak peniaze vyberiem v banke v hotovosti (261/221) a vlozim ich do pokladne (211/261)...ak ta mozem este poprosit Consultix, odpovies mi na sukromnu spravu zo dňa 06.10.2015 „Prevod neodpísaného auta zo živnosti na s.r.o.“? ďakujem veľmi pekne za rady...
      zbaliť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    S.r.o. môže požičať peniaze spoločníkovi vtedy a len vtedy, ak to má v predmete podnikania. Ak nie, pôžičku poskytnúť nemôže. Opačným smerom, spoločník s.r.o. peniaze požičať môže.

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Kludne moze, ale spolocnik by mal dodanit bezny urok z takejto pozicky, nakolko mu bola poskytnuta vyhoda. Nikde inde na trhu by sa totiz k bezurocnej pozicke nedostal. Zaroven si treba uvedomit, ze spolocnost prichadza o vynos.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bubacb ako sa vypočítajú takéto úroky, keď sa jedná o krátkodobú pôžičku napr. len na dva týždne?...a este otazocka, ak tato suma urokov nepresiahne sumu 1 901,67 €, tak predpokladám, že spolocnik nemusi podavat danove priznanie...ci sa mylim?...dakujem
    Consultix V tomto pripade neuctuj o pozicke, ale o kratkodobej financnej vypomoci na ucte 249. Potom nemusis riesit ani urok, ak to bude na dva tyzdne...
    bubacb Ďakujem...mne ide o to, ako je najlepšie ziskat peniaze z jednoosobovej s.r.o. Ešte ma napadlo, či nie je najlepšie riešenie dotácia pokladne. Načo to riešiť cez bezúročné pôžičky. Či sa mýlim?
    Consultix Uz som sa stratil aky ucel sledujes... Najprv pises o poskytnuti pozicky spolocnikom do spolocnosti a teraz sa pytas na to, ako dostat peniaze z firmy... Tak chces dostat peniaze do firmy, alebo z firmy?
    bubacb k tej pozicke sa chcem este uistit, ci to dobre rozumiem...
    1. ak spolocnik na zaciatku podnikania pozicia spolocnosti peniaze, tak to zauctovat 211/365...riesia sa v tomto pripade aj uroky?
    2. Pôžička z s.r.o. spoločníkovi z BÚ - 355/221 alebo môžem to zaúčtovať na účet 249/221 v prípade, že ide o krátkodobú finančnú výpomoc (od 10.07.2015 do 22.10.2015)? Cez tú 249 by som nemusela riešiť úroky?
    Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.
      zbaliť

    Bezúročná pôžička s.r.o-čky spoločníkovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.