Zavrieť

Porady

Neuhradená strata min. rokov, úhrada zo zisku a platenie odvodov do ZP

Sro chce uhradiť stratu na účte 429 zo zisku bežného obdobia. Ale neviem, ako je to s odvodmi do ZP. Našla som niekde na internete článok, kde sa píše:
Zdravotné odvody zo zisku sa odvedú len vtedy, ak sú dividendy vyplatené, a tiež, len ak je príjemcom fyzická osoba. „Ak teda spoločnosť na valnom zhromaždení rozhodne o inom spôsobe rozdelenia zisku, v danom roku z neho odvody neplatí žiaden spoločník,“ vysvetľuje Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. Aký môže byť iný spôsob rozdelenia zisku? Napríklad taký, že sa môže využiť na úhradu straty z minulých rokov alebo sa pridelí do fondov zo zisku, prípadne sa zisk ponechá ako nerozdelený.
Lebo aj na porade som našla názor, že z nevyplatených dividend sa platia odvody do ZP.
Tak teraz neviem, ako to je. Ďakujem.
Naposledy upravil Žabinka : 31.01.16 at 05:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak sa zo zisku napr. uhradila strata, podiely nedostali spoločníci, nemajú teda prečo platiť odvody.
    Žabinka ďakujem, Majka.. je to logické.. no v našom štáte jeden nikdy nevie, čo ho prekvapí.. na stránke VsZP sa všade spomína slovné spojenie "vyplatené dividendy".. takže by to malo byť tak..

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Zo zisku z bezneho obdobia? Nemozes predsa v priebehu uctovneho obdobia vediet, aky budes mat HV! Teda aj ked predpokladas, nevies/nemozes o tom uctovat. Stratu na 429 mozes uhradit najskor z nerozdeleneho zisku z posledneho uzavreteho obdobia. Teda stratu z 2014 a skorsiu mozes uhradit z nerozdeleneho zisku roku 2015, na zaklade VZ konaneho v roku 2016 po UZ 2015.
    Žabinka to je predsa jasné.. zisk bežného obdobia, o ktorom hovorím v r.2016, je pre mňa v tomto prípade zisk r.2015.. tak je to aj uvedené v dp- bežné obdobie, bezprostredne predchádzajúce obdobie.. takto to bolo myslené..
    ale mne nešlo o uhradenie straty, ale o platenie odvodov do zp..
    Consultix Myslel som to skor ako doplnenie pre menej skusenych, aby ich ta formulacia otazky nepomylila.. Ale trvam na tom, ze ak hovoris o beznom obobi v roku 2016, tak je to 2016 ))

    Neuhradená strata min. rokov, úhrada zo zisku a platenie odvodov do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.