Zavrieť

Porady

Nárok na prestávku

Dobrý deň,mám otázku na prestávku v práci.Moja prac.doba je 7,5 hod. takže mám nárok na 30min prestávku,to viem. Ale ak náhodou idem k lekárovi,vrátim sa po dvoch hodinách s priepustkou,ostáva mi pracovný čas 6 hodín. A tých 6 hodín mám s prestávkou,alebo bez? Tých 6 hodín odrobím,mám teda nárok na prestávku? Ak áno,zamestnávateľ by v tom prípade platil len 5,5 hodinovú prac. smenu
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prestávka sa nepočíta do odpracovaného času.
    Z § 91
    (4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.
    (5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.
    (6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zavisi, ako ma zamestnavatel definovanu prestavku.
    Ak fixne, napr. od 11:30-12:00 a ty su u lekara od 9:00 do 11:00, tak prestavku cerpat musis v definovanom case, ci budes v praci 2 hodiny alebo 8 hodin okrem casu stravenom u lekara.
    Ak budes u lekara od 10:00-12:00, moze ti zamestnavatle zaplatit len 1:30 lekara a pol hodinu prestavku.
    Dalsia moznost je: ze cerpat prestavku musis najneskor po 6 hodinach prace, cize ak si v praci 6 hodin a minutuy, uz musis mat polhodinovu prestavku.

    Vsetko zavisi od toho ako to ma zamestnavatel nastavene (aj v dochadzkovom SW).
    V 99% pripadov ale pri 2 hodinach u lekara a zvysku prace musis pocitat aj s povinnou prestavkou.
    Bosorka2727 moja prac. smena je od 6:00 do 14:00,práca v obchode,prestávku si môžem vybrať kedykolvek. No dnes ráno som bola na rehabilitácii a prišla som po 8mej hod.nárok na prestávku som nemala.Aj zajtra idem na rehabilitáciu a ak by sa mi podarilo prísť do práce a štiknúť si o 8mej,tak ten nárok na prestávku teda mám,ak to chápem dobre?
    ivka70 Narok na prestavku je najneskor po 6 hodinach prace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.