Zavrieť

Porady

Daňové prizananie FO typ A - Príjmy z Rakúska + SR

Dobrý deň, potrebujem radu. Známi pracoval jeden mesiac na SVK, ostatné mesiace v Rakúsku. Mám pred sebou Potvrdenie od rakúskeho zamestnávateľa tzv. Lohnzettel und Beitragsgrundlagennachweis. Viem, že riadok 1 - Bruttobezuge gemaB /210/ sú hrubé príjmy, tie sa vpíšu do riadku 32. A do riadku poistné 33r mám dať, ktorú čiastku? Neviem, či sa im poistné ráta dokopy alebo zvlášť ZP+SP.
1. Mám dať sumu (225) SV-Beiträge Kennzahl - 408eur alebo hneď vedľa je čiastka (230) 2 987,49 eur?
Prosím, má niekto skúsenosti s týmto tlačivom?
Vďaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Suma odvodov je pri Insgesamt einbehaltene SV Beiträge, Kammerumlage ... nad sumou v r. 225 resp. súčet 225 + 230. Nie sú uvedené zvlášť zdravotné a zvlášť sociálne odvody, tak do SK DP to uveď len ako sumu celkových odvodov
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Maria129 Niekde na fóre som čítala, že r. 230 sa má dať. Takže hovoríš, že celková suma 225+230 tam má byť?. Ja tam mám sumu 3396,13e. Nevadí, ak mi nesedí základ dane na tom tlačive?? Túto čiastku dám na riadok 33 DP + odvody so SK. Má nárok aj na NČZD v plnej výške? A ešte mu zamestnávateľ za 1 mesiac vyplatil DB 21,41eur, to uvediem na riadku 59 však? Treba doplniť aj iné položky z AT tlačiva? Alebo len tieto dve?
    Ďakujem!
    zanetth Sumu brutto r. 210 pripočítaš k brutto príjmom na SK, sumu z r. 225+230 pripočítaš k celkovej sume odvodov r.33 SKDP. Či má nárok na NČZD závisí od celkovej výšky príjmov (SK+AT) - podľa poučenia k SKDP. Ak spĺňa podmienky podľa SK zákona, má nárok na daňový bonus za celý rok (bez ohľadu na to, že príjem na SK bol len jeden mesiac) Sumu vyplateného bonusu uvedieš v r. 59, zvyšnú časť mu vyplatia. Základ dane z príjmov v AT treba v príslušnom riadku SKDP vyňať.
    Maria129 Ďakujem, Tak som to aj urobila, ako si mi napísala. A akú zvyšnú sumu mu vyplatia? Ja som dala na r. 59 sumu 21,41e, na r. 62 - 21,41eur. Na r. 64 mal uhrn preddavkov zo SK vo výške 62,97eura a na r. 66 mi vyšiel preplatok (64 - 62 r.) v sume 41,56eur. Dúfam, že je to takto dobre?
    Maria129 A sumu základ dane na r. 36 mal spolu AT+SK prímy 16 954,96eur, takže splna celkovú NČZD. Príjmy na SK mal vo výške cca 700eur. Tak nesplna nárok na DB si myslím.
    zanetth Ak spĺňa podmienky DB na celý rok, tak mu vyplatia aj zvyšnú sumu daňového bonusu za 11 mesiacov + preplatok dane.
    Maria129 Musel by mať príjmy vo výške 2280eur, on mal na SVK len vo výške 700eur. Ostatné príjmy mal v AT. Nesplňa podmienku, ak som to dobre pochopila. či?
    veronikasad Splňa, sleduje sa celkový hrubý príjem, nielen zo SK. (6-násobok min.mzdy). Ak by časť príjmu bola zo živnosti a časť zo závislej činnosti, príjmy sa spočítať nemôžu. Podmienka musí byť splnená bud zo zamestnania, alebo zo živnosti - to ale nie je tvoj prípad.
    zanetth Príjmy z AT sa počítajú do celkového príjmu na posúdenie nároku na DB, takže má nárok na DB za celý rok a tých 11 mesiacov mu doplatia.
    Maria129 veronikasad Ja som mu to vypočítala bez DB. Dala som mu tam len sumu vyplateného DB zamestnávateľom na riadok 59. Myslela som si, že musí mať príjmy zo závislej činnosti v sume nad 2280e dosiahnuté v SK. Zle som mu to vypočítala teda???? Ešte tam má aj pobyt nahlásený v AT. Uvádza sa to niekde v DP? A musí si podať DP aj v AT?
    Maria129 Ešte spýtam, čo ak si uplatňuje DB v AT, môže si ho aj tu? Ako to funguje v takomto prípade?
    zanetth Trvalý pobyt má tu? Má spoločný trvalý pobyt s deťmi tu na SK? Ak áno, DB mu môžeš uplatniť aj tu na SK za celý rok. V AT môže byť prihlásený k prechodnému pobytu, podstatné je kde je stredisko jeho životných záujmov a adresa v občianskom preukaze. V AT ako zamestnanec (ak jeho príjmy v AT sú len zo závislého pomeru a od jedného zamestnávateľa) nemá povinnosť podať DP, ak mu zamestnávateľ priebežne neuplatňoval isté nezdaniteľné položky (to by malo byť uvedené v Lohnzettli), ale môže podať AT DP dobrovoľne, je veľká pravdepodobnosť, že tam má preplatok dane. Neviem aký dańový bonus v AT máš na mysli, lebo s rakúskymi prídavkami sa mesačne automaticky vypláca tzv. Kinderzabsetzbetrag (obdoba SK DB) a v AT DP si za určitých podmienok ešte môže uplatniť odpočítateľnú položku na každé dieťa. Ale toto je už na dlhšie a komplexnejšie posúdenie konkrétneho prípadu.
    Maria129 Ma trvaly pobyt tu na Sk,tam len prechodny.A ked buduci rok bude mat prijmy len v AT a urobi DP ma tiez narok na DB si uplatniť v takomto pripade? Velmi si mu pomohla,si mila! Velke dakujem.
    Maria129 Pytal sa ma,ci mu neskusim urobit DP AT ale to by mal tam dat urobit skusenemu uctovnikovi odtial vsak?
      zbaliť

    Daňové prizananie FO typ A - Príjmy z Rakúska + SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.