Zavrieť

Porady

Opakovaná zmena účelu stavby + samostaný vchod v RD.

OD roku 92 rodičia podnikali v rodinnom dome - mali cestovnú kanceláriu. Nenašla som žiadne kolaudačné rozhodnutia - IBA súhlasné stavisko obce ku vykonávaniu činnosti. Prevádzka sa zatvorila v 98r. V roku 2012 tam otvorili Požičovnu bicyklov - dali oznámenie na OcÚ o zmene prevádzky - prišlo súhlasné stanovisko. O dva roky sa prevádzka zatvorila a teraz tam chcem otvoriť kaviareň. Mám súhlasné stanovisko od hygieny ku projektu, ktorého sa držíme. Avšak problém - na stavebnom úrade mi pani zahlásila že aj napriek tomu, že sa tam od 90. rokoch podnikalo musím dať zmenu stavbu v užívaní + kolky + kolaudačné rozhodnutia.... Študovala som trošku zákon ale nikde som nenašla niečo čím by som jej mohla oponovať. Predsa keď už raz bola zmena v účele stavby tak načo zas ? / hoci neviem nájsť papier - hlavne že 4 roky dozadu bez problémov mi to zmenili.

Samostatný vhod do bytu a do prevádzky - ten som tiež nenašla v zákone žiadnom. Vie niekto kde je ? Ďakujem !
Miloš Mičega - CIMOM TN Aká je presne otázka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Výňatok zo stavebného zákona

    § 85
    Zmena v užívaní stavby


    (1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.

    (2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.

    (3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stave





    --------------------------


    O tom, čo som podčiarkol rozhoduje stavebný úrad. Asi sa zhodneme na tom, že je rozdiel z hľadiska ochrany zdravia ľudí a pod. pri posudzovaní stavebnotechnických parametrov stavby, predávať zájazdy a bicykle alebo ponúkať služby kaviarne, samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí.


    (Posúdenie priestorov sociálok, počet WC, teplá a studená voda, stavebné oddelenie priestorov, parkovanie, prístup zásobovania, presvetlenie a vetranie priestorov, podlahy, bezbariérový prístup /vyhl. 532/2002 Z.z./ a pod.)


    Miloš Mičega - CIMOM TN

    Opakovaná zmena účelu stavby + samostaný vchod v RD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.