Zavrieť

Porady

Výroba bižutérie a suvenírov - treba aj VO/MO?

Dobrý deň,
chystám sa spustiť eshop, kde budem predávať hand-made bižutériu (náušnice prevažne). Pred časom som na živnostenskom bol... pýtal som sa, čo na to treba. Poradili mi:
"Výroba bižutérie a suvenírov" - tak som vysolil 5 € a mám to ako nový predmet živnosti. Na porade som ale čítal (viacerí radili), že treba aj maloobchod.

Je to pravda? Môžem predávať hand-made náušnice bez maloobchodu? Nestačí to, čo už mám?

Teoreticky veľkoobchod ktovieako nepotrebujem, manželka tie náušnice robí, nie je to hlavný zdroj príjmu a zháňame si tie "suroviny" všelikde/všelijako, nie vždy cez originál dodávateľov (často niečo dostaneme od známych atď.).

Nechcem mať zbytočnú cestu na úrad a 5 € dať navyše za predmet živnosti, ktorý možno nepotrebujem. Ako je to naozaj?

A ešte jedna otázočka... keby som ten maloobchod nemusel, čo dávam do popisu do faktúry? Dá sa to "obísť " tak, že tam dám napríklad:
Výroba náušníc "jazmínové srdce" | XYZ €
?

Akože služba, nie produkt. Je to pre naše úrady dostačujúce?

Veľmi ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    455/1991 Zb.Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)

    VÝROBNÉ ŽIVNOSTI

    § 42
    Rozsah oprávnenia

    (1) Podnikateľ má právo v rámci živnostenského oprávnenia

    a) vykonávať súbor nadväzných činností súvisiacich so zabezpečením výroby finálneho produktu,

    b) zhotovovať stroje, náradie a prípravky určené na výrobu finálneho produktu,

    c) predávať a opravovať výrobky, ak zostane zachovaná povaha živnosti.

    (2) Podnikateľ má ďalej právo:

    a) nakupovať za účelom ďalšieho predaja a predávať výrobky aj iných výrobcov a príslušenstvo, pokiaľ sú rovnakého druhu ako výrobky vlastnej výroby, alebo v jednotlivých prípadoch sprostredkúvať predaj cudzích výrobkov a príslušenstva,

    b) vyrábať a potláčať obaly, etikety a iné pomocné prostriedky umožňujúce predaj výrobkov, ktoré vyrába,

    c) prenajímať výrobky vlastnej výroby i výrobky iných výrobcov rovnakého druhu, ako aj príslušenstvo,

    d) vykonávať montáž, nastavenie a údržbu výrobkov.

    (3) Nákup, predaj, sprostredkovanie predaja a prenájom cudzích výrobkov podľa odseku 2 písm. a) a c) možno vykonávať len v rozsahu, pri ktorom zostane zachovaná povaha výrobnej živnosti.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tvojekuriatko Ďakujem za relevantný výpis. Ak som pochopil správne, maloobchod nepotrebujem, lebo tento predmet živnosti mi to umožňuje predávať? Lebo je to výroba a nie je to predaj hotových produktov od niekoho iného?
    avalik áno - umožňuje pozri ods. 1 písm. c)
    a podľa ods. 2 písm a) môžeš predávať aj výrobky od iných výrobcov
    tvojekuriatko Ďakujeem. Takže nemusím špekulovať, proste do faktúry dám názov produktu a budem normálne "eshopovať" ako ostatní, len sa to bude inak volať, však? Ďakujem pekne.
    avalik môžeš aj eshopovať aj predávať vo svojej predajni, či na trhoch ... pokiaľ bude prevažovať predaj tvojich výrobkov
      zbaliť

    Výroba bižutérie a suvenírov - treba aj VO/MO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.