Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie súkromného auta - doklad o nákupe PHM

Dobrý deň,

vychádza sa pri výpočte náhrady za spotrebované PHM /pri vyúčtovaní súkromného auta, nie pracovnej cesty/ zo zákona o cestovných náhradách? Mám na mysli najmä §7, kde sa hovorí o spôsobe preukazania ceny za PHM. Z tohto § mi vychádza, že pri vyúčtovaní súkromného auta nie je potrebné dokladovať nakúpené PHM bločkami, ale môže sa vychádzať z ceny Štatistického úradu. Je to tak? Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad ide o vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca, alebo SZČO ?
ivetal Jedna sa o zamestnanca.
avalik a preco pises "nie pradovnej cesty"? vysvetli o co ti ide
veronikasad Žeby optimalizácia základu dane ?
avalik to urcite, len nech to napise po slovensky
ivetal Oni naozaj prišli na to, že nijako neriešili auto, ktorým rozvážajú tovar ( zamestnanec-rodina), náklady si uplatňovali iba na auto, ktoré kúpili neskôr a je v majetku. Za firemné podali daň.MV A za súkromné by podali dodatočné DP (auto je súkromné, inde nevyužívanej na podnikanie).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    pri PHL vychadzas zo zakona o dani z prijmov § 19 ods. 2, pism. d), e) alebo l)
    cenu bez dolozenia blocku a pouzitu podla statistickeho uradu je mozne uplatnit len ak ide o cestovne nahrady "zamestnancovi" pri pouziti sukromneho auta podla zakona o CN
    uz to tu bolo x-krat rozoberane a usmernenie najdes aj na stranke FS
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivetal Hm, takže každopádne treba priložiť potvrdenky o nákupe PHM. Aj keď si uplatní celú výšku alebo len 80%. Tak?
    veronikasad To si kde vyčítala ? Píšeš, že ide o zamestnanca. Ten si nemôže uplatňovať cestovné náhrady bez vyúčtovania pracovnej cesty.
    ivetal To som vyčítala z odpovede od Avalik, ktorá spomína zákon o dani z príjmov § 19, odst. 2, písm. l.
    Ak sa teda jedná o zamestnanca, treba vychádzať zo zákona o cestovných náhradach? To bola prvotná otázka. To si má ten zamestnanec každý druhý deň vypísať cestovný príkaz a uplatňovať si náhrady resp. nejaký súhrnný mesačný cestovný príkaz?
    veronikasad Stačí mesačné vyúčtovanie pracovnej cesty, ano vychádzaš zo zákona o cestovných náhradách.
    ivetal Ok, takže zamestnanec si na konci mesiaca vypíše knihu jázd a vyúčtuje si základnu náhradu + náhradu za spotrebované PHM bez doloženia potvrdeniek, na základe cien ŠÚ. Tak?
    veronikasad Tak, ak má so zamestnávatelom uzatvorenú dohodu o používaní súkr.mot.vozidla na pracovné účely a auto nepoužíva na cestu do zamestnania. (z miesta bydliska do miesta výkonu práce, uvedeného v PZ)
    avalik ja som tam spomenula 3 pismena z daneho odseku preco si si vybrala pism. l), ked pises ze ide o vozidlo zamestmanca?
    ivetal a ktorý som si teda mala vybrať, keď ide o zamestnanca? Od začiatku, keď som zadala otázku sa prikláňam k názoru, že sa pri zamestnancovi vychádza zo zákona o cestovných náhradach.
    avalik pozrela si si ostatne pismena? preco pises v zadani, ze nejde o pracovnu cestu? ak nejde o pracovnu cestu tak predsa zamestnancovi nemozes vyplacat cestovne nahrady.
    ivetal Ok, tak je to zamestnanec, vykonáva cesty súkromným autom mimo miesta práce a bude si uplatňovať základnú sadzbu a náhradu za spotrebované PHM bez bločkov. Budeme vychádzať zo zákona o CN. Súhlasí?
    avalik ano, pisomna dohoda na pouzitie vozidla pri pracovnej ceste, cestovne prikazy a vyuctovania pracovnych ciest
    ivetal Môže vypísať knihu jázd alebo súhrnné tlačivo Vyúčtovanie pracovnej cesty?
    ivetal Takže som si z tejto debaty vyvodila takéto závery:

    1. Automobil zaradený v majetku spoločnosti /100 % využitie na pracovné účely/

    - Vedie sa kniha jázd
    - Dokladuje sa nákup PHM
    - Náhrada je vo forme úhrady za spotrebované PHM v plnej výške, ostatné náklady a dph v plnej výške

    2. Automobil nezaradený v majetku spoločnosti – využitie zamestnancom /za zamestnanca sa považuje aj konateľ spoločnosti bez pracovnej zmluvy či inej zmluvy/

    - Musí sa vyhotoviť písomná dohoda o použití súkromného motorového vozidla na pracovné účely a neobsahujúcu cestu do zamestnania
    - Vypĺňa a cestovný príkaz + vyúčtovanie pracovnej cesty /môže byť aj súhrnné mesačné vyúčtovanie pracovných ciest/
    - Vyúčtuje sa základná náhrada + náhrada za spotrebované PHM /podľa TP/
    - Nie sú potrebné potvrdenky o nákupe PHM, môže sa použiť cena podľa Štatistického úradu
    - Náhrady sa počítajú podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002

    Je to správne?
    ivetal Ešte prosím o radu v dvoch otázkach:

    1. Pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnancom /použije súkromné motorové vozidlo/ priloží k vyúčtovaniu rôzne potvrdenky súvisiace s pracovnou cestou /parkovné, vstupné a pod./. Môže zamestnávateľ /platiteľ dph/ odpočítať z týchto dokladov dph?

    2. Ak má firma prenajaté vozidlo od inej spoločnosti môže si uplatňovať náklady na nákup PHM a odpočítavať DPH?
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnanca môžeš použiť cenu zverejnenú Štatistickým úradom
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivetal nejedná sa však o vyúčtovanie pracovnej cesty ale o vyúčtovanie náhrad za použitie súkromného auta /napr. počas celého roka/
    veronikasad Na aký účel auto používa ?
    ivetal Jednania a dovoz tovaru k zákazníkom - pravidelne.
    veronikasad a čo DP a zaplatenie dane z mot.vozidiel, keď sa "zobudil" vo februári ?
    ivetal To sa doteraz neriešilo /dodatočné DP/, zaujíma ma, či je nutné prikladať k vyúčtovaniu náhrad za použitie súkromného auta potvrdenky o nákupe PHM.
    veronikasad U zamestnanca nie je potrebné, ale ak auto používa na základe vzájomnej dohody so zamestnávatelom, ide o pracovnú cestu, kde treba robiť vyúčtovanie - teda žiadne nevedenie knihy jázd a pomer 80-20.
    Predpokladám, že si chce uplatniť nielen spotrebu PHM, ale aj náhradu za používanie súkr.mot.vozidla.

    Nepôjde o dodatočné DP DzMV, ale riadne - podané po termíne, teda s pokutou.
      zbaliť

    Vyúčtovanie súkromného auta - doklad o nákupe PHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.