Zavrieť

Porady

Môžem počas roka zmeniť číselný rad faktúr v JU?

Môžem počas roka zmeniť číselný rad faktúr v jednoduchom účtovníctve? Teraz mám napr. 01/16, 02/16 ... a chcel by som nastaviť iný formát, je to môžné?
Naposledy upravil ivka70 : 15.03.16 at 05:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Nie. Vždy len na prelome účtovných období. Nie v rámci obdobia.
    kn-alka v ktorom zákone sa uvádza, že nemôže? Dokonca môže mať 2-3-4 rady číslovania zároveň - je to len a len na rozhodnutí podnikateľa

    Iná vec je, ako to obháji pri prípadnej kontrole, že žiadnu faktúru nevynechal - nekrátil príjmy

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Cislovanie u vystavenych faktur by som uz nemenil.
    Nic Ti ale nebrani v tom, aby si zacal novy ciselny rad, napr. 2016/001, pricom ale musis zacinat opat cislom 1 a cislovat priebezne. Samozrejme tuto zmenu musis zachytit a podlozit aj v internej smernici o vedeni uctovnictva.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ak sa rozhodneš pre zmenu, na konci roka sa urobí dokladová inventúra a priloží k faktúram . Stačí text V roku 2016 boli použité číselné rady 1/....x/ -napr. 15 faktúr, 2016001-2016999-999 ks, spolu 1014 ks faktúr, podpis podnikateľa.

    A ešte poznámka - nedávaj lomítko do čísla faktúr a poďakujú sa Ti všetky ekonómky odberateľov, platiteľov DPH, že do kontrolného výkazu nemusia dávať lomítko. Ak je raz niečo číslo, nech to obsahuje len 0-9, tak, ako variabilný symbol pre banku-tam tiež nie sú prípustné iné ako číselné znaky.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fortunka No lomitko hore dole mi je jedno, ved KV si to potiahne z knihy faktur A zase VS si ten moj program prenasa z cisla fa (a iba numericke znaky...), ak teda nezadam uplne iny VS.
    Dav Keď dostanem faktúru s lomítkom, musím ho natypovať do čísla dokladu dodávateľa. Až potom si ho softvér potiahne do variabilného symbolu.A keď už mám niečo mimo čísel, je vyššia pravdepodobnosť chyby. Prí "čísle" N 1 - 4/2016 AZ urobím oveľa viac chýb a dlhšie to trvá, ako keď nahodím 142016. Počítaču je to jedno, ktorú sadu nula-jedna vyhodnocuje, deti po prvej triede základnej školy vedia, čo sú čísla, čo sú písmená, zákonodarca sa pripomienkou metodikov daňového úradu odmietol zaoberať, tak je to na solidarite podnikateľov a účtovníkov, aby číslovali faktúry len číslami.
    fortunka no mne je to aj tak jedno, netrva mi to dlho ani sa nemylim a to ich nemam malo Je to na kazdom co jemu vyhovuje. Vo VF nemame lomitka ale bezne nam take chodia, vlastne vacsina... lomitko mame hned v numerickej klavesnici, je to ten najmensi problem... keby si videla tie madarske cisla faktur.. mala by si dost to je asi ASJO98/45KJ936 napriklad.. bez akehokolvek poradia a cohokolvek.. to uz je problem a nie nase lomitka Ale tak jasne, niekomu to moze prekazat
    Dav videla som maďarské faktúry a nečíslo mi vadí aj kvôli zbytočnej robote, aj kvôli princípu
    fortunka
    Bettie Ak zmením číselný rad faktúr od nového roka, tak to nemusím uvádzať v internej smernici, však? Len začnem nový rad a hotovo.
      zbaliť

    Môžem počas roka zmeniť číselný rad faktúr v JU?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.