Zavrieť

Porady

Peňažný dar

Dobrý deň,
vie mi tu prosím niekto poradiť, do akej výšky sa nemusí zdaňovať peňažný dar, ktorý pošle firma súkromnej osobe? Niekde som počul, že až do výšky 30 000€. Ďakujem za objasnenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maykl77 je offline (nepripojený) maykl77

    maykl77
    Dobrý deň, riešim podobnú otázku a dospel som k názoru:

    V zmysle zákona 595/2003m §3 predmetom dane nie je okrem iného príjem získaný darovaním pričom zákon neupravuje výšku/hodnotu daru.

    Na jednej strane firma PO poskytnutý dar musí zaúčtovať ako nedaňový náklad t.z. poskytnutý dar bude položkou zvyšujúcou základ dane no na druhej strane príjemca tento dar neuvádza v daňovom priznaní.

    POZOR však na blízke resp. spriaznené osoby tam sa môžete dostať do konfliktu ak firma nemá vyrovnané všetky záväzky a poskytnutím daru to môže byť naplnenie skutkovej podstaty ukracovania veriteľov podľa § 239 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestného zákona.

    Otvorená otázka: za predpokladu že firma má všetky záväzky vysporiadané a rozhodne sa rodinnému príslušníkovy spoločníka/konateľa alebo priamo spoločníkovi/konateľovi poskytnúť finančný dar týmto spôsobom sa v celku elegantne spoločník vyhne odvodu 14% do ZP, čo by v prípade vyplatených dividend odviesť musel.

    Uvítam aj iný pohľad na predmetnú otázku prípadne doplnenie tej mojej.

    Ďakujem
    vango Tiež toto momentálne riešime. Takisto by ma zaujímal názor ostatných...
    maykl77 Dobrý deň, touto otázkou som sa zaoberal ďalej a dospel som k niekoľkým podobným prípadom: Napr.: PO poskytla finančný dar rodičom jedného zo spoločníkov - Názor FS SR je voči tomuto prípadu takýto - že vzhľadom že ide o spriaznené osoby mal tento dar podliehať odvodom do fondov SP. Rozsudok súdu v tomto prípade ešte nieje právoplatný no na základe tohto sa dá predpdokladať, že aj keď zákon túto situáciu konkrétne nerieši víťazne z tohto "obchodu" asi nevyjdete.

    V každom prípade teda treba brať do úvahy aj zákon o SP a ZP nielen o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.