Zavrieť

Porady

Musí živnostník, ak má aj trvalý PP, platiť odvody do sociálnej poisťovne?

Som zamestnaný na TPP a súčasne mám živnosť. Musím platiť odvody do sociálnej poisťovne aj zo živnosti, ak sú riadne platené od môjho zamestnávateľa?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad doplň výšku príjmov = tržieb za rok 2014, resp. predpokladaný príjem za rok 2015 (nie zisk)
frida Predpokladaný príjem cca 4500 eur. Ď.
veronikasad limit pre povinnú registráciu od 1.7.2016 je 429*12€ - bez ohladu na počet mesiacov podnikania v roku 2015. Ak tento príjem (nie zisk) z podnikania presiahneš, staneš sa od 1.7.2016 povinným platitelom odvodov do SP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak budeš mať príjem za rok 2015 ( nie základ dane, ale PRÍJEM) vyšší ako 4994 5148, budeš povinne poistená a budeš platiť odvody - nezávisle na to, či máš alebo nepáš popri tom pracovný pomer.
    Naposledy upravil kn-alka : 03.11.15 at 18:16
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    frida Prosím, a to bez ohľadu na to, či je ten príjem za celý rok, alebo za niekoľko mesiacov? Ď.
    veronikasad ano, sleduje sa výška príjmu=tržieb za kal.rok, bez ohladu na počet mesiacov podnikania
    frida A platiť začnem od 01.07.2016? Výšku určí soc. poist. alebo je na mne a môžem platiť aj minimum?
    kn-alka koment od veronikasad vyššie pri zadaní si nečítala?


    ešte raz: ak budeš mať príjem za rok 2015 (hoc aj za 1 jediný deň) vyšší ako 5148, budeš od 01.07. povinne poistená osoba a budeš platiť odvody

    prípadne si môžeš podať odklad podania DP na 3 mesiace (podáš až 30.06.), a odvody začneš platiť až od 01.10.2016
    frida Sorry, až teraz som si to všimla! A ešte podotázka. Ak platí za mňa súčasne aj zamestnávateľ, môžem ako SZČO platiť len minimum? Ďakujem.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    frida - odvody sa platia vždy podľa tvojho príjmu (zo všetkých príjmov, definovaných v zák o SP a v zák o ZP) - a presnejšie podľa výsledkov v tvojom DP. Poisťovne ti výšku vypočítajú (nemusíš sama)
    Čiže nemôžeš si povedať, že keď za mňa platí zamestnávateľ, tak ako SZČO už neplatím. Potom aj výška tých odvodov môže byť rôzna - ak budeš mať dobré príjmy - zaplatíš viac. nemôžeš si sama určiť, že budeš platiť z minima. Samozrejme - sú hranice - aj nejaké stropy - ak by si mala malé príjmy - platíš z minima, ak vysokánske príjmy - tam už jednoducho platíš len z max VZ a dosť.
    Ak si začínajúca SZČO - tak SP sa ťa zatiaľ netýka - až po podaní DP to budeš riešiť.
    A v ZP si môžeš (ale aj nemusíš) dať nulové preddavky - no a potom doplatíš, ak bude treba podľa tvojko DP. ročné zučtovanie ti spraví ZP - a samozrejme ti pošle šek
    ...
    ešte doplním, že pri celkovom príjme za rok 4500 eur ťa SP nemusí vôbec zaujímať, a ZP ti pošle RZZP - že či treba doplatiť a koľko.
    Naposledy upravil Katy a R : 04.11.15 at 09:47

    Musí živnostník, ak má aj trvalý PP, platiť odvody do sociálnej poisťovne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.