Zavrieť

Porady

Žiadosť o výklad zákona na NS SR

Dobrý večer!

Nakoľko mi rôzne štátne orgány a orgány samosprávy podávajú protichodné vyjadrenia, idem posielať žiadosť o výklad zákona na NS SR. Narazil som však na problém, že som na to nenašiel žiadnu šamblónu, resp. vzor. Takže napísal som obyčajný list, v ktorom som vysvetlil problém.

Myslíte, že musím uviesť aj konkrétny zákon a paragraf, ktorý žiadam vyložiť? Pretože problém je komplexnejší a zahŕňa viacero zákonov (a sám neviem aké, každý sa odvoláva na iný).

A ešte jedna otázka, ako by ste takýto list začínali? Akým oslovením? Vážený súd / Vážené sudkyne a sudcovia Najvyššieho súdu alebo bez oslovenia rovno pred VEC: uviesť text?

Ďakujem!

M.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zbytočne tam budeš písať, odpoveď nedostaneš. Súdy vykladajú zákony v rámci súdnych rozhodovaní, vyšší súd zjednocuje výklady nižších súdov. Ústavný súd vykladá ústavu a ústavné zákony, posudzuje súlad právnych predpisov (aj rozhodnutí súdov) s ústavou.

    Ty si môžeš zaplatiť advokáta, ktorý odvšem sám môže pochybiť (a ty o tom ani nemusíš vedieť), ale peniaze vezme za úkon ... Potom sa s ním môžeš súdiť, ale on sa vie predsa len lepšie orientovať v zákonoch ...

    Najvyšší súd vykladá zákony v súdnom konaní a osobitne prijímaním stanovísk pri rozdielnych judikátoch, teda nie na požiadanie občana.
    V zákone č. 757/2004 o súdoch je uvedené:

    § 8
    (3) Najvyšší súd dbá o jednotný výklad a jednotné používanie zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov vlastnou rozhodovacou činnosťou a tým, že prijíma stanoviská k zjednocovaniu výkladu zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov a zverejňuje právoplatné súdne rozhodnutia zásadného významu v Zbierke stanovísk najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky.
    Naposledy upravil Mária27 : 09.02.16 at 21:20
    majky8888 Skutočne? Keď som tam volal, bolo mi povedané aj na podateľni aj v kancelárii, že sa to dá.
    Mária27 Však skús, povinnosť to nie je, možno niekedy dobrá duša poradí.

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    pozri si dôvodovú správu, tam je napísané ako NRSR zákon vykladá (aj keď to nepíšu ku každej vete, ale možno tam bude čo potrebuješ)

    Žiadosť o výklad zákona na NS SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.