Zavrieť

Porady

občan ČR ,spracovanie mzdy a prihlasovanie do poistovní

Dobrý deň , od 1.1.2016 budeme zamestnávať občana ČR na hlavný prac. pomer.
Trvale bydlisko má v ČR kde aj býva a manželka aj deti tam žiju tiež. Bude robiť striedavo v ČR a SR ( 2 dni tu, 2 dni tam). Má sa prihlásiť na Slovensku do slovenskej zdrav. poistovne, a potom ho normálne prihlásim do ZP a SP u nás v SR? Alebo ako to je?
Cítala som, že ked je občan ČR, tam má bydlisko a sučasne pracuje aj tam má odvádzať do českej ZP. A čo SP? A potom ako by sa robili mzdy? Do ZP by sa vôbec za neho neodvádzalo? Som z toho popletená. Ešte som takého zamestnanca nemala, je to pre mňa nové. prosím poradte mi. ďakujem
Naposledy upravil jarsza : 08.12.15 at 12:00
6 komentárov     zbaliť
ivka70 Pracovat bude pre vasu firmu, ktora nema prevadzku v CR a to tak, ze 2 dni bude vo firme v SR a 2 dni v CR na pracovnej ceste? Ci ako?
Alebo ma v CR iny TPP a u vas to bude dalsi TPP?
jarsza Takto , sídlo firmy ja v SR, a nejaká sesterská je v ČR.
On bude mať len ten jeden TPP, iný nemá. Bude robiť v ČR aj SR. V zmluve mu uvedú miesto výkonu práce SR, ČR. Neviem ako to chcu riešiť, ale čo mi povedal nie cestovnými príkazmi.
Avšak ako som písala trv. bydlisko ma v ČR
Ďakujem
ivka70 Nemoze mat na zmluve 2 miesta vykonu prace - ani v SR ani v CR to Zakonnik prace nedovoluje.. S ktorou firmou bude mat uzavrety ten TP?
jarsza S tou na Slovensku
ivka70 Tak musi mat aj miesto vykonu prace na SK a odvody riesis do SK poistovni.
A pracu v CR musite riesit bud telepracou alebo pracovnymi cestami. Nemozem at miesto vykonu prace aj tam.
mzdarka renca tak to sa situácia zásadne mení, ak je iba jeden zam-ľ a to ten SK. Mzdy počítaš podľa legislatívy na SK. Podľa tvojho pôvodného príspevku som pochopila, že má 2 zam-ľov, jedného na SK a druhého v ČR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    poistné na ZP a SP bude odvádzať do poisťovní v ČR.

    V prípade, ak zamestnanec zvyčajne vykonáva svoju činnosť na území dvoch alebo viacerých
    členských štátov pre jedného, resp. viacerých zamestnávateľov, musí požiadať príslušnú inštitúciu členského štátu bydliska o určenie uplatniteľnej legislatívy, keďže podľa koordinačných právnych
    predpisov môže podliehať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíve iba jedného členského štátu
    EÚ. Bydliskom sa rozumie miesto, kde sa osoba väčšinou zdržiava, kde má rodinu, majetok,
    centrum svojich životných záujmov atď. Sociálna poisťovňa je príslušná na určovania uplatniteľnej
    legislatívy iba v prípade osôb, ktoré majú bydlisko na území SR (pojem bydliska nie je ekvivalent
    pojmu trvalý pobyt).
    Zamestnanec vykonávajúci činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ podá
    v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnú žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy, ktorá sa vzťahuje
    na jeho situáciu. Následne pristúpi Sociálna poisťovňa k určeniu príslušnej legislatívy a ak v
    konkrétnom prípade dôjde po posúdení k určeniu slovenskej legislatívy, Sociálna poisťovňa vystaví PD
    A1, ktorý doručí zamestnancovi.
    V opačnom prípade, t. j. ak dôjde k určeniu legislatívy iného štátu EÚ, Sociálna poisťovňa
    oznámi príslušnej inštitúcii druhého členského štátu, že na konkrétnu situáciu zamestnanca
    vykonávajúceho činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ sa vzťahuje ich
    legislatíva. Príslušná inštitúcia druhého členského štátu vystaví PD A1 pre zamestnanca.
    Zamestnávateľ je povinný splniť si svoju odhlasovaciu povinnosť v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o
    sociálnom poistení a následne si plní svoje povinnosti v oblasti sociálneho zabezpečenia za
    zamestnanca podľa legislatívy určeného členského štátu EÚ.
    Zároveň môže dôjsť k situácii, že zamestnanec vykonáva zároveň závislú činnosť ako SZČO
    a k výkonu týchto činností dochádza na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ. Aj
    v uvedenom prípade podá zamestnanec príslušnú žiadosť v pobočke Sociálnej poisťovne, ak sa jeho
    bydlisko nachádza na území SR. Pri vykonávaní takejto súbežnej činnosti je určená príslušná
    legislatíva podľa štátu výkonu zamestnania, ktorý ma za každých okolností prednosť pred štátom
    vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, t. j. ak je činnosť zamestnanca vykonávaná na území SR
    a samostatná zárobková činnosť na území druhého členského štátu EÚ, dôjde k určeniu legislatívy SR
    a naopak, ak je samostatne zárobková činnosť vykonávaná na území SR a činnosť zamestnanca na
    území iného členského štátu EÚ, dôjde k určeniu legislatívy tohto druhého členského štátu EÚ.
    Mgr. Juraj Beličák
    odbor výberu poistného,
    Sociálna poisťovňa, ústredie
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jarsza ďakujem velmi pekne. Takže pre moje pochopenie. Zamestnanec pojde v čechách na príslušnu čes. správu soc. zabezpečenia a tam
    podá žiadosť, kde posudia pod ktorú legislatívu bude patriť.
    Ak by posudili, že pod legislatívu ČR, tak potom by som ho tu nikde neprihlasovala predpokladám, ale ako by sa mu spracovávali mzdy? Odvody by sa mu neodvádzali, len daň?
    Prepáčte, ale som v tom uplne laik. Poradte.
    jarsza už viem prihlásiť by sa musel do SP a ZP v ČR a tam by sa odvádzali odvody podla ich zákonov, len neviem stale ako by sa vypočítavalo. Celá mzdy by sa mala počítať podla zákonov ČR, nie?
    mzdarka renca vypočíta sa poistné platné v ČR, tam to aj odvedieš:
    ZP
    zam-c - 4,5% z HM
    zam-ľ - 9% z HM
    kuk link, z čoho sa platí poistné na ZP v ČR
    http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mz...tni-pojisteni/
    SP
    zam-c - 6,5% spolu všetky poistenia SP
    zam-ľ - 25% spolu všetky poist. SP
    kuk link, nechce sa mi to rozpisovať
    http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mz...lni-pojisteni/
    jarsza Velmi pekne ďakujem. pomohlo mi to. Ešte sa chcem opýtať, kym dostane vyrozumenie z ČR pod aku legislatívu spadá, tak dovtedy čo? čítala som, že sa ma prihlásiť u nás do SP a odvádzať poistné a potom po posudený sa my vyžiadať spať. ZP neviem.
    To by som robila mzdy ako pre SR a potom opravovala?
    Už budem z toho na nervy.
    Ďakujem
    mzdarka renca Robila som to cca pred 3,5 rokmi. Zam-c slovák, ktorý mal PZ v ČR, na SK Mandántnu zmluvu (závislá činnosť). Už si presne nespomínam, ale každopádne bola horúca linka na všetky poisťovne, či už v SR, tak aj v ČR . Výsledok bol, že som počítala mzdu na SK tak, že som vypočítala poistné do ČR, a rozdiel bol základ dane. Dane odvádzaš na SK.
    jarsza Ďakujem. moc mi to pomohlo. Už sa tešim, ako sa budem s tým pasovať. No čo už nič iné nezostáva.
    Volala som aj tu na poistovne, ale oni boli sami vedla.
    jeden, že treba posúdenie legislatívy. Druhý že nie ked je firma v SR.. Takže pomôž si ako vieš.
    Ešte raz ďakujem
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak bude mat cesky obcan jedineho zamestnavatela na Slovensku, musi mat aj miesto vykonu prace na SK a odvody riesis do SK poistovni.
    A pracu v CR musite riesit bud telepracou alebo pracovnymi cestami. Nemozem at miesto vykonu prace aj tam.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jarsza ďakujem. Takže ak má zmluvu , tesa TPP so zamestnávatelom na Slovensku, výkon práce na Slovensku. Čo by pracoval v ČR by boli cestáky. Tak ho prihlasujem do poistovní v SK., netreba posúdenie legislatívy, ked ma trv. bydlisko v Čechách? A do Zdrav.Poistovne by sa mal prihlásiť na Slovenku?
    Dobre som to pochopila?
    ivka70 Netreba, ak v CR ma len bydlisko, ale nema iny PP.
    On sa musi v CR odhlasit zo ZP a vybrat si jednu z poistovni v SR, kde bude zdravotne poisteny.
    jarsza Ďakujem velmi pekne. Normálne som potešená.
      zbaliť

    občan ČR ,spracovanie mzdy a prihlasovanie do poistovní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.