Zavrieť

Porady

Notebook obstaraný z dotácie ÚPSVaR môže ísť v JÚ do daňových výdavkov v 100 % výške?

Notebook zaradený v obchodnom majetku (krátkodobý hmotný majetok). Ide o to, že ak by bol zaúčtovaný v pomere 80:20, tak vychádza vrátiť časť dotácie. Podľa dohody už nemôže v roku 2016 zostatok dotácie dočerpať. Aby SZČO nemusel nič vrátiť, neostáva iné, len preúčtovať notebook na 100 %, aj keď je to majetok charakteru osobnej potreby podľa ZDP § 19 ods. 2 písm. t). Ale podľa tohto ustanovenia bodu 2., ak sa preukáže používanie výlučne na podnikanie, tak možno výdavok zaúčtovať celý ako daňový? Chápem to správne? Mimochodom, prosím o tipy, ako sa dá preukázať 100 % využitie na podnikanie...dík. Ja som už z toho zúfalá, koľko to riešim, aby som vyhovela SZČO a pritom aby to bolo v súlade so zákonom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ako predmet kúpený z dotácie nie je predmetom dane z príjmu. NTB napr. 400, daňový výdavok, čerpanie dotácie 400,- daňový príjem. 400-400 = 0.
    V tomto prípade je uvažovanie o 80/20 bezpredmetné.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Natty Ďakujem veľmi pekne, potešila si ma. Ten notebook stál 500,- €, takže celých 500,- € prehodím z PNZD na POZD, v PD uhradím celú sumu a tým bude dotácia vyčerpaná a záväzok vyrovnaný. Len poprosím, kde to má oporu, že predmet kúpený z dotácie nie je predmetom dane z príjmu? Lebo mne treba všetko tak polopate vysvetliť a zákonom podčiarknúť...
    cacka V tomto prípade bude 500 EUR na NTB = VOZD a čerpanie dotácie na tento nákup bude 500 - POZD. Čiže v konečnom dôsledku bude = 0.
    Dav Hovorím to ja, Pán Boh a daňový úrad Je to v zákone o dani z príjmov,medziinými §§ aj § 17. Ale nezabudni, koľko VOZD, toľko dotácia POZD.
    Natty Joj, zasa mám v tom chaos. Takže zhrniem: preúčtujem 500,- € z PNZD na POZD v rámci dotácie, v PD zaúčtujem úhradu do VOZD vo výške 500,- € v členení zásoby. Znížim záväzok voči ÚPSVaR vo výške 500,- €. Ja si asi zle vykladám znenie niektorých §§, lebo to, na čo sa pýtam, konkrétne v zákone o dani z príjmov nevidím, medzi riadkami neviem čítať a podstatná vec, chcem mať istotu, že to účtujem správne a rozumieť tomu, prečo to tak je. Tá posledná veta v Tvojom komente ma zasa mätie, že koľko VOZD, toľko dotácia POZD. Mýli ma toto (§ 17 ods. 3), citujem: "Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa...písm. h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov..." Šarapatu mi robia tie daňové výdavky, keďže pri majetku charakteru osobnej potreby sú daňovými výdavkami výdavky v pomere 80:20 ak chcem priznať používanie aj na súkromné účely. Lebo ako preukážem používanie výlučne na podnikanie, ak budem celú sumu účtovať ako 100 % daňový výdavok??? Sorry, som trochu komplikovaná
      zbaliť

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Prikladám súbor, tak si počítaj...
    Natty Ďakujem pekne za priložený súbor, už som ho počítala , ale múdrejšia nie som . Toto všetko mi viac-menej je jasné, mňa mýlia tie daňové výdavky, ktoré sú v prípade majetku charakteru osobnej potreby, ktorým notebook je, daňovo uznateľné vo výške 80:20 (ak chceš priznať používanie aj na súkromné účely), čo platí od 01.01.2015. Dohoda je z roku 2013. Či jedno vylučuje druhé? § 19 ods. 2 písm. m) ZDP - teda mám to chápať tak, že ak sú výdavky použité z dotácie, to je jedno na čo, ak je to v súlade so schválenou kalkuláciou a dohodou s ÚPSVaR, sú v celej výške daňovými výdavkami a nerozlišujem v akom pomere??? Neviem, či si rozumieme, na čo sa pýtam, ale neviem to lepšie vysvetliť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a ozrejmenie.

    Notebook obstaraný z dotácie ÚPSVaR môže ísť v JÚ do daňových výdavkov v 100 % výške?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.