Zavrieť

Porady

Podiel na zisku za rok 2012, 2013, 2014

Ahojte, mozem vyplatit v roku 2015 podiel na ziskuza rok 2012 a cast 2013 byvalemu spoločníkovi, ktorý uz od 09/2013 nie je spolocnikom ani konatelom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Ak už nie je spoločníkom, potom všetky práva z delenia zisku prešli na nového spoločníka (majiteľa obchodného podielu). Keď sa predával (daroval, dedil...) podiel, súčasťou ocenenia podielu bol aj nerozdelený zisk. A teda právo na výplatu prešlo na nového spoločníka. Starý spoločník (bývalý) mohol dostať odplatu za obchodný podiel...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 cize uz ho neozem vyplatit na podiely na zisku? ked uz nie je spolocnik ani konatel, ale v tom case, v roku 2012 kedy bol zisk on konatelom bol
    cinky16 viete mi uviest aj § z ktorého máte takéto informácie?
    Žabinka skús si preštudovať http://www.supcourt.gov.sk/data/att/19689_subor.pdf
    cinky16 dakujem, vecer prestudujem. viete, tu o nic, nejde, len aby to bolo vsetko spravne keby niekedy prisla kontorla, Je to rodinna firma, otec a 2 synovia. V roku 2013 syn previedol na otca svoj podiel, cize otec ma 66,6 % a druhy syn 33,3. Tak vyplatíme otcovi ako keby 2/3 a on da tomu synovi, co predal svoj podiel otcovi 1/3.
    Žabinka možno bude stačiť prečítať stranu 9..
      zbaliť

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Osobne si myslím to, čo je tu už napísané, to znamená tento zisk a spôsob jeho vysporiadania mal byť riešený keď spooločník končil ako spoločník - nevieme ako, či predajom, dedením atď.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 svoj obchodny podiel predal druhému spolocnikovi. O vysporiadani zisku sa nikto nezmienil...co s tym teraz? a navyse som teraz pozerala, ze v zmluve o odplatom prevode obch. podielu je uvedene: ucastnici nemaju voci sebe v suvisloti so zmluvou ziadne dalsie naroky.
    evina Už teraz nič, predmetný podiel mal byť zahrnutý v cene za predaj podielu, už nemá na to nárok. Celé si to môže rozdeliť terajší spoločník
    KloferHladny veď nerozdelený zisk je súčasťou ocenenia obchodného podielu (ceny prevádzaného podielu), prečo by ho mala riešiť spoločnosť ??
      zbaliť
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 este nemam, VZ moze rozhodnut v priebehu roka o rozdeleni podielov na zisku? zisky za rok 2012,2013,2014 mame nauctovane na ucte 428 - nerozdelený zisk minulých rokov , teraz ma spolocnot peniaze, tak uvazuje o rozdeleni casti zisku r. 2012 a r. 2013 . Mozeme spisat zapisnicu z VZ o rozdeleni zsiku trebárs aj zajtra??
    cinky16 nevie niekto poradit?
    avalik Ved citaj obchodny zakonnik.
    cinky16 ved prave si nie som sama ista, ci tomu spravne rozumiem, mozeme zvolat VZ v priebehu mesiaca a rozhodnut sa, v akej vyske sa vyplati podiel na zisku za rok 2012 ? mozeme to? doposial bol zisk preuctovany na 428
    avalik Ktoremu ustanoveniu konkretne nerozumies?
    cinky16 vsetky podmienky splname, cize uhrada straty minulých obdobi, povinny pridel do rezervného fondu. vlasne § 123 obch. zákonníka a § 179 ods. 3,4 su mi jasne, len nie som si ista, ked VZ na konci roka rozhodlo, ze zisk bude zauctovany na ucet 428 - nerozdeleny zisk minulých obdobi, kedze v tom case nebolo dostatok financ. prostriedkov...ci mozem do konca roka zvolat VZ a rozdhodnut o vyplate podielov na zisku z roku 2012.
    avalik Mas niekde v zakone uvedene, ze VZ moze byt zvolane len raz do roka a to napr. v prvy pondelok v decembri? Nie, zvolas podla potreby a riesies veci patriace do posobnosti VZ ... aj keby to malo byt kazdy den v roku.
    cinky16 Dakujem, my sme mala firma, rodinna, radsej si overim, lebo jeden nikdy nevie... a neviete mi poradit, ci sa bude platit zrazkova dan 15% ? citam a citam, nie je mi jasne, kedy a za ake roky, neviem najst kde v zakone o tom pisu, nasla som toto: https://podpora.financnasprava.sk/03...-dru%C5%BEstva otazka č. 4 zarazila ma ta zrazkova dan.
    avalik Citaj este raz a pomaly, za ktore roky chces vyplatit dividendy? ... citaj § 3 ods.2, písm. c) a § 51d ZoDP
    cinky16 ok, dakujem cize nas sa to netyka kedze ide o podie na zisku za rok 2012. cize spiseme len zapisnicu z VZ a vyplatíme podiely. Dalej musi kazdykonatel samostatne do konca maja nasledujudho roku podal oznamenie prislusnej zdrav. poistovni, kora mu v rocom zuctovani ZP vyočtia pravedp. nedoplatok. Ziadne ine povinnosti neplynu spolocnosti a konatelom ?
    avalik Ak vyplatite dividendy za r. 2012, tak ano, oznamenie do ZP podava prijemca. Ale za r. 2013 je to inak - info na strankach zdravotnych poistovni ... a aj tu na porade - pouzivaj vyhladavac.
    cinky16 teraz budu vyplacat len zisk za rok 2012.a ako firma nemame ziadnu oznamovaciu povinnost nikde?
    KloferHladny Idete rozdeľovať zisky za staré obdobia. Rozhodne o tom mimoriadne VZ (riadne - schválenie UZ 2014 - už asi máte za sebou). Mimoriadne VZ rozhodne o výške rozdeľovaného zisku a rokoch, za ktoré sa tento zisk rozdeľuje. Štatutár - konateľ má vedieť či náhodou rozdelením zisku nespadne VI pod hodnotu ZI, či je doplnený rozervný fond .... . Ak je teda všetko dodržané, zisk sa môže deliť podľa rozhodnutia VZ. Spoločnosť nemusí delenie zisku za roky 2012 a 2013 nikde hlásiť. Ovšem: spoločník, ktorý prijal podiel za rok 2012 v roku 2015 musí ohlásiť výšku prijatého podielu príslušnej zdravotnej poisťovni v roku 2016. A spoločnosť po vyplatení podielu za rok 2013 musí prihlásiť spoločníka do príslušnej ZP a do 8. následujúceho kal. mesiaca odviesť (zraziť z btto dividendy) 14% na zdravotné poistenie. Ale to je už iná téma ktorá je na porade rozoberaná.
      zbaliť

    Podiel na zisku za rok 2012, 2013, 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.