Zavrieť

Porady

Definícia blízkej osoby

Citujem Občiansky zákonník - Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka ))) asi k tomu netreba komentár..)) a asi ani napísať, čo sa vlastne pýtam...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Teraz som sa zamyslela........podľa Obč.zák. - je vlastne moja dcéra - príbuzná???

    Ak áno - aký vysoký je to stupeň príbuzenstva? Vyplývajú mi z toho nejaké povinnosti?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Muška
    Teraz som sa zamyslela........podľa Obč.zák. - je vlastne moja dcéra - príbuzná???

    Ak áno - aký vysoký je to stupeň príbuzenstva? Vyplývajú mi z toho nejaké povinnosti?
    Muška neskonale veľa povinností

    BEBANT je offline (nepripojený) BEBANT

    BEBANT
    rada
    Tak aká je vlastne otázka ?
    Otázka bola, čo to vlastne tá blízka osoba je a či tomu nerozumiem iba ja ))

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    BEBANT
    Otázka bola, čo to vlastne tá blízka osoba je a či tomu nerozumiem iba ja ))
    Blízka osoba - možno myslíš príbuzenský pomer v rámci podnikania, možno myslíš obavy o niekoho, kto ti je blízky a má problémy, ale blízkou osobou je aj tvoje vnúča, je to nielen príbuzný ale proste vnúča! A je to jedno, či príde k tebe na návštevu lebo je už samostanté, alebo mu vymieňaš plienky a vtedy ti je tiež blízkou osobou...
    A blízkou osobou mimo rámca príbuzenského vzťahu je ten, koho máš rada, rád.

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Myslím, že v tomto prípade sa jedná o blízku osobu z pohľadu "podnikania".
    Napr, keď vediem účtovníctvo blízkej osobe, nevzťahuje sa mi na ňu poistenie za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
    Je mi strýko blízkou osobou (tak ako brat, otec,...)?
    A aj suseda je mi vlastne blízka, nie? Veď býva vo vedľajšom vchode....

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    M0NIKA
    Myslím, že v tomto prípade sa jedná o blízku osobu z pohľadu "podnikania".
    Napr, keď vediem účtovníctvo blízkej osobe, nevzťahuje sa mi na ňu poistenie za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
    Je mi strýko blízkou osobou (tak ako brat, otec,...)?
    A aj suseda je mi vlastne blízka, nie? Veď býva vo vedľajšom vchode....
    ..a možno aj sused

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Myslím, že autor príspevku pochopil kto je blízkou osobou.
    Aj keď v praxi to skutočne môže byť sused alebo aj poštár?
    Občiansky zákonník blízke osoby vymedzuje nasledovne:
    a) výslovne za blízke osoby zákon považuje
    1. príbuzných v priamom rade - v priamom pokolení - teda priamych predkov (ascendenti) a priamych potomkov (descendenti) napr. rodičia a det, starí rodičia a vnuci.Týka sa to aj osvojenia.
    2. súrodencov
    3. manžela
    Z príbuzných v pobočnom rade (kolaterálov) sú výslovne uvedení súrodenci ( a to vlastní či nevlastní, t.j. bez ohľadu na to, či majú spoločných obidvoch rodičov alebo či majú spoločného iba jedného rodiča). Príbuzní v pobočnom rade pochádzajú od spoločného predka, pričom nie sú príbuznými v priamom rade (napr. súrodenci, bratanci)
    b) nepriamo (v nepriamom-pobočnom rade)
    tým, že za blízku osobu považuje ďalšieho príbuzného (napr. strýka, synovca ) alebo inú osobu v obdobnom vzťahu (napr. švagra, druha), avšak len za predpokladu, že existuje medzi nimi taký blízky vzťah, z ktorého možno vyvodiť, že ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z týchto osôb, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú.

    BEBANT je offline (nepripojený) BEBANT

    BEBANT
    Nie....tipy ste mali dobré .)))) vidím že fantáziu máte xi...ale ja pojem blízka osoba našla konkrétne v zákone o zdravotnom poistení...Medzi osobami, za ktoré platí poistné štát, sú osoby, ktoré sa starajú o blízku osobu nad 80 rokov, ktorá nie je umiestnená v ústave...to som si prečítala a len tak ma zaujímalo, nieže by som nemala čo robiť .))) ale zaujímalo ma, ako sa definuje ta blízka osoba ))


    Pre RADA - ano presne toto som potrebovala...)))ďakujem...ja som to vlastne ani nepotrebovala, to som si len študovala zákon a nejako v rámci relaxu som sa zamyslela ))
    Naposledy upravil BEBANT : 11.06.06 at 23:43

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.