Zavrieť

Porady

Dlžník

Ako sa dajú vymáhať peniaze od podnikateľa,ktorý mi je dlžný za vykonanú prácu,ktorú som vykonal len brigádnicky?
10 komentárov     zbaliť
veronikasad Mal si s podnikatelom uzatvorenú dohodu v zmysle Zákonníka práce ?
Palo388 Bohužial nemal.Už som robil nejaké malé roboty pre neho(tak do 100 eur) a nebol problém.Toto bola väčšia robota a nereaguje na nič
veronikasad Bohužial, ide o čiernu prácu. Ak dáš podnet na Inšpektorát práce, budeš postihovaný ty aj Lzamestnávatel". Neviem o akú sumu ide, ale ak sa s podnikatelom nedohodneš, s odmenou sa rozlúč.
veronikasad Rovnako, ak robíš bez živnosti - pokuta zo živ.úradu ťa neminie.
Palo388 Robili sme to spolu s bratom a ide o sumu 1200 eur
myslel som že do určitej sumy sa dá privyrobiť aj brigádnicky bez odvodov,kedže som zamestaný
Palo388 a o tom postihu t,to ktorý zamestnávatel.Môj,či ten podnikatel čo ma zamestnal?
veronikasad Podnikatel, ktorý ťa (ne)zamestnal, ide o nelegálnu prácu ...
veronikasad Nedá sa privyrobiť bez odvodov do žiadnej sumy, bez ohladu na to, že si riadne zamestnaný. Mal s tebou uzatvoriť dohodu o vykonaní práce, z ktorej sa tiež riadne platia odvody a dane. Alebo si sám urob živnosť, kým tvoj ročný obrat neprekročí sumu pre povinnú registráciu v SP, bude to pre teba v súbehu so zamestnaním podstatne výhodnejšie.
Palo388 on mal riadnu zmluvu s majiteľkami domov a aj vystavil faktúru,určite odviedol aj dane.Mna potreboval na záskok a potom so mnou takto vybabral.Nečakal som že sa tak zachová
Palo388 .Chýbal mu na rekonštrukcie bytov elektrikár,ale do faktúry nedáva,kto to vykonal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Palo388 Ja som zamestnaný a toto bola len brigáda na finančné vylepšenie(fuška)
    misoft Máš písomne podchytené, že si pre neho pracoval? Je tam napísané, koľko a kedy ti má zaplatiť?
    Ak je v oboch prípadoch ÁNO - pošli mu doporučený list, aby do XX dní ti vyplatil odmenu za prácu. Ak je to suma vyššia ako 366€ - je to i na TO. Ak sa nerozhýbe, zober všetky dôkazy a hajde na súd a vybaviť si platobný príkaz. Ak ani potom sa nerozhýbe - smer exekútor a on zaplatí ešte viacej... i trovy exekútora.
    Potom si snáď rozmyslí, či bude od*bávať.
    A plus - malá slušne písaná "reklama" pána podnikateľa tiež veľa urobí...
    Palo388 Práve že nemám žiadnu zmluvu.Doporučený list s výzvou som mu poslal,ale keď zistil od koho to je,ani ju neprebral.Bola to len ústna dohoda o vykonaní elektroinštalácii na dvoch bytoch,kde sa robili rekonštrukcie, za prítomnosti majiteliek bytu.Akurát mám čestné prehlásenie od majiteliek bytu,že tú prácu som vykonával ja pre podnikatelovú firmu a že peniaze boli vyplatené na podnikatelov účet.
    misoft Nuž...tak je to len slovo proti slovu... on to "zatlčie"...
    Palo388 Ja mám dve majitelky domov, u ktorých sa rekonštrukcia robila
    hanelie ak pôjde na IP dostane pokutu aj on - že vykonával nelegálnu prácu ( nemal zmluvu )
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.