Zavrieť

Porady

Sprostredkovateľská provízia v realitných kanceláriách

od 1.1.2015 platí, že do nákladov si môžem dať províziu do 20 % z hodnoty
sprostredkovaného obchodu.
Realitka si vyúčtuje províziu od klientov, ale ďalej si tú províziu rozdelia jednotliví makléri - fakturujú realitke sprostredkovanie. Moja otázka znie z čoho sa počíta max.20%. Z príjmu realitky alebo z hodnoty predanej nehnuteľnosti.
ďakujem
Sarlotka doplnila som odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    neviem, či z časti neporuším pravidlá porady,lebo na tvoju otázku neodpovedám, odpoveď neviem... tiež ma celý tento §§ a limitovanie dosť zaujíma

    na FS som našla len nasledovné usmernenia prípadne príklady na podpore..no nedávajú mi odpovede tiež na nasledovné
    1. je aj provízia z provízie posudzovaná v zmysle týchto ustanovení zákona? treba to vôbec vo vzťahu k maklérom sledovať a posudzovať?
    2. a správne tak ako sa aj ty pýtaš, čo sa v danom § myslí "hodnotou sprostredkovaného obchodu"


    https://www.financnasprava.sk/_img/p..._zaplateni.pdf


    https://podpora.financnasprava.sk/39...rostredkovanie

    https://podpora.financnasprava.sk/34...rostredkovanie

    doplnam, odpoved mi dosla na dopyt na FS, tak ako som predpokladala "provizia z provizie" sa neposudzuje...

    Dobrý deň,

    podľa § 17 ods. 19 písm. d) zákona o dani z príjmov súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení sú odplaty (provízie) za sprostredkovanie u prijímateľa služby, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo obdobných zmlúv, najviac do výšky 20 % z hodnoty sprostredkovaného obchodu. Ustanovenie § 17 ods. 19 písm. d) zákona o dani z príjmov sa uplatní, ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnej zmluvy, zmluvy o sprostredkovaní podľa § 642 až 651 Obchodného zákonníka a zmluvy o obchodnom zastúpení podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka.

    Pokiaľ ide o províziu zaplatenú RK, ktorá zabezpečuje služby spojené so sprostredkovaním predaja a kúpy nehnuteľností, táto bude u jej klienta, ktorý je daňovníkom dane z príjmov zahrnutá do daňových výdavkov najviac v úhrnnej výške 20 % z hodnoty sprostredkovaného obchodu (cena, za ktorú bola nehnuteľnosť predaná). Províziu maklérov (predpokladáme, že nejde o zamestnancov RK), dohodnutú vo výške stanoveného percenta z provízie RK, si môže RK zahrnúť do daňových výdavkov v plnej výške, pričom sa nepostupuje podľa § 17 ods. 19 písm. d) zákona o dani z príjmov, nakoľko limitu podlieha len provízia RK, v mene ktorej maklér sprostredkoval obchod. Tzn. na províziu maklérov sa neaplikuje ustanovenie § 17 ods. 19 písm. d) zákona o dani z príjmov. Predmetné ustanovenie sa aplikuje len na províziu RK (v tomto prípade by išlo o províziu z provízie).
    Naposledy upravil Sarlotka : 13.12.15 at 16:28 Dôvod: doplnenie o odpoved na dopyt z FS

    Sprostredkovateľská provízia v realitných kanceláriách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.