Zavrieť

Porady

Má zamestnávateľ u žien povinnosť evidovať počet narodených detí ?

Sociálna poisťovňa vyžaduje rozdelenie vymeriavacieho základu na ELDP za obdobie do dátumu vzniku nároku na starobný dôchodok a osobitne po dátume vzniku nároku na starobný dôchodok. U žien, ktoré teraz odchádzajú do dôchodku sa dátum vzniku nároku na dôchodok odvíja od počtu detí. Ja som však nenašiel nikde povinnosť zamestnanca ani zamestnávateľa evidovať u žien počet detí. Problém: Zamestnám 59 ročnú ženu ktorá si už neuplatňuje bonusy na deti (a niektorá sa k deťom už ani(radšej) nehlási). O rok požiada o dôchodok lebo vychovával adeti a ja neviem určiť dátum odchodu do dôchodku ... Následne si vymieňam korešpodenciu zo Sociálkou o tom, aký je dátum odchodu do dôchodku.
A aký význam má deliť mzdu v mesiaci ak zamestnanec ešte pracuje ďalších 16 mesiacov po vzniku nároku na starobný dôchodok a o dôchodok žiada až po uplynutí týchto 16 mesiacov ? Nevie si to rozdeliť Sociálka na základe mesačných výkazov ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Nie je povinnosť evidovať počet detí zam-cov.
    Ak zam-c žiada o starobný dôchodok, musí ti nahlásiť dátum, od kedy. Ty nemusíš nič určovať, kedy zam-ci majú nárok na starobné dôchodky. Je to ich starosť, nie tvoja.
    Tiež mávam ten istý problém, že zam-c mi nahlási iný dátum, ako je skutočnosť a ak mám veľa inej práce, tiež mi to ide na nervy
    Deliť mzdu v ELDP musíš pred dôchodkom a po .... Takéto ELDP si dávam bokom, aby som vedela správne vystaviť ELDP po skončení PP, samozrejme že tiež s rozdeleným príjmom v tom roku, mesiaci, kedy mu bol priznaný dôchodok. Týmto som chcela povedať, že po skončení PP vystavuješ už len ELDP s príjmom - VZ od dátumu priznania dôchodku po skončenie PP. Tomuto sa nevyhneš, lebo si to kontrolujú s prvým ELDP, posledným ELDP a Mesačnými výkazmi a sumy musia sedieť na cent.
    KloferHladny a prečo potom zo sociálky zasielajú výzvy na rozdelenie vymeriavacieho s poznámkou že zamestnávateľ to predsa musí vedieť ? ... Neexistuje teda naozaj žiadny zákon ktorý by túto povinnosť určoval ??

    Má zamestnávateľ u žien povinnosť evidovať počet narodených detí ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.