Zavrieť

Porady

DPH z repre ako daňový výdavok v daňovom priznaní?

Zaujíma ma názor na DPH z repre v DP PO. Ide o to, že na školeniach bolo povedané, že podľa §19 odst.3 písm.k)2 - v DP nemusíme dať ako prip.položku celú 513 ale sumu očistenú o DPH - lebo DPH z repre možno podľa toho § považovať za daňový výdavok.
Lenže ako firma sme zmenili audítora a tomu sa to moc nepáčilo, ale keďže nejde o extra sumu, tak to nejak neriešil.
A tento rok na školení (iný prednášateľ ako predtým) sa tiež k tejto tematike vyjadril, že áno je to daňovým výdavkom.
Takže ma zaujíma názor viacerých. Ď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    zadanie otázky mi evokuje, že niekoľko ľudí niečo povedalo, niekto z každého niečo dal dokopy a spolu to dáva jeden chaos.

    Výdavky/náklady sa účtujú.
    Položky zvyšujúce/znižujúce sa k ZD/od ZD pri a odčítajú
    Účtovníctvo prostredníctvom účtov a analytických účtov dáva podklady k vyplneniu daňového priznaniu.
    Účet 513 mám nastavený ako nedaňový účet. Takže obraty na ňom nemôže byť daňové výdavky. Nastavenie účtu ako nedaňového mi signalizuje, že treba jeho obraty preniesť do DPPO - konkrétne do tabuľky III.A.
    Na účte 513 sa účtuje celá suma (t.j. včítane DPH)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Repre nie je daňovo uznaným výdavkom a nie je z neho možné uplatniť nárok na odpočet. Je to aj v ustanoveniach Zákon o dph.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ no ale je rozdiel nárok na odpočet a daňový výdavok, nie? teda ja sa neviem vyjadriť k položenej otázke, toto len tak na okraj
    kn-alka ale ak repre nie je daňovým výdavkom, tak ako môže byť DPH z repre daňovým výdavkom?
    na-ta repre je na 513 s DPH ako daň. výdavok a v DP je pripočít. položkou aj s DPH.
    Tweety dan. výdavok je pripočít. položkou? to vážne?
      zbaliť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Repre 513 je nedaňový výdavok a nie je možné uplatniť DPH. Ak je na účte repre účtované o reklamných predmetoch do 17,- EUR bez DPH za ks, tieto patria na účet 501 AE Reklamné predmety a tu je DPH nárokovateľná a suma do 17,-EUR za ks je daňovo uznaný výdavok.
    Naposledy upravil Dav : 10.02.16 at 06:14
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety Presne o tom je ten odst. 3 písm. k
    Dav Nemám zákon v hlave štýlom §=, ale vidím, že zadávateľka v tom nemá jasno a je chyba účtovať 513 namiesto 501 AE.
    Tweety áno, presne tak, dala tam reklamné predmety, ktoré tam nepatria
    Katarina5555 nepomýlila som si reklamné predmety 501 a repre 513.
    Išlo len o repre - kde nárok na odpočet DPH nie je.
    A tento vyššie spomínaný § (ktorý tiež nenosím v hlave len som ho presne opísala) hovorí, že daňovým výdavkom je daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok.
    Bolo to spomenuté na školeniach - konkrétne sa vyjadrovali k DPH z repre v súvislosti s týmto §.
    Keďže na porade he veľa ľudí, tak som chcela vedieť názor všeobecne, či to niekto používa.
    Dav Ak sa vyjadrovali takto, jednoznačne treba zmeniť školiteľa. Nárok na odpočet vzniká, ak sa vzťahuje k daňovo uznanému nákladu. Ešte môže byť situácia, že DPH sa neuplatní, ale je súčasťou nákladov- je to DPH z členského štátu, ak je nižšia, ako stanovený limit pre vyžiadanie vratky DPH z ČŠ. Táto je súčasť nákladov a daňovo uznaná. Ale DPH z repre určite nie je daňový výdavok.
    veronikasad Prezradíš meno toho školiteľa ?
      zbaliť

    DPH z repre ako daňový výdavok v daňovom priznaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.