Zavrieť

Porady

Povinnosť transferového oceňovania medzi dvomi PO (sro).

Mám s manželskou 50% účasť v s.r.o., ktorá prenajíma nebytové priestory a mám 100% účasť v s.r.o., ktorá podniká v oblasti služieb v IT. V obidvoch spoločnostiach som konateľ. Druhá spoločnosť má priestory prenajaté od prvej spoločnosti.
Z môjho pohľadu to nespadá pod transferové oceňovanie, lebo čo je v jednej spoločnosti vo výnosoch to je v druhej spoločnosti v nákladoch, takže o umelom znižovaní dane sa nedá hovoriť.
Mám pravdu ? Ďakujem za názory, rady aj stanoviská.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Co by sa nedalo hovori o umelom znizovani dani Co ak prenajimatel je vo vysokej strate a tak bezproblemov vystavi prehnane vysoku fakturu najomcovi. Prejanimatel zostava v strate, dane nezaplati ziadne. Najomca si znizil danovu povinnost a odvedie nizsiu dan. A optimalizacia je na svete
    Alebo prenajimatel si necha zisk nerozdeleny, dalsi rok pojde do likvidacie. Nerozdeleny zisk sa vyplati vo forme likvidacneho zostatku a tak sa z toho neodvedie ZP. A optimalizacia je opat na svete
    Nemas teda pravdu a jedna sa o obchodny vztah medzi spriaznenymi spolocnostami a TO je na mieste a je povinne. Pravdepodobne postaci v skratenom rozsahu.

    abi209 je offline (nepripojený) abi209

    abi209
    v skrátenom rozsahu iba pri mikro jednotke, inak základná dokumentácia a určite toto spadá pod transférové oceňovanie
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LADIDO Aj som si to myslel že to spadá pod transferové oceňovanie ale v Usmerneni Ministerstva financií Slovenskej republiky Č. MF/8120/2014-721 je bod 11 ktorý hovorí

    11. Daňovníci vedú dokumentáciu o kontrolovaných transakciách, ktoré sú významného charakteru, pričom do dokumentácie môžu zahrnúť aj informácie o transakciách nevýznamného charakteru.

    No a keď zisťujem čo je významný charakter, našiel som na webe takéto stanovisko
    Nové usmernenie de-facto stanovuje minimálnu hladinu významnosti pre kontrolované transakcie na 1 mil. eur (ak kritérium významnosti daňovníka prevýši v konkrétnom prípade čiastku 1 000 000 eur, za významné sa považujú všetky kontrolované transakcie nad túto čiastku 1 000 000).

    A to sme v mojom prípade niekde na 1% z tejto sumy. Ak je to bezvýznamná transakcia, potom mám mať iba všeobecnú dokumentáciu ale nemusím robiť špecifickú ?
    abi209 neviem, či sa toto dá vziať za všeobecné pravidlo...pri obratoch okolo 500 000 je predsa iná hladina významnosti ako pri miliónových obratoch, ale mám za to, že tu ozaj ide len o kontrolované transakcie pri špecifickej dokumentácii a vo vašom prípade pôjde (ak nemáte mikro jednotku) o základnú dokumentáciu.
    LADIDO vďaka za rýchlu reakciu. Základná dokumentácia musí obsahovať aj špecifickú dokumentáciu a jej súčasťou je opis kontrolovaných transakcií. Toto rozumiem.
    Na strane poskytovateľa 1.sro ide možno o významnú transakciu lebo ak iba prenajíma priestory potom je príjem z prenájmu pre ňu významný. Na druhej strane pri 2. sro je náklad za nájom 2% obratu čiže je to bezvýznamné.

    Ja nemám problém s tým vzťahom, špekulujem hlavne kvôli tomu že v mojom prípade je to ozaj korektné a nechce sa mi vymýšľať ako vyberiem a aplikujem metódu oceňovania.
    Orsz abi209 môže aj skrátenú dokumentáciu, keď obchoduje len s tuzemskými závislými osobami (teda nie so záhraničnými závis.osobami) - konkrétne bod.3:

    Skrátenú dokumentáciu vedú (t. j. majú povinnosť viesť):

    1. fyzické osoby podnikatelia (napr. živnostníci, iné SZČO),
    2. mikro účtovné jednotky,
    3. podnikatelia uskutočňujúci tuzemské kontrolované transakcie (okrem výnimiek )
    4. daňovníci vymedzení v § 22a ods. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov
      zbaliť

    Povinnosť transferového oceňovania medzi dvomi PO (sro).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.