Zavrieť

Porady

Musí byť ku každej úhrade spoločníkom zmluva?

Spoločník aj konateľ v jednom uhrádza nákup PHM svojou súkromnou kartou. Do mesiaca tak 5-6 platieb.Účtujem to 501/365, len sa mi nezdá, že ku každému nákupu robiť zmluvu. Úhrady sú tak v priemere po 20 €.
Ako to robíte vy?
3 komentárov     zbaliť
Consultix Aku zmluvy mas na mysli? O pozicke?
Benko Áno o pôžičke.
Dav A načo, veď platba vlastnou kartou je rovnocenný spôsob platby - to isté, ako keby platil hotovosťou. Netreba hľadať komplikácie, kde nie sú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    501/211, bez zmluvy a priložiť blok z čerpačky - text VPD - nákup PHM-konateľ.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    neblázni Nemáš predstavu, ako to funguje v iných firmách s tzv. platbami súkromnou kartou
    Zmluvy môžeš doplniť potom, ak by to náhodou nejaká kontrola požadovala.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Jasne, vsak robme ucto len tak naoko, vsetko sa doplni potom. Super pristup
    Ing. Ľubomír Janoška Bordelári sú všade, ale kto im to má upratovať?
    Consultix Necham to na uctovnikov, co uctuju za 20EUR mesacne...
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Osobne si myslim, ze dana situacia sa da celkom korektne riesit uctovanim tychto platieb ako zavazok voci spolocnikovi. Ak spolocnik tieto nakupy vyuctuje v mesacnej periodicite a zaroven bude voci nemu tento zavazok vyrovnany, tak by to malo byt OK.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janiela tiež to tak robím
    Dav Žiadna pôžička, stačí trošku lepšie naštudovať účtovníctvo.
    Consultix Upresni prosim na co narazas, lebo som to nepochopil... Osobne som pozicku nespominal, povazujem to za platbu z vlastnych prostriedkov, ktore nasledne vyuctuje. Co mi uslo?
    Ing. Ľubomír Janoška :Consultix
    Naštuduj si ignorovanie záväzkov
    Consultix Pomooooc, ja sa dnes nechytam Ale asi som pochopil kam si tym mieril
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Zmluva o pôžičke nemusí mať písomnú formu, ale ak ju nemá, tak firme chýba účtovný doklad.
    Takže spoločník môže kupovať za svoje, ale jeho firma nemá bez zmluvy o pôžičke dôvod mu to preplatiť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dav Nezmysel, platba súkromnou platobnou karou je to isté, čo aj platba vlastnými peniazmi. Uhradiť konateľovi cez pokladňu, účet 211.
    Ing. Ľubomír Janoška Vážne nezmysel? Teraz neviem, či Ťa mám upozorňovať na právnu subjektivitu, náležitosti dokladov alebo na etiketu porady.
    jslancik Dav, presne ako píšeš, niektorí ľudia si komplikujú normálne veci neskutočným spôsobom.
    Dav Ja odkazujrem iba na účtovníctvo.Konateľ nakúpi čokoľvek do spoločnosti zo svojich prostriedkov. Tieto prostriedky sa mu vyplatia z pokladne spoločnosti. Hotovo.Ako doklad poslúži to, čo mu dali pri platení. Iný prípad by nastal, keby platil firemnou kartou svoje súkromné veci - vtedy je zmluva o pôžičke, vrátane jej úročenia, nutná.
    Ing. Ľubomír Janoška Neúčtuje sa záväzok voči spoločníkovi?
    Pohľadávka sa účtuje a záväzok nie?
    To mi pripomína, ako sa účtovalo na národných výboroch pred 40 rokmi.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Ak sa to stane raz z času na čas, prosím - nie je čo riešiť.
    Ale ak účtujete dodávateľsky tú istú osobu ako konateľa-spoločníka i SZCO, a hojne používa firemnú kartu PO, firemnú kartu SZCO a platobnú kartu občana ako sa mu zachce či podarí - teda uhrádza prakticky vždy PK inej "firmy", už to také zábavné nie je... a ešte horšie, keď raz ho účtujete vy, druhýkrát iná účtovná firma.... nepomohli žiadne upozornenia, apely - osvedčilo sa iba jedno - príplatok za každý takýto účtovný prípad - a pomohlo to....

    Musí byť ku každej úhrade spoločníkom zmluva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.