Zavrieť

Porady

Čo je príležitostný príjem?

ahojte, riešim prenájom hnuteľnej veci (auto) občanom - nepodnikateľom. Nezdaniteľná hranica príležitostného príjmu 500 € je mi jasná. Nikde v zákone som nenašla definíciu "sústavnej činnosti". Ide o to, že ja tvrdím, že pokiaľ by sa auto prenajímalo celý rok, treba na to živnosť, nedá sa to strčiť pod "príležitostný príjem". Druhá strana tvrdí, že je v poriadku, keď auto prenajme na dva mesiace, potom bude 2 týždne v prenájme pauza, zas 2 mesiace, 2 týždne pauza, a tak celý rok. Že sústavná činnosť znamená, že nemôže byť vykonávaná kontinuálne viac ako 3 mesiace a teda tieto "pauzy" v prenájme to vyriešia. Mne sa to v poriadku nezdá, ale neviem nájsť oporu v zákone. Aký je váš názor? ďakujem za každé vyjadrenie!
Mila123 plne s tebou súhlasím.....pravdepodobne sa jedná, o to aby si niekto ponížil výdavky a to spätne......
bejuska4 áno, presne tak. Akurát ma hnevá, že by som si to chcela ozrejmiť a podložiť zákonom, rozhodnutím daňového úradu proste niečím relevantným a neviem sa k tomu dopátrať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bejuska4 Ďakujem, uvedenú diskusiu som čítala, ale nezodpovedala moje otázky.
    JankaO V judikátoch sa dá dočítať, čo súd v rozsudkoch považoval za sústavnú činnosť a čo za neoprávnené podnikanie. Myslím, že explicitne, tak ako by sme si to radi prečítali, to žiadna právna norma neuvádza.
    bejuska4 Rozumiem, ďakujem, skúsim preštudovať. A ak sa smiem spýtať, Váš názor na hore uvedenú situáciu je aký?
    JankaO Ako Váš, ale ten asi nie je podstatný, podstatný by bol názor súdu. No všetko záleží od rozsahu príležitostného príjmu a naplnenia všetkých znakov podnikania v zmysle Obch. Z. ( mmch, výpožička nie je nájom....)
    bejuska4 Ďakujem. Chápala som to tak, že keby sa uzavrela zmluva o výpozičke, FO by požičala auto bezplatne. Pri zmluve o nájme je uvedená výška nájmu. Vysvetľujem si to zle?
    JankaO nie..., úvaha je podľa môjho názoru správna
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Vychadzajuc z prikladu uvedeneho v otazke: Jedna sa o opakujucu sa cinnost, cim je podla mojho nazoru naplneny charakter sustavnej cinnosti, nejedna sa o prilezitostny prijem. Takato konstrukcia s pauzami je jednoznacne ucelove obchadzanie zakona. Ak sa prenajimatel pri tom nemeni, tak bez debaty je to nespravny postup. Ale aj keby sa menil prenajimatel a bol by to vzdy niekto iny, tak su mi taketo riesenia "proti srsti..."

    Čo je príležitostný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.