Zavrieť

Porady

Zostatková cena pri predaji bytu zaradeného v obchodnom majetku

V roku 2007 som kúpila nehnuteľnosť - byt, ktorý od roku 2012 prenajímam podľa §6 ods. 3 ZDP. V roku 2012 som ho aj zaradila do obchodného majetku.
V budúcom roku ho plánujem predať a chcela by som sa opýtať, ako si vypočítam zostatkovú cenu bytu, ktorú by som mohla uplatniť do daňových výdavkoch pri predaji. Viem, že podľa §25 ods. 3 ZDP je zostatková cena rozdiel medzi vstupnou cenou a odpismi. Môžem teda brať do úvahy vstupnú cenu = kúpna cena - uplatnené odpisy počas prenájmu? Ide mi hlavne o to, či si môžem pri predaji započítať do výdavkov aj tie "neuplatnené" odpisy od roku 2007 do 2011, kedy som byt nemala zaradený v obchodnom majetku.

Zadala som túto otázku aj cez portál FS a prišla mi takáto odpoveď:
Dobrý deň,

ak daňovník nehnuteľnosť predá v lehote kratšej ako 5 rokov od vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku, príjem z jej predaja nie je oslobodený od dane z príjmov podľa §9 ods.1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) a ide o zdaniteľný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP. Daňovník uvedie v daňovom priznaní typu B príjem z predaja nehnuteľnosti, ku ktorému uplatní ako výdavok zostatkovú cenu.

V súlade s ustanovením § 8 ods. 5 písm. c) ZDP sa za daňový výdavok pri príjmoch z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti považuje zostatková cena podľa § 25 ods. 3 ZDP, ak ide o majetok , ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku daňovníka. Podľa § 25 ods. 3 ZDP je zostatkovou cenou na účely zákona o dani z príjmov rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a) a § 22 ods. 12 ZDP].

Z uvedeného vyplýva, že pri uplatnení výdavku podľa § 8 ods. 5 písm. c) zákona o dani z príjmov postupuje daňovník v súlade so znením § 25 ods. 3 ZDP. Zostatková cena sa uplatní vo výške rozdielu medzi vstupnou cenou nehnuteľnosti (pri nadobudnutí nehnuteľnosti kúpou - obstarávacia cena podľa § 25 ods.1 písm. a) ZDP – cena za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním) a celkovou výškou odpisov, ktoré z tejto nehnuteľnosti daňovník skutočne zahrnul do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. a) ZDP (tzn., že odpisy, ktoré daňovník neuplatnil za zdaňovacie obdobia, počas ktorých nehnuteľnosť nemal zaradenú v obchodnom majetku, nie je možné započítať na účely výpočtu zostatkovej ceny).
-----------------------
Môžete mi prosím niekto povedať, ako to bude teda s tými "odpismi" kedy majetok nebol zaradený v obchodnom majetku? Dajú sa teda pri predaji uplatniť do výdavkov? Lebo mne to z tej odpovede nie je úplne jasné ...
Naposledy upravil michaelak : 10.12.15 at 09:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    portska je offline (nepripojený) portska

    portska
    Myslím, že treba zvážiť cenu, ako zaraďuješ majetok v roku 2012, cena na daňové odpisovanie mala byť znížená o odpisy za roky 2007 až 2011. Také mám skúsenosti z minulosti pri preraďovaní majetku zo súkromného vlastníctva do podnikania a to myslím vyplýva aj z poslednej vety stanoviska FS.
    michaelak Tak s tym urcite nemozem suhlasit.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    § 24

    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).


    No veru nie je tá odpoveď až taká , akoby človek očakával. Nakoniec ako väčšinou vždy.

    Problémom je vstupná cena majetku. Vstupná cena sa zníži o odpisy, ktoré by sa boli uplatnili, ak by majetok bol od začiatku zaradený na odpisovanie. A až z tej ceny sa malo začať odpisovať. Samozrejme tie odpisy sa nijako nedostanú do nákladov. Sú z obdobia pred začiatkom využívania majetku na podnikanie. Musia sa však vypočítať, aby sa zistila vstupná cena.

    Je to ako pri aute. Ak mám auto už tri roky a vložím auto do majetku, tak nemôžem si uplatňovať odpisy z ceny, za ktorú som pôvodne auto kúpila. Však už je opotrebované. To by sme si všetci preraďovali staršie šunky a odpisovali z kúpnej ceny.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michaelak No myslim, ze sa to tu uz zamotava. Auto sa predsa odpisuje 4 roky, teda ked zaradim do podnikania "sunku" starsiu ako 4 roky, narok na danovy odpis nemam, vid priklad c. 2:
    https://podpora.financnasprava.sk/69...tník-majetku-
    Jarka 1 Ide o to, že si byt za 100 tis. kúpila ešte v roku 2007. Ak by sa daňovník striktne držal tej odpovede , tak je zostatková cena 100 tis. s odpočítaním 1x odpis 5 tis. t.j. zo sumy 95 tis. Vstupná cena z ktorej si začala odpisovať je 100 tis. - 25 000 / 5 rokov x 5000 = suma odpisov za roky 2007 - 2011/ t.j. 75 000

    Z tej odpovede to ale vychádza tak, že keby si byt vlastnila napr. 18 rokov a potom zaradila a jeden rok odpisovala , tak aj vtedy by pri predaji bola zostatková cena 95 000.
    michaelak Nechapem tomu v prvom odstavci, preco by sa danovnik sam poskodil?
    Jarka 1 Opravovala som odpoveď vo svojom komentári, ale nie dôsledne. Patrilo to ešte k pôvodnému nesprávnemu komentu, idem to ešte vymazať.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    veď ti to tam jasne napísali a prízvukovali: "...že odpisy, ktoré daňovník neuplatnil za zdaňovacie obdobia, počas ktorých nehnuteľnosť nemal zaradenú v obchodnom majetku, nie je možné započítať na účely výpočtu zostatkovej ceny"
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michaelak OK. Tak konkrétne: Kúpna cena nehnuteľnosti 100 000 EUR, uplatnený odpis do daňových výdavkov v r. 2014: 5 000 EUR (roky 2012,2013 bol daňový odpis prerušený). Prosím výpočet aplikovať na zadanie. Ďakujem
    jslancik nie som si úplne istý, ale povedal by som, že by si ho nemala predať drahšie ako za 95k, inak budeš z rozdielu platiť daň. ale možno sa niekde zásadne mýlim
    michaelak Takýto je aj môj výpočet ...
      zbaliť

    Zostatková cena pri predaji bytu zaradeného v obchodnom majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.