Zavrieť

Porady

DzMV 2015 - tahace a navesy

ahojte...potrebovala by som poradit s danou z motorovych vozidiel pri navesovych supravach. lebo citam ten zakon stale dokola ale stale nerozumiem
mam 5 tahacov a 3 navesy...to znamena ze len 3 tahace mozem zaradit do nizsej sadzobnej skupiny s 3mi navesmi? aj ked tie navesy sa pouzivaju rozne na rozne tahace a teda sa mi vystrieda niekolko navesovych suprav?
v pripade navesovych suprav beriem tu hmotnost pri napravach a za jednotlive napravy ich spocitavam..ale ked by som teda nemohla uplatnit to znizenie pri kazdom tahaci, tak tiez pocitam z tychto hmotnosti naprav dan, alebo kedze uz sa to nechape ako suprava tak beriem celkovu pripustnu hmotnost?
dakujem vopred za kazdu radu, postreh..lebo ja mam z toho galimatias.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    táto problematika a názorne aj príkladovo je teraz rozoberaná v Poradcovi podnikateľa DÚPP 2-3/16. píše sa tam, že v zmysle §6ods.2 zákona o DzMV je upravené určenie ročnej sadzby dane pre vozidlo ťahač a náves používané v jazdnej návesovej súprave. Z toho vyplýva to, že je potrebné vytvoriť jazdnú súpravu 3návesy+3ťahače, kt. budú tvoriť jazdnú súpravu a zaradia sa do najbližšej nižšej ročnej sadzby. Zvyšné dva ťahača sa zaradia normálne. Samozrejme podmienkou je ten istý držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla ťahača a návesu. Základná podmienka však v zmysle zákona je "vytvoriť" jednu návesovú jazdnú súpravu iba raz, ak sa aj použili počas zdaň. obdobia v rôznych náves. súpravách. vo vašom prípade to vychádza tak ako vravíte 3ťahače+3návesy
    Doplním ešte, že k ťahačom, kt. nebol zaradený do vytvorenia jazdnej súpravy sa priradí taká suma ročnej sadzby dane, aká skutočne zodpovedá hmotnosti a počtu náprav vozidla.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kviksilka dakujem pekne za odpoved..
    este sa uistim ohladom tej vasej poslednej vety...takze tie zvysne 2 tahace zaradujem podla suctu hmotnosti naprav alebo podla celkovej pripustnej hmotnosti?
    Chrusťa pozrite prílohu č.1 zákona o DzMV a v časti "úžitkové vozidlá a autobusy"- "počet náprav" 1 al.2, dohľadá k hmotnosti vozidla nad-xy t do xy t suma ročnej sadzby dane. riadite sa teda prílohou č.1
    Kviksilka toto viem...len neviem i mam hladat podla hmotnosti celkovej pripustnej alebo podla hmotnosit naprav...lebo to su dve odlisne sumy...
    ked ide o supravy tak sa riadim hmotnostou naprav spolu, ale kedze tie 2 zvysne tahace nebudu tvorit supravu, tak by som mala asi pozerat pripustnu hmotnost, ktora je od hmotnosti naprav odlisna..
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Kviksilka (Dnes 12:18) dakujem pekne za odpoved..
    este sa uistim ohladom tej vasej poslednej vety...takze tie zvysne 2 tahace zaradujem podla suctu hmotnosti naprav alebo podla celkovej pripustnej hmotnosti?



    (3) Základom dane pri úžitkovom vozidle a autobuse je ich najväčšia prípustná celková hmotnosť alebo celková hmotnosť v tonách a počet náprav podľa dokladu; úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4.

    (4) Najväčšia prípustná celková hmotnosť je uvedená v doklade. Najväčšia prípustná celková hmotnosť jednotlivého vozidla tvoriaceho návesovú jazdnú súpravu je súčet najväčších prípustných hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedených v doklade.

    (5) Celková hmotnosť je súčet pohotovostnej hmotnosti a užitočnej hmotnosti. Celková hmotnosť jednotlivého vozidla tvoriaceho návesovú jazdnú súpravu je súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedených v doklade.



    Najväčšia prípustná celková hmotnosť je uvedená v r. 32 OEV vydávaných od 1.3.2005

    Celková hmotnosť je uvedená v r. 6 TP vydávaných do 28.2.2005
    Naposledy upravil avalik : 29.01.16 at 12:16
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kviksilka dakujem ale toto som si citala uz asi 100x a stale som nenasla jasnu odpoved na svoju otazku
    avalik citaj este raz
    kn-alka však sa kukni do TP, ktorý typ máš ty, ten do 28.02.2005, alebo po 01.03.2005?
    Kviksilka my sa asi nerozumieme..v technicaku pri tahacoch je aj Najväčšia celková prípustná hmotnosť aj Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ...ide o odlisne sumy..ak by slo o tahac ktory tvori jazdnu supravu tak beriem do uvahy Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ... ale ak teda ich mam 5, tak 2 z nich akoze netvoria jazdnu supravu...a to neviem, ze ci teda mam v tom pripade brat do uvahy Najväčšia celková prípustná hmotnosť ....
    majte prosim so mnou strpenie ale kukam na to uz od rana a po 40 autach uz ani poriadne nevidim..
    cinky16 tahac a náves beriete sucet naprav z r. 33 TP......r. 32 z TP sa pouziva pre privesoch
    BAG Tiež myslím že zvyšné 2 ťahače sa zaradia podľa TP r.32, ale dostala som z FS toto usmernenie:
    /Otázka bola ako zaradím 1 ťahač a 2 návesy/
    Dobrý deň,
    na účely určenia základu dane sa pri vozidlách ťahač a náves vychádza z údaja na riadku 33 - najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu, t. z. že u všetkých 3 vozidiel budete vychádzať z riadku č. 33.

    Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 361/2014 Z. z. daňovník pre účely určenia sadzby dane zaradí v daňovom priznaní ťahač a osobitne náves do najbližšej nižšej ročnej sadzby dane, než do akej by patrili podľa najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti uvedenej v doklade ako jednu návesovú jazdnú súpravu iba raz, ak sa aj použili počas zdaňovacieho obdobia v rôznych návesových jazdných súpravách; na zmeny počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

    Ak podnikateľ v roku 2017 bol daňovníkom dane z motorových vozidiel za jednu jazdnú súpravy (jeden ťahač a jeden náves) a za ďalší náves (bez ďalšieho ťahača už nejde o návesovú súpravu), na účely určenia sadzby dane môže zaradiť v daňovom priznaní ťahač a jeden z ktorýchkoľvek návesov do najbližšej nižšej ročnej sadzby dane, než do akej by patrili podľa najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti uvedenej v doklade.
      zbaliť

    DzMV 2015 - tahace a navesy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.