Zavrieť

Porady

Ak prenájmem byt 30.12.2015, musím podať v marci DP?

Vlastním byt v podielovom vlastníctve a prenájom začína 30.12.2015. Sú to 2 dni do konca roka. Pokiaľ 500€ je oslobodený príjem. Musím si podať DP alebo mi to môže podať môj zamestnávateľ. Som na RD.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Príklad č. 3: Daňovník mal v roku 2015 okrem príjmov zo závislej činnosti vo výške 5 000 eur aj príjmy z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov vo výške 400 eur.

    V uvedenom prípade si daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur, t.j. po jej odpočítaní nemá žiadny zdaniteľný príjem z prenájmu. V takomto prípade môže daňovník požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania príjmov zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie.

    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...lnosti-situaci
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    seraffinka To znamená, že nemusím zamestnávateľovi zdokladovať a informovať o výške príjmu za prenájom. Stačí ak mi vyplní DP typu A, kde budú len príjmy zo závislej činnosti ?
    avalik Nie, zamestnavatel ti DP nebude vyplnat a podavat ... zamestnavatel ti vykona rocne zuctovanie dane ak ho o to poziadas na predpisanom tlacive ... tlacivo ti poskytne zamestnavatel alebo ho najdes na stranke financnej spravy
    seraffinka Nerozumiem. Doteraz mi vždy vyplnal DP zamestnavatel. A teraz ked budem mať za posledne dva dni v roku prijem z prenajmu, musim to uviesť do DP alebo nemusim, kedze prijem do 500€ je oslobodeny.
    karakul doteraz... doteraz ti vyplnal, lebo doteraz si neprenajímala... odteraz prenajimas budes ty vyplnat...
    seraffinka Cize aj ked za tie 2 dni budem mat prijem napr. 14€, musim ten prijem uviest v DP typu B, ak dobre uvazujem.
    avalik Nie uvadzas tam len rozdiel medzi prijmom a 500 eur ... citaj tlacivo DP FO B, poucenie k nemu a aj moju odpoved vyssie... ak si mala v roku 2015 prijem od zamestnavatela, mozes ho poziadat o vykonanie rocneho zuctovania dane, v pripade, ze prijem z prenajmu bol do 500 eur. Ak ti v minulosti robil zamestnavatel DP a nie rocne zuctovanie, tak to bola jeho aktivita - ak si poziadala o rocne zuctovanie, mal povinnost ho vykonat a nie vypisat DP.
    Kvaka Ak za tie dva dni prenájmu nedostaneš viac ako 500€, nebudeš z tohoto dôvodu musieť podávať daňové priznanie. Doteraz, ak si mala príjem len zo závislej činnosti, zamestnávateľ ti na požiadanie robil ročné zúčtovanie dane.
    seraffinka Ano, zamestnavatel mi vzdy robil rocne zuctovanie, len za r. 2015 som bola 6 mesiacov na materskej a zvysok rodicovska.
      zbaliť

    Ak prenájmem byt 30.12.2015, musím podať v marci DP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.