Zavrieť

Porady

Platnosť nájomnej zmluvy po dedičskom konaní

Dobrý deň,
mám uzatvorenú nájomnú zmluvu na garáž s 3 mesačnou výpovednou lehotou. Majiteľka garáže zomrela a dedičské konanie bude už bleskovo za 2 týždne. Dedička mi tvrdí, že po dedičskom konaní zaniká platnosť nájomnej zmluvy, teda že dediči nepreberajú majetok aj s predošlým záväzkom - nájomnou zmluvou, a teda že nemám 3 mesačnú výpovednú hodnotu.
Sú povinný rešpektovať nájomnú zmluvu a dediči preberajú získaný majetok aj s záväzkom?

Ďakujem za pomoc.
dmc podla akeho zakona mas uzavretu najomnu zmluvu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Platia všeobecné ustanovenia o nájme v občianskom zákonníku:
    § 680
    (3)
    Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

    Nájomná zmluva nezaniká ani podľa špeciálneho zákona 116/1990 pre nájom nebytových priestorov, ani nemôže podľa neho dať prenajímateľ výpoveď z nájmu.
    Matrix44 Ďakujem. Aj ja som si to podobne našiel, len som bol zaskočený nakoľko mi dedička tvrdila že jej právnik povedal že zmluva po dedičskom konaní zaniká. Môj názor je, že ju môžu riadne vypovedať ale za dodržania 3 mesačnej výpovednej lehoty ktorá bola dohodnutá v nájomnej zmluve. Ďalší problém je, že sa mi vrátila posledná platba, nakoľko účet nebožkej bol už zablokovaný, a nepoznám adresu dedičky-čov.
    Mária27 Napíš im tie paragrafy a požiadaj o číslo účtu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    http://www.epi.sk/beck-komentar/zmlu...-14-116-90.htm

    § 14

    Ak nebolo dohodnuté inak, nájom zaniká

    a) zánikom predmetu nájmu;

    b) smrťou nájomcu, pokiaľ dedičia po poručiteľovi, ktorý bol nájomcom, do 30 dní od jeho smrti neoznámia prenajímateľovi, že pokračujú v nájme;

    c) zánikom právnickej osoby, ak je nájomcom.
    Jakubec To znamena, ze najomna zmluva plati dalej, kedze predmet najmu nezanikol, najomca zije (zomrel prenajimatel a nie najomca).
    Matrix44 Ďakujem. Aj ja som si to podobne našiel, len som bol zaskočený nakoľko mi dedička tvrdila že jej právnik povedal že zmluva po dedičskom konaní zaniká. Môj názor je, že ju môžu riadne vypovedať ale za dodržania 3 mesačnej výpovednej lehoty ktorá bola dohodnutá v nájomnej zmluve. Ďalší problém je, že sa mi vrátila posledná platba, nakoľko účet nebožkej bol už zablokovaný, a nepoznám adresu dedičky-čov.

    Platnosť nájomnej zmluvy po dedičskom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.