Zavrieť

Porady

Mobil na splátky - môže SZČO v JÚ uplatniť v roku 2014 100 % výdavkov a v roku 2015 v pomere 80:20?

V roku 2014 obstaraný mobil kúpou na splátky, pričom posledná splátka bola v roku 2015. V roku 2014 zaúčtoval celú sumu splátok ako VOZD. ÚJ ho má zaradený v obchodom majetku. SZČO chce v roku 2015 aplikovať ustanovenie § 19 ods. 2 písm. t) ZDP. Čo so sumou uhradenou a zaúčtovanou v celej výške v roku 2014?

Paušál účtovaný pomerne...

Sama si odpovedať nemôžem , tak uvádzam tu, že som sa rozhodla, že to v roku 2014 ponechám celé vo výdavkoch a keďže zmena bola od 1.1.2015, tak v roku 2015 tie splátky budem účtovať v pomere 80:20. Ak by sa mi k tomu niekto z odborníkov, ktorých tu je kopa, vyjadril, či to takto bude ok, veľmi by mi to pomohlo...ĎAKUJEM!

Odpoveď z FS SR zo dňa 17.03.2016:

Podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov daňovými sú výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a), a to
1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

Ak daňovník používa mobil len na podnikanie, môže si uplatniť výdavky v plnej výške 100%. Citované ustanovenie zákona o dani z príjmov je platné od roku 2015, suma za zariadenie uhradená a zaúčtovaná v plnej výške v roku 2014 je celá daňovým výdavkom roku 2014.
Naposledy upravil Natty : 17.03.16 at 12:11 Dôvod: Odpoveď na dotaz z FS SR
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Natty Ďakujem za potvrdenie. Tiež som si to takto myslela. Musím nabrať viac sebadôvery...

    Mobil na splátky - môže SZČO v JÚ uplatniť v roku 2014 100 % výdavkov a v roku 2015 v pomere 80:20?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.