Zavrieť

Porady

Vrátenie poistného zo sociálnej poisťovne a paušálne výdavky

Uplatňujem si paušálne výdavky a v apríli minulého roku mi sociálna poisťovňa vrátila na účet určitú sumu poistného na sociálne poistenie podľa § 145 zák. 461/2003. Zabudla som na túto skutočnosť a ďalej som to neriešila. Teraz pred podaním DP uvažujem, ako to zaúčtovať alebo čo s tým vlastne robiť. Účtuje sa tento príjem niekde? Alebo to mám považovať za vyriešenú vec?
Vie mi niekto poradiť, prosím?
Naposledy upravil Nella_2 : 01.03.16 at 14:49
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Tu máš odpoveď z finančnej správy
    Dobrý deň,

    Odvody poistného platené do poisťovní sa u daňovníka SZČO účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. ak vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona považujú za daňový výdavok v zdaňovacom období, v ktorom boli uhradené. Ak teda daňovník platil v zdaňovacom období roku 2015 odvody bezprávneho dôvodu , je možné takto uhradené odvody považovať za výdavky ovplyvňujúce základ dane v zdaňovacom období roku 2015. Ak na základe takto platených odvodov v roku 2015, sociálna poisťovňa v roku 2016 vyčísli preplatok na sociálnom poistení, tento sa považuje za zdaniteľný príjem SZČO v roku , v ktorom mu bude tento preplatok pripísaný k dobru, a to aj za predpokladu, že sa použije na platenie odvodov za rok 2016.
    čo sa týka zdravotnej poisťovne, tá vykoná ročné zúčtovanie, pričom podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného, je zdravotná poisťovňa povinný daň vybrať zrážkou. Tento príjem ( preplatok z RZZD) pre daňovník predstavuje príjem, ktorý nezahŕňa do základu dane, nakoľko ide o príjem, z ktoré sa za vybratím zrážky dane daňová povinnosť považuje za vysporíadanú.

    Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.


    ---
    S pozdravom,
    Ing. Erika Likavcová
    Oddelenie služieb pre verejnosť
    Finančné riaditeľstvo SR
    Banská Bystrica
    Nella_2 Ďakujem. Volala som do soc. poisťovne. Môj preplatok vznikol ešte dávnejšie z dôvodu dvojitej úhrady jedného preddavku. Takže si tento preplatok zahrniem do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Ešte raz vďaka všetkým za rady.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nella_2 Čiže v DP uvediem ako skutočne zaplatené odvody na SP sumu poníženú o vrátenú sumu zo soc. poisťovne?
    Mila123 v žiadnom prípade,!!!!!!!
    ak by si sa dostala do záporu, ako by si to riešila??????
    v takýchto prípadoch vrátené poistenie je príjmom, z kt. je možné uplatniť si 40% výdavkov......
    Mila123 na Porade je x príspevkov, kde píše FS SR to, že takéto vrátenie je príjmom z podnikania
    Soňa K Presne tak, minulý rok som kvôli tomuto istému telefonovala s metodičkou DR. Aj keď to znie nelogicky, vrátené poistné je príjem, z ktorého si môžeš rátať paušálne výdavky.
    Nella_2 Tak teraz som z toho zmätená - ktoré riešenie je správne? Podľa môjho sedliackeho rozumu by najjednoduchšie bolo nerobiť s tým nič. Veď mi vlastne len vrátili to, čo som omylom zaplatila naviac (zrejme som v jeden mesiac uhradila preddavok 2x, ale to neviem naisto).
    Mila123 jedine, že by si vedela dokázať, že tento preplatok nebol výdavkom......inak neodporúčam nepriznávať
    Nella_2 Ďakujem za rady, skúsim zajtra zavolať do SP, že za čo mi to vlastne vrátili. A potom to teda asi dám do príjmov, keď to schvaľuje aj DR.
      zbaliť

    Vrátenie poistného zo sociálnej poisťovne a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.