Zavrieť

Porady

Mám ako invalidný dôchodca ( 50% ) , ak som evidovaný na Úrade práce nárok na hmotnú núdzu ?

Mám 25 rokov. Invalidný dôchodok - 50%. Evidovaný na Úrade práce. 18. januára nástup na hlavný pracovný pomer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Po dovrseni veku 25 rokov si posudzovany samostatne. Ci ti vznikne narok aj na davku v hmot.nudzi zavisi od vysky inv.dochodku a prip.dalsich prijmov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eruntianden Vďaka za odpoveď. Ja som už o dávku v hmotnej núdzi požiadal asi pred 6 mesiacmi (bol som už poberateľom inv. dôchodku a súčasne evidovaný na Úrade práce ) a bola mi vtedy zamietnutá. Ale včera som dostal list zo Sociálnej poisťovne o tom, že môj dôchodok je v sume , kedy mi môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi.
    Pýtam sa hlavne kvôli tomu, lebo keď som naposledy žiadal o dávku v hmotnej núdzi, tak mi bolo odmietnutá z dôvodu citujem : ,, Kvôli príjmu z Invalidného dôchodku , ti dávka v hmotnej núdzi nevyjde ,,
    ( v tom časesom pracoval na Úrade na abs. praxi, preto ten tón pracovníčky )
    veronikasad V case ked si ziadal o davku si uz mal 25 rokov a bol si posudzovany samostatne ? Do prijmu sa zapocitava aj prispevok na abs.prax, bez uvedenia vysky inv.dochodku sa na tvoju otazku zodpovedat neda
    Eruntianden Áno. Včase podania žiadosti som už mal 25 rokov. Najprv mi prišlo rozhodnutie o zamietnutí nároku na dávku v nezamestnanosti, načo následne som išiel podať Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi a pracovníčka na Úrade mi vtedy povedala, že to nemá význam, dávka mi nevyjde, keďže som poberateľom Invalidného dôchodku ( ten bol/je vo výške 121,80 Eur ).
    Takže keď momentálne nemám okrem Inv. dochodku iný príjem a som naďalej evidovaný na Úrade ( Abs. prax mi skončila ešte v októbri ) mám už nárok na dávku v hmotnej núdzi ?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Malo info v zadani otazky, preto odporucam nastudovat zakon c. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-417.
    Uzitocne info aj na strankach http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...page_id=363675
    https://www.employment.gov.sk/sk/rod.../hmotna-nudza/
    a tiez tu na porade, staci pouzit vyhladavac
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eruntianden Dodatočné informácii kľudne doplním ak bude treba. Ktoré konkrétne informácie potrebujete ?
    Zákon som si preštudoval a keď som to správne pochopil, do príjmu sa nezarátava 25% z Inv. dôchodku ( u mňa je to 121,8 *0,25 = 30,40), ale hornú hranicu príjmu na uznanie dávky som bohužiaľ nenašiel...Neviete aká je jeho výška resp. aké ďalšie faktory o tom rozhodujú ?
    Mne však skôr ide aj o to, že o dávku v hmotnej núdzi som už požiadal pred pol rokom a vtedy mi bola zamietnutá ( aj keď som bol evidovaný na Úrade práce - keďže som tam vtedy vykonával Absolventskú prax + bol som poberateľom Inv. dôchodku v rovnakej výške ako teraz ) a včera mi prišiel list zo Soc. poisťovne o tom, že výška môjho dôchodku je v sume, kedy ma to oprávňuje na nárok o dávku v hmotnej núdzi.
    Vtedy som nárok nemal a dnes v podstate pri nezmenených podmienkach už hej ?
    Eruntianden Alebo som len slepo veril zamestnancom na Úrade , pričom, naviac boli mojimi priamymi nadriadenými ?
    veronikasad Davka v hn pre jednu osobu je 61.60€ a 75 perc. Tvojho inv.dochodku je 91.35€, teda viac ako je davka. Preto ziadny narok na zakladnu davku ti nevznika. Su vsak aj ine prispevky, prestuduj si zakon, ktory mas prilozeny, ci ti na niektory z nich nevznika narok, napr.prispevok na byvanie... potom by ti vyplacali len rozdiel medzi celkovou davkou a sumou 75 perc.tvojho inv.dochodku.
    veronikasad Pocas vykonu abs.praxe si bol tak pracovne vytazeny, ze si nemal cas overit si tvrdenie nadriadenych v prisl.zakonoch? V profile mas za sa chces venovat uctovnictvu, tam si tych zakonov budes musiet stihat studovat podstatne viac
    kopretinka len taká poznámka: že máš MOŽNOSŤ si požiadať o dávku v hmotnej núdzi oni píšu každému,kto má dôchodok menší ako nejaká suma xx.To ale neznamená,že máš nárok. Aj ja to tam mám vždy napísané,keď príde papier o "zvýšení".
    Eruntianden Ďakujem, konečne v tom má jasno
    Tie ostatné príspevky si určite naštudujem.
    Čo sa týka tej ABS. praxe , tak popri nej som vykonával aj iné činnosti ( napr. Športový tréner= ale mzda 100 Eur, bola dostatočná nato, aby som mohol vykonávať obidve funkcie naraz ), ale zase na 2.strane máš aj ty pravdu v tom, že tieto informácie som si mohol napriek tomu overiť.
    Eruntianden Keď si už načrtla tému účtovníctva, tak 18.januára nastupujem do práce na túto pozíciu a nakoľko je to dosť čerstvé nemal som možnosť overiť si bližšie informácie k vykonávaniu prac. činnosti a poberanie Inv. dôchodku.
    Teda ako to funguje. Viem, že pracovať a poberať Inv. dôchodok je možné..ale teda nie sú tam ešte nejaké ďalšie príspevky o ktoré mám možnosť požiadať ?...napr. príspevok na dochádzku/bývanie do práce, resp. úľavy na odvodoch , atď...
    misoft Ja len takú poznámočku: čo keby si si to začal hľadať aj sám? Ide predsa o TVOJ dôchodok, o TVOJE úľavy, o TVOJE výhody - tak sa o to aj SÁM pričiň a vyhľadávaj si to. Porada je tu na to, aby poradila, ale nie na to, aby za niekoho hľadala celé informácie od A do Z.....
    veronikasad Tazko radit ked nevieme aku prac.zmluvu mas uzatvorenu. Pozri na stranke ustredia prace, soc.veci a rodiny, v sekcii sluzby zamestnanosi , prispevky pre obcanov. Ako obcan so zdr.postihnutim budes platit zdr.poistenie len v polovicnej vyske, ak mas riadnu prac.zmluvu bez odvodovej vynimky.u zanestnavatela treba podpisat vyhlasenie k zdanovaniu prijmov a uplatnit si mmesacnu nezd.cast zakladu dane
    Mária27 asi sa zmenilo nejaké životné minimum - minule to vysvetľovali pri tých minimálnych dôchodkoch, čo tam vlastne k dôchodku presunuli dávku v hmotnej núdzi . : že keď sa mu zvýši viac dôchodok, môžu mu minimálny dôchodok zastaviť a naopak, keď sa viac zvýši to čosi, tak mu ho vrátia ...
    Eruntianden Pracovnú zmluvu mám uzatvorenú štandardne - t.j. na dobu určitú (1 rok ) a s 3-mesačnou skúšobnou dobou.
    Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľného základu časti dane - som si už uplatnil - no ďakujem za radu
    Čo sa týka príspevkov tak mám nárok na príspevok na dochádzku do práce a na príspevok na bývanie - no môžem poberať iba 1 z nich
    S tým zdravotným poistením máš pravdu - zisťoval som si to na oddelení HR a tam mi to potvrdili + aj to , že potom by sa to malo zohľadniť aj pri platení dane na konci roka - takže asi tak

    Každopádne ešte raz ďakujem za užitočné rady
    Eruntianden Ahoj
    Takže nárok na hmotnú núdzu nemám - keďže je tam poberanie invalidného dôchodku...je to podľa mňa trocha nespravodlivé, lebo na dávku v hmotnej núdzi sa viaže aj osobitný príspevok a tie sú v konečnom dôsledku vyššie ako invalidný dôchodok.
    Je to každopádne zaujímavé , no asi rátajú aj s tým, že dôchodca si poberie aj iné nároky...No čo v takom prípade , ak nemám ani ZŤP, parovací preukaz alebo príspevok na dochádzku na pravidelné kontroly ?...ostáva len ID , ktorý ako som spomínal, je nižší ako súčet iných príspevkov, na ktorý majú nárok občania bez zdravotného postihnutia...
    veronikasad o preukaz občana s ŤZP si žiadal ? Tiež ti ho zamietli ? UP má úplne iné kritéria ako SP..-
    Eruntianden Áno o preukaz ZŤP som žiadal ( aj parkovací ) a bol mi zamietnutý aj spolu s príspevkom na dochádzku na pravidelné kontroly, na ktoré dochádzam zhruba 250 km...Ale je tam obdobie, kedy môžem o tento príspevok požiadať opätovne, tak to skúsim ešte raz
    A áno s tým súhlasím ÚP má úplne iné kriteriá ako SP a je to dosť zaujímavé - lebo na druhej strane poznám ľudí, ktorí nepoberajú ID ale majú ZŤP preukaz a parkovací preukaz...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    K tomuto tvojmu príspevku ...
    "Takže nárok na hmotnú núdzu nemám - keďže je tam poberanie invalidného dôchodku...je to podľa mňa trocha nespravodlivé..."
    máš ID, spomínal si ešte aj iný príjem ako tréner, absolventsú prax.... presnejšie povedané - nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi - neviem, ako si si prečítal tie linky, čo sú tu priložené (bolo úplne zbytočné žiadať). Treba si uvedomiť, že je to štátna dávka - už aká je, taká je - je určená pre tých, ktorí ozaj nemajú čo do huby a nemôžu si inak zabezpečiť svoj príjem. a ešte jedna vec - skladajú sa na ňu ostatní daňoví poplatníci, ktorí tiež majú dosť svojich výdavkov .
    Eruntianden Ahoj...Takže ako tréner som mal príjem 100 Eur, keďze popri vykonávaní ABS. praxe tam vyšší príjem ani nemôže byť a príjem s ABS. praxe je ako všetci dobre vieme žalostný...
    Čo sa týka tej 1. časti, tak myslím, že sme sa nepochopili. Lebo ja hovorím o tom, že ak si evidovaný na úrade práce istý čas a poberáš invalidný dôchodok, tak nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi, Ale keď si evidovaný na úrade a nepoberáš ID, tak máš nárok na hmotnú núdzu + časom aj na osobitný príspevok. Hmotná núdza + osobitný príspevok je vyšší ako môj ID...Preto to píšem, lebo osobne poznám takých ľudí a tí poberajú hmotnú núdzu + osobitný príspevok + plat zo mzdy a je to viac ako ja čo som invalid. dôchodca a mám ID + plat zo mzdy.
    Tým nechcem povedať, že takýmto ľuďom závidím, len sa mi to zdá nespravodlivé voči občanom ZŤP a preto som napísal aj vyššie, že štát asi ráta s tým, že ZŤP občan si zabezpečí kadeaké príspevky, lenže v mojom prípade to tak nie je a preto som v konečnom dôsledku na tom horšie ( myslím príjmovo ), pričom vykonávam takú istú prácu ako zdraví ľudia...

    Mám ako invalidný dôchodca ( 50% ) , ak som evidovaný na Úrade práce nárok na hmotnú núdzu ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.