Zavrieť

Porady

Dobropis v 01/2016 s dátumom dodania 31.12.2015

Prosím ako mám záučtovať dobropis na bonus za predaj T za rok 2015 vo výške 4.000 €. Prikladám vyjadrenie z FS SR z ich portálu, ktoré hovorí presne o mojom prípade. Ďakujem

Bonus z dosiahnutého ročného obratu

FAQ

Otázka č. 1 - Vystavenie dobropisu v nasledujúcom zdaňovacom období

Spoločnosť Alfa s.r.o. obdržala vo februári 2016 od dodávateľa dobropis - bonus za predaj za rok 2015 vo výške 5 000 eur. Jedná sa o bonus dosiahnutého ročného obratu za rok 2015. Bonus bol poskytnutý na základe prílohy k rámcovej kúpnej zmluve, v ktorej je dohodnuté, že bonus bude poskytnutý spätne po skončení kalendárneho roka ta, že dodávateľ vystaví dobropis.

V ktorom zdaňovacom období má spoločnosť Alfa s.r.o. ponížiť daňové náklady z dôvodu poskytnutej zľavy? V roku 2015, ktorého sa zľava týka alebo v roku 2016, kedy bol dobropis vystavený?

Odpoveď

Vplyv zľavy poskytnutej dodávateľom na základ dane odberateľa nadväzuje na vznik povinnosti o jej účtovaní v súlade s účtovnými predpismi. Pokiaľ odberateľ túto skutočnosť zistil do dňa zostavenia účtovnej závierky za rok 2015, mal túto skutočnosť zachytiť v účtovníctve v období, ku ktorému sa dobropisovaná finančná čiastka vzťahuje. V tomto prípade do účtovného obdobia roka 2015 ako upravujúci závierkový účtovný prípad v súlade s § 2a ods. 1 písm. b) postupov účtovania. V nadväznosti na ustanovenie § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve, ovplyvní poskytnutá zľava základ dane z príjmov roka 2015 v súlade s účtovníctvom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ja som vytvorila ID v roku 2015, kde som znížila náklady o dobropisovanú sumu. Urobila som to cez 326.
    Dobropis mi vstupuje do DPH a KV v januári.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kája. Ja som myslela, že máš opačný prípad, že vystavuješ dobropis.
    MUŠKA Našla som na FS SR ešte tento postup: V prípade, ak účtovná jednotka príjme dobropis k uhradenej faktúre, bude tento dobropis predstavovať pohľadávku na účte 315 – Ostatné pohľadávky voči dodávateľovi, ktorý tento dobropis vystavil. Analogicky ako v účtovnej jednotke vystavujúcej dobropis, je potrebné aby účtovná jednotka prijímajúca dobropisy k už uhradeným záväzkom tieto zaúčtovala na účet 315 – Ostatné pohľadávky, alebo aby na konci účtovného obdobia aspoň preúčtovala neuhradené prijaté dobropisy z účtu 321 – Dodávatelia na účet 315 – Ostatné pohľadávky. Používate ho niekto v praxi?
    JAJA11 V tomto prípade na konci roka nie je mínusový záväzok, pretože dobropis prišiel až v roku 2016, čiže účet 315 netreba používať .... je to len kvôli tomu aby na 321 nebola vlastne pohľadávka voči dodávateľovi na konci roka .......
    ja 315, 325 používam v prípade chybných platieb (2 x zaplatená pohľadávka alebo záväzok)
    MUŠKA Ďakujem
      zbaliť
    JAJA11 v tomto prípade ide o zníženie nákladov, nie je to rezerva, pretože suma je presne určená, riešila som to cez 326.....

    Dobropis v 01/2016 s dátumom dodania 31.12.2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.