Zavrieť

Porady

Nárok na odpočít. položku - manželka

Ahojte, mám z-nca, ktorému robím ročné zúč. dane za rok 2015, ale potrebujem uistiť v jednej veci, že či má nárok na odpočít. položku na manželku, ktorá bola po celý rok evidovaná na úrade práce + mala príjem z dohody. Nezdaniteľnú časť znížim o príjem, ktorý dosiahla? ale len v tom prípade, že si nedala spraviť ročné zúčtovanie?
6 komentárov     zbaliť
kn-alka ona si spraví DP, alebo RZD, alebo ak jej príjmy nedosiahli zákonnú hranicu, tak nepodá ani DP ani RZD - to vôbec nemá nič spoločné s tým, že si manžel uplatní na ňu odpočet vo svojom DP.

Dokonca manželke môže vzniknúť preplatok dane, manžel má aj tak nárok na jej nezd.časť, ak spĺňa požadované podmienky.
cinky16 nevedela som, že si môže manželka dať spraviť RZD alebo DP a zároveň súčasne manžel uplatniť nezdaniteľnú časť ZD na manželku, pri splnení podm., že bola celý rok evidovaná na ÚP
kn-alka môže, prečo by nemohla
cinky16 prišlo mi to dvojmo...ze ked si ona spravi RZD tak prečo aj manžel uplatni NCZD na manzelku. dakujem, že ste ma upozornili.
kn-alka však ona si uplatní napr. len 1200€ - toľko mala príjmov a manžel si uplatní ten rozdiel - manžel si môže uplatniť len rozdiel medzi jej príjmamy
cinky16 ojj, pana, isto....akosi mi to tak neprislo, aj tak dakujemmmmmm este raz, super odpovede, rychle a zrozumitelne aj kn-alka aj Tweety.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prečo si myslíš, že len vtedy, ak nepožiadala o RZD? V tom nemáš pravdu. Manžel má nárok na NČZD na manželku za mesiace na ÚP. Do jej vlastného príjmu zarátaš všetky príjmy(znížené o odvody), ktoré mala, aj nepeňažné, nezdaniteľné.

    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ManzelManzelka
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 čiže aj manželka si može dať spraviť ročné zúč. alebo DP a aj manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku?
    Tweety áno, tak, jedno nevylučuje druhé
    cinky16 ešte pre upresnenie NCZD na manzelku vypočítam = 3803,33 minus jej príjem súčet riadkov číslo 5 z potvrdenia o ZP za rok 2015 /ak by mala viac dohôd/ ?
    Tweety všetky príjmy spočítaš a odpočítaš odvody , to odrátaš potom od NČ a delíš 12 a uplatníš len mesiace na ÚP( pozor len od 1. dňa v mesiaci , ale to všetko máš v tom linku
    cinky16 ak boli manzelke zrazene preddavky na dan, to tiez odpočitam? priklad: uhrn vypl. príjmov 69,90 eur, poistné 2,78, preddavky 12,74, čiastkový zaklad dane 67,12 eur, pocitam s cislom 67,12 eur?
      zbaliť

    Nárok na odpočít. položku - manželka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.