Zavrieť

Porady

vyska dochodku

dobrý den,
- narodila som sa v júni v roku 1957, mám dve deti
- od roku 1976 som bola nepretržite zamestnaná až do 31.12.2015 - kedy som bola z práce prepustená
- posledné 4 roky som mala plat v hrubom 899,- EUR, predtým 850,-EUR
- do starobného dôchodku by som mala ísť v marci 2019, alebo do predčasného v marci 2017
- od cca apríla tohto roku sa mi naskytla nová pracovná príležitosť ale plat je tam v hrubom iba 585,-EUR
- od januára 2016 som vedená na úrade práce a budem mať 6 mesiacov podporu v nezam.

moja otázka

- kedže teraz by som mala plat v hrubom iba 585,- EUR, ovplyvní to výšku môjho starobného dôchodku,kedže posledné dva roky by som zarábala iba 585,-EUR v hrubom alebo je pre mna výhodnejšie ísť do predčasného dôchodku ?.
- z ktorých rokov a ako sa ráta predčasný respektíve starobný dôchodok ?
- do dôchodku predčasného alebo starobného mi budú započítavať aj obdobie od januára do júla kedy budem brať podporu v nezamestnanosti , alebo ak by som už viacej nepracovala tak by mi rátali dôchodkok len do doby 31.12.2015 do kedy som bola zamestnaná ?

dakujem veľmi pekne za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    - Výšku dôchodku ovplyvní každý príjem a každá práca. Niekedy nahor, niekedy nadol, v tomto prípade tipujem mierne nahor. Ale ako píše Kvaka presné údaje len po nahodení presných čisel na stránke SP. Pri PSD sa znižuje dôchodok za 2 roky o 12,5 %, ale zase ho budete 24 mesiacov poberať, musíte vedieť sama, čo uprednostníte.
    - PSD aj SD sa počíta zo všetkých rokov od r.1984. Nezapočítava sa príjem v roku, v ktorom o dôchodok žiadate.
    - obdobie poberania dávky v nezamestnanosti po r 2003 sa do dôchodku nepočíta.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Na stránke Sociálnej poisťovne je kalkulačka na výpočet dôchodku.
    http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...dku-azx/59319s
    Nahoď si do nej údaje o ročných príjmoch od roku 1984.
    Sama si vypočítaj, či budeš mať väčšiu stratu z dôvodu krátenia dôchodku, ak pôjdeš do predčasného alebo z dôvodu zníženia OMB za roky 2016 až 2018.
    Príjmovo sa bude počítať ako posledný rok ten pred dôchodkom. V prípade PSD bude posledným rokom rok 2016 a krátenie bude cca 12%, ak počkáš na riadny starobný dôchodok, tak posledným príjmovým rokom do výpočtu POMB bude rok 2018. Už len počítať a porovnať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    2003me neviem sa z toho nejak vysomarit..v podstate mne nejde o vysk u dochodku
    mna zaujimaju tieto otazky:
    kedže teraz by som mala plat v hrubom iba 585,- EUR, ovplyvní to výšku môjho starobného dôchodku,kedže posledné dva roky by som zarábala iba 585,-EUR v hrubom alebo je pre mna výhodnejšie ísť do predčasného dôchodku ?.
    - z ktorých rokov a ako sa ráta predčasný respektíve starobný dôchodok ?
    - do dôchodku predčasného alebo starobného mi budú započítavať aj obdobie od januára do júla kedy budem brať podporu v nezamestnanosti , alebo ak by som už viacej nepracovala tak by mi rátali dôchodkok len do doby 31.12.2015 do kedy som bola zamestnaná ?
    Kvaka Jasné, že ti ide o výšku starobného dôchodku, ak sa pýtaš, ako ti nižší príjem ovplyvní výšku dôchodku. Presne tak ti ovplyvní, ako sa ti zmení aritmetický priemer OMB za všetky roky okrem toho posledného, v ktorom požiadaš o SD. Ak si mala 32 rokov OMB na úrovni 1,2 až 1,25, ale posledné 3 roky budeš mať OMB napríklad 0,7, tak ti to moc neovplyvní, POMB sa ti zníži o cca 0,5 a dôchodok cca o 20€. Musíš si vypočítať jeden aj druhý dôchodok so známymi aj predpokladanými príjmami a potom zistíš odpoveď na otázku. Ak sa zákony nebudú meniť, tak odhadom som vypočítala, že budeš poberať od marca 2017 PSD 485€ alebo od marca 2019 SD 560€, ak budeš robiť s týmto nižším príjmom, počítala som ADH 11. Keby si mala doterajší príjem 850€ až do dôchodku, tak SD by bol cca 580.
    Kvaka Dôchodok=POMBxADHxobdobie poistenia. U teba vzhľadom na rok narodenia je obdobím poistenia obdobie už po skončení základnej školy. Obdobie na úrade práce sa teraz nepočíta, ak si neplatíš dobrovoľné poistenie. Ak si nezamestnaná, ale v apríli nastúpiš do práce, tak tento rok strácaš 25% z OMB, ktorý by si mala, keby si robila celý rok. Ale stále budeš mať príjem. Zváž pre a proti.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako ti už napísala Kvaka, pri výpočte SD sa berie do úvahy OMB od roku 1984. Ak si nechceš pokaziť priemerný OMB, do konca roku 2016 do práce s nižšou mzdou nenastúp. Môžeš pracovať za akúkolvek mzdu od 1.1.2017 ak pred koncom roku 2017 požiadaš o predčasný starobný dôchodok.
    Rok 2016 sa ti nebude počítať do doby dôch.poistenia a ak požiadaš o PSD pred koncom roku 2017, rok 2017 do priemerného OMB.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    2003me nerozumiem nasledujucej vete:
    Rok 2016 sa ti nebude počítať do doby dôch.poistenia a ak požiadaš o PSD pred koncom roku 2017, rok 2017 do priemerného OMB.
    ja by som chcela poziadat o PSD v marci 2017
    veronikasad Môžeš aj v marci, platí to isté, ale je to škoda ak máš možnosť v roku 2017 zamestnať sa aj za nižší príjem. Lebo za každých začatých 30 kal.dní ti budú PSD krátiť o 0,5 %
    veronikasad Po priznaní PSD - až do dovršenia riadneho dôch.veku, už pracovať nebudeš môcť.
    katka50 veronikasad, predčasný starobný dôchodok sa kráti za každých aj začatých 30 kalendárnych dní. Nie celých-ako si napísala.
    veronikasad Ďakujem za opravu.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.