Zavrieť

Porady

Živnosť na SK, príjmy len z ČR

Ahojte, prosím Vás, robím DP živnostníkovi, ktorý má slovenskú živnosť, no príjmy má len z ČR. V ČR platil aj odvody do SP.
Je prosím Vás možné zaplatené odvody v ČR uplatniť do výdavkov? Ďakujem pekne.

P.S.. Z poučenia DP čítam:
Do oddielu VI., riadok 2 sa uvádzajú aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí v prepočte na eurá. Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona platného na našom území.

Takže z tohto usudzujem, že do výdavkov si odvody zaplatené v ČR nemôžem uplatniť, ale ponížim si o ne príjmy. Chápem to správne? Srdečná vďaka.
Anik on pracuje na SVK živnosť v ČR? ten jeho príjem je podľa §6
mondes áno, v r. 2015 takto pracoval.. No teraz si otvoril živnosť v ČR a na SK zrušil. Áno, je to príjem podľa § 6, no neviem, čo s tými SP odvodmi zaplatenými v ČR?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Som toho názoru, že odvody si určite odčítať môže. Ako by si chcela ponížiť príjmy. Príjmy máš na základe faktúr - tie musia ísť do príjmov.
    čo sa týka toho poučenia podľa mňa sa určite nevzťahuje na zaplatené odvody
    - môže sa to vzťahovať napr. na české rôzne odpočítateľné položky, ktoré si na SVK nemôže uplatniť

    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...-v-cesku.xhtml
    Naposledy upravil Anik : 28.02.16 at 14:11 Dôvod: určenie daňovej rezidencie
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes No, veď práve to, že má vystavené faktúry a potom by to nesedelo.
    Keďže bol väčšinou roka v ČR, dokonca má tam otvorený aj účet a faktúry vystavené v českom jazyku, som tohto názoru, že v prvom rade by mal podať DP v ČR a na základe podaného DP tam, podať DP na SK, kedže tu má trvalý pobyt. Aj som mu takto vravela, no vraj na DÚ v ČR mu povedali, že je to úplne jedno, kde podá DP. Čo je podľa mńa riadna blbosť. A on sa rozhodol podať DP len na SK. Vraj tak činia aj jeho kolegovia.
    P.S. A prosím ťa, kde v DP uvediem tie odvody zaplatené v ČR? Podľa mňa do výdavkov si dám len odvody zaplatené na SK. Ďakujem.
    Anik mondes,
    Zrejme by mal podať DP aj v ČR ak by mu vyšla dań (čo asi áno) tak zaplatiť tam aj daň a potom ju započítať na SVK, tuším že tam je 15% daň. Podľa mňa by na SVK určite ešte daň doplácal.
    s tými odvodami
    odvody by som dala na 3 str. všetky zaplatené odvody a na str. 13 by som napísala len tie na SVK v jednotlivom členení
    mondes Áno to viem, veď som ti písala, že ako by mal postupovať daňovník. Ale on trvá na tom, že DP podá len na SK za r. 2015 a od r. 2016 už má českú živnosť.
    Čo sa týka odvodov, nesúhlasím s tým, že sa započítavajú do výdavkov, nakoľko v poučení je uvedené, že na str. 13 sa neuvádzajú povinne alebo dobrovoľne preukázateľne zaplatené poistné do SP a ZP.
    Anik mondes ja som myslela , že na SVK mal zaplatené aj povinné odvody a tie by som dala na str. 13
    mondes Na SK má zaplatené len odvody do ZP, ktoré mu uplatním vo výdavkoch. Ale odvody do SP platil v ČR, tak tie mu nemôžem uplatniť.
    Je to taká "miešanina". Keď platil odvody do SP v ČR, tak aj ZP mal podľa mňa platiť tam. Uff. No nič, spracujem mu doklady na jeho žiadosť, urobím Dp, aj keď nie som stotožnená s tým, že je to správne.
      zbaliť

    Živnosť na SK, príjmy len z ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.