Zavrieť

Porady

Otázky ohľadom dane z predaja bytu

Dobrý deň,

mám pár otázok ohľadom dane z predaja bytu (vlastneného menej ako 5 rokov):

1. som zamestnanec a daňové priznanie mi robí zamestnávateľ na DPFO A, budem musieť ešte vyplniť DPFO-B celé, alebo iba odstavec VIII, prípadne ktoré odstavce sa týkajú mojej záležitosti?

2. byt vlastnili 2 osoby (nie manželia) rovnakým dielom 1:1, musí si podať daňové priznanie každý zvlášť, alebo stačí, keď podám len ja na celú sumu?

3. v DPFO-B v odstavci VIII, riadok 2, príjmy a výdavky, použijem sumy na kúpno-predajných zmluvách? (môj jediný výdavok bol kúpa bytu)

4. čítal som, že do 1.2.2016 treba podať nejaké extra daňové priznanie z nehnuteľnosti, vzťahuje sa toto aj na môj prípad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    čo sa týka otázky č. 1 - nemôžeš požiadať zamestnávateľa, aby Ti urobil RZD, musíš podať DP typ B
    2, mal by podať každý zvlášť zo svojej čiastky
    3. ak si neplatil poplatky napr. realitke, nič ste nerekonštruovali tak potom áno
    predpokladám,že predávate drahšie ako ste kúpili , lebo ak by ste to predávali lacnejšie tak iba do sumy za ktorú sa byt kúpil ( nedá sa ísť do mínusu)
    4. to extra DP je daň z nehnuteľnosti a tá sa podáva na príslušnom obecom,
    mestskom úrade (Priznanie k dani z nehnuteľnosti podávajú len tie fyzické a
    právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť, alebo nastala zmena oproti
    vlaňajšiemu roku, a to do 31. januára.)
    A ešte malá pripomienka pri príjmoch z §8 je treba počítať okrem zaplatenej dane aj s pozdravom zo zdravotnej poisťovne v rámci ročného zúčtovania a to 14 %, alebo 7%

    Otázky ohľadom dane z predaja bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.