Zavrieť

Porady

Prijem a paušál 40 % sa môžu krátiť ?

Minulý rok som robila danove priznanie typ B živnostnikovi. Podnikal 2 mesiace zarobil 3500 € a dala som mu paušalne výdavky 420* 2 = 840 € a volali mi z DU že to nieje dobre že som mala vypočitať 40 % z 3500 a vydeliť to 12 mesiacmi a vynasobiť 2 mesiacmi čo podnikal. príklad . : 3500*40% =1400/12 = 116 *2 = 232 € že toľko si mohol uplatiť Tak ako mám uplatnit tých 420 na mesiac alebo to počítať podla toho čo mi povedali ? a ostatná danové mi nevratili iba toto jedno. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Podľa mňa na Dú pravdu nemajú, uplatní sa 840 €. Ani v tom linku, čo priložila Tweety sa to nehovorí inak

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    mzdarka renca, Sarlotka, terezamaria, JankaO, Mila123
    5
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety máš pravdu, idem to zmazať
    vera15 ďakujem Vám.. lebo som zostala šokovaná že čo to ma byť ako dan mu nevysla aj tak.. len mu prisli platit vysoké odvody lebo som to musela prepisať ako mi ona povedala na DU na tých 232 € ..
    hanelie Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9)
    hanelie tiež som takto podala DP FO B (420x počet mesiacov ) vyzvali ma na opravu a to : 40 % z príjmov bez ohľadu na počet mesiacov ( brutto príjmy 5600 )
      zbaliť

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Výpočet má byť následovný:
    (3500*0,4):2=700
    700 je viac ako 420, takže mesačne max. 420
    počet mesiacov podnikania:
    paušálne výdavky za 2 mesiace: 420*2=840


    takže pani na DÚ sa mýli.

    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...kov-2015.xhtml
    Naposledy upravil mzdarka renca : 06.02.16 at 20:23 Dôvod: priloženie linku

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Otázka č. 2 -skončenie podnikania v priebehu roka
    Daňovník skončil podnikateľskú činnosť (živnostenské oprávnenie) v máji 2015, pričom za obdobie vykonávania živnosti dosiahol príjmy vo výške
    10 000,- eur. Nie je platiteľom DPH a rozhodol sa uplatniť výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Akú výšku výdavkov percentom z príjmov môže daňovník uplatniť?

    Odpoveď
    Ak daňovník skončil podnikanie (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov) v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje výdavky percentom z príjmov vo výške 40 % z úhrnu príjmov najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie, t. j. za 5 mesiacom podnikania ( počnúc od januára 2015 do mája 2015). Daňovník môže uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 2 100,- eur (420*5 mesiacov), nakoľko suma výdavkov vo 40 % z úhrnu príjmov zo živnosti vo výške 4 000 eur (10 000*0,40) je vyššia ako maximálna suma, ktorú si môže uplatniť. Rovnaký postup sa uplatňoval aj v zdaňovacom období roku 2014.


    https://podpora.financnasprava.sk/43...-priebehu-roka
    hanelie toto som našla , tak ako ?

    Pri podnikaní iba počas niekoľkých mesiacov je absolútny strop 420 EUR za mesiac
    Absolútny strop sa vzťahuje aj na SZČO, ktoré v r. 2013 podnikanie začali alebo ho skončili. Podnikali teda menej ako 12 mesiacov. Výška tohto limitu je však stanovená na každý mesiac skutočného podnikania – a to v sume 420 EUR. Podnikateľ, ktorý v roku 2013 podnikal iba niekoľko mesiacov, si teda nemôže uplatniť paušálne výdavky do výšky 5 040 EUR, ale iba do výšky 420 EUR za každý mesiac podnikania.

    Príklad:

    Slečna Zuzana si založila živnosť v auguste 2013. Do konca r. 2013 zinkasovala príjmy v sume 10 000 EUR, odvody zatiaľ neplatila. Vypočítané výdavky vo výške 40%, teda 4 000 EUR sú síce nižšie než ročný strop 5 040 EUR. V jej prípade si však môže uplatniť iba sumu 420 EUR x počet mesiacov podnikania 5, to znamená 2 100 EUR.

    Základ dane = 10 000 – 2 100 = 7 900 EUR.
    vera15 Ďakujem za odpovede pomohli mi

    Prijem a paušál 40 % sa môžu krátiť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.