Zavrieť

Porady

Ako rozdeliť faktúru na časť pre svoju spotrebu a časť na náklady a ako preniesť náklady do ďalšieho roku?

Ako si dať do nákladov materiál (al. tovar) ak mi vystavili faktúru napr. na 500 ks a ja by som to chcel rozdeliť napr. tak, že 200 ks by som si chcel nechať pre osobnú spotrebu (alebo ako prezentačný materiál na „rozdávanie“) a len tých 300 ks si dať do nákladov.
Respektíve či sa to takto dá deliť aspon by som chcel vediet..

Ak si dám do nákladov 300 ks v jednom roku, ale z toho predám len napr. 100, tým pádom 200 mi ostane do dalšieho roku, tam je to potom ako? Sú to stále náklady a zdaniť by som rád vlastne len čistý zisk (konečná cena – náklady na výrobu = čistý môj zárobok). Ako sa to vlastne dá prenášať a ako zaúčtujem tých 300 ks v tom jednom roku.. Že to dám naraz ako náklady, ale čo ak mi veľa z toho ostane na ďalší rok?
Naposledy upravil zivnostnik123 : 16.03.16 at 10:50
kn-alka obráť sa na účtovníčku, vôbec neovládaš základné veci podnikania ani účtovania - toto ti tu cez poradu nevieme vysvetliť
zivnostnik123 viem len zaklady ked mam vpisat do dennika cisla (celu fakturu), je pravda, ze som v tomto trochu mimo ako zaciatocnik... nuz co
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak vedieš JU alebo daňovú evidenciu, VOZD eviduješ v čase platby dodaného tovaru. Nespotrebovaný tovar uvedieš v účtovnej závierke alebo priamo v daňovom priznaní v kolonke zásoby. Tovar určený pre osobnú spotrebu rozúčtuješ buď priamo na faktúre (ak ti to SW dovolí), alebo cez interný doklad ako storno výdavku.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zivnostnik123 vdaka, dalsia skusenost... pocul som ze sa to da rozdelit, ale nevedel som ako. A tie zasoby, na to sa musim orientovat, lebo az teraz som sa s tym takto stretol... Bude dobre mat niekoho na uctovnictvo, lebo vidim, ze mam medzery. este raz dakujem za radu
    veronikasad K tým zásobám potrebuješ k 31.12. kal.roka fyzickú inventúru zásob tovaru v nákupných cenách - ak si platitel DPH, tak ceny sú bez DPH.
    zivnostnik123 aha jasne, cize to spocitam a vpisem do takeho tlaciva o zasobach. Ale potom ten nespotrebovany tovar (zasoby) uz nemozem uvadzat v nakladoch, vsak? Len v tom roku ako som to nadobudol. Tak som to pochopil...
    fortunka do nakladov davas tovar iba vtedy ked ho uhradzas, tj. jeden krat.. ak ti ostane v zasobach a v dalsom roku ho predas, budes mat z neho uz len prijem
    zivnostnik123 aha, vďaka... ale potom vlastne tie veci kt. predam zo zasob budu akoby viac zdanene, lebo uz si neuplatnim VOZD, vsak?
    Vlastne skusim to konkretizovat. Venujem sa hudbe, preto aj tie medzery v uctovnictve, ale kvoli vydavatelskej cinnosti mam zivnost. a ide o to:
    Dal som si spraviť 500 ks CD (nieco som predal, ostatok si prenesiem ako zasoby), ale dajme tomu, ze v tom roku ako mi ich vyrobili mohol som si zauctovat ako vydavok (1 euro za kus) 500 eur ako VOZD, čiže zisk by bol pri cene 6 eur za kus 2500 eur (500 boli naklady) a zdanoval by som vlastne len 2500 eur
    No ak by som napr. v tom roku ako som ich nadobudol nepredal nic, je to vlastne ako nevyhoda, lebo v dalsom roku, keby som predal vsetky, by som uz asi nemohol ratat z nakladmi (500 eur na vyrobu), ale musel by som pocitat 500 ks x 6 eur (cena za kus) = 3000 eur a z toho platit dan. Tak?
    zivnostnik123 lebo napr. to CD (al. kniha) má v sebe stále tie náklady na výrobu (napr. cena 6 eur, náklady na výrobu 1 euro) a to mi je čudné, že v roku ako to nadobudnem si to dám ako výdavky a potom v ďalšom roku už vlastne nie? To je také pre mňa zvláštne...keď to vyrobia v decembri, nepredám nič a potom v ďalšom roku už vlastne nemôžem si z jednotl. CDčok odrátať náklady na výrobu?
      zbaliť

    Ako rozdeliť faktúru na časť pre svoju spotrebu a časť na náklady a ako preniesť náklady do ďalšieho roku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.