Zavrieť

Porady

účtovanie podielu na zisku

ako mám zaúčtovať vyplatené dividendy konateľovi?
keďže sa to po novom robí cez mzdy, tak tam mi to zaúčtovalo na 333/331, môže tam byť účet 331 aj keď je konateľom a nie zamestnancom?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    podiely na zisku sa vyplácajú spoločníkom podľa veľkosti ich podielov, nie konateľom..
    http://uctuj.sk/uctovnictvo/povinnos...dividend/9179/
    Naposledy upravil Žabinka : 16.01.16 at 17:37
    StankaH myslela som spoločníkovi, ktorý je zároveň aj konateľom. Ďakujem za článok, ešte by som si to potrebovala ujasniť. Ja som najskôr na základe zápisnice zaúčtovala ID - 431/364, keď som to urobila cez mzdy, tak mi to zaúčtovalo : dividendy 333/331 a odvody 331/336, VBÚ - vyplatenie 364/221 VBÚ odvody 336/221. ako by to malo byť správne zaúčtované? Ďakujem
    paťuška Prečo by sa nemohli podiely na zisku vyplatiť konateľovi, ktorý nie je spoločníkom?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prečo cez mzdy? A čo ked spoločník nepoberá mzdu ani inú odmenu okrem podielov na zisku?
    nastavenie v mzdovom programe si oprav - program nerozmýšľa.............
    431/364, 336 podľa rozhodnutia VZ delené na podiel a na príslušné odvody
    364,336 / 221 - úhrada
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    StankaH http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...20dividend.pdf preto to robím cez mzdy - mám to teda cez mzdy zaúčtovať na 431/364 a odvody 364/336 a tým pádom neúčtovať ID na základe zápisnice, chápem to správne? Ďakujem
    KEJKA to je možnosť a nie povinnosť, výšku odvodov si vieš vyrátať aj na kalkulačke.
    StankaH to je pravda, ale keď som to už urobila cez tie výplaty tak to môžem zaúčtovať tak ako som písala vyššie? Ďakujem
    Jana_clenka Pred časom som sa tiež pokúšala vyplatiť dividendy cez mzdy v Krose, ale práve pre to neprehľadné rozúčtovanie som to nakoniec urobila ručne mimo miezd. Naviac, keď som pozrela ešte na mzdový list, tak to už ma úplne odradilo.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Žabinka, dividendy vyplácané obchodnou spoločnosťou alebo družstvom môžu byť vyplatené aj osobám, ktoré nemajú podiel na základnom imaní, zamestnancom.
    Žabinka to je síce pravda, ja som automaticky predpokladala že konateľ je spoločník.. opravila som.. ale čo to má spoločné so zadaním otázky? nevidím nikde že by sa písalo o zamestnancovi..

    účtovanie podielu na zisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.