Zavrieť

Porady

Je mozna bezurocna pozicka spolocnika s.r.o.cke?

Chcel by som v s.r.o. navysit kapital formou pozicky (vkladu) spolocnika. Idealne by bolo ak by to bolo bezurocne. Donedavna to podla vsetkeho bolo mozne. Narazil som ale na tento clanocek: http://www.atsolutions.sk/blog/pozor...od-spolocnikov ktory tvrdi ze od 2016 (po lex vahostav) sa to uz bezurocne neda a je nutne zaplatit zjednodusene povedane bezny urok.
Plati to alebo je to kacica? Pozeral som zodpovedajuce novely obchodneho zakonnika a zakona o konkurze a nic take som tam nevidel.
Naposledy upravil emr : 07.12.15 at 11:49 Dôvod: otaznik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    (5) Súčasťou základu dane závislej osoby podľa § 2 písm. n) a r) je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane alebo zvýšil daňovú stratu.



    Ak spoločník - fyzická osoba poskytne bezúročnú pôžičku svojej spoločnosti, tak sa predsa v spoločnosti nezníži základ dane. Ten sa zníži ak bude pôžička úročená.

    Ak spoločník - právnická osoba poskytne bezúročnú pôžičku, tak u príjemcu sa tiež nezníži základ dane. Spoločník - PO, však musí zvýšiť svoj ZD o výnos, ktorý by inak dosiahla z úrokov.

    Takže podľa môjho názoru je možné poskytnúť bezúročnú pôžičku. Treba mať však na pamäti, že ak bude spoločnosť v kríze, tak aj spoločník FO sa tak ľahko k svojim požičaným peniazom nedostane.



    Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka nemýliš
    FAQ

    Otázka č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky
    Fyzická osoba poskytla spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je povinná úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu, ktorý poskytujú banky, priznať v daňovom priznaní za rok 2015, alebo je potrebné vykonať úpravu základu dane v obchodnej spoločnosti?
    Odpoveď
    Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu – podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť a vykazuje základ dane z týchto činností. Teda je potrebné posúdiť, či predmetné transakcie majú charakter vzájomného obchodného vzťahu. Nakoľko úroky z poskytnutej pôžičky u spoločníka spoločnosti predstavujú príjem z kapitálového majetku fyzickej osoby, teda nejedná sa o príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, fyzickej osobe nevzniká žiadna povinnosť úroky obvyklé na trhu pri bezúročnej pôžičke dodaňovať v daňovom priznaní.
    Nakoľko pri poskytnutí bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti nedochádza ani v prípade tejto obchodnej spoločnosti k zníženiu základu dane alebo k zvýšeniu daňovej straty spoločnosti, ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa nevzťahuje ani na obchodnú spoločnosť.
    zdroj
    https://podpora.financnasprava.sk/92...h-osob%C3%A1ch
    AdrianaA Sarlotka oceňujem veeeľmi dobrý link.
    Sarlotka aj ja som sa mu potešila keď som naň narazila...
    Žabinka šarlot, skús zmeniť tvoj komentár ako odpoveď.. takto oceňujem iba ústne..
    Sarlotka to nevadi
      zbaliť

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    V zákone o dani z príjmov §17 ods. 5 hovorí aj o tom, že pôžičky a úvery medzi závislými osobami majú byť poskytnuté za rovnaké ceny ako medzi nezávislými osobami, teda aj s úrokom. Ak by boli ceny iné, tak ten rozdiel je súčasťou základu dane.

    Je mozna bezurocna pozicka spolocnika s.r.o.cke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.