Zavrieť

Porady

Majetok charakteru osobnej potreby obstaraný z dotácie ÚPSVaR v celej výške do daňových výdavkov?

Mýlia ma tie daňové výdavky, ktoré sú v prípade majetku charakteru osobnej potreby, ktorým notebook je, daňovo uznateľné vo výške 80:20 (ak chceš priznať používanie aj na súkromné účely), čo platí od 01.01.2015, teda § 19 ods. 2 písm. t) ZDP. Dohoda je z roku 2013. Či jedno vylučuje druhé? § 19 ods. 2 písm. m) ZDP - teda mám to chápať tak, že ak sú výdavky použité z dotácie, to je jedno na čo, ak je to v súlade so schválenou kalkuláciou a dohodou s ÚPSVaR, sú v celej výške daňovými výdavkami a nerozlišujem v akom pomere??? Neviem, či je zrozumiteľné, na čo sa pýtam, ale neviem to lepšie vysvetliť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a ozrejmenie. Veľmi mi to súri. ĎAKUJEM!!!
15 komentárov     zbaliť
veronikasad prečo zakladáš novú tému ?
Natty Lebo stále nepoznám uspokojivú odpoveď na tú predošlú a už je zabudnutá niekde vzadu, tak preto. Je to problém? Fakt mi súri odpoveď, tak ak sa k nej dopracujem, nebudem sa k tej téme vracať... Ďakujem za pochopenie.
Dav Ešte raz a pomaly : pre dotácie pomer 80/20 neplatí a čítaj zákony a postupy účtovania, keď neveríš odpovediam
Natty Dav, ver mi, že ich čítam. Druhá vec je, že v nich odpoveď pre mňa uspokojujúcu neviem nájsť, preto sa pýtam vás, skúsených odborníkov. To nie je o nedôvere odpovediam, ale o potrebe tomu porozumieť s oporou v zákone a usmerneniach. Ak tým obťažujem, ospravedlňujem sa. A veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Nechcem zasa rýpať, ale bod 4. Tvojej odpovede je síce to, čo som chcela "odobriť", len mi tam chýba konkretizácia § zákona, resp. usmernenia, lebo ja to takto neviem nikde nájsť a nie je mi to také jasné, ako vám, čo s tým denno-denne pracujete. Odpoveď, že zákon o dani z príjmov je, ako to povedať jemne, od veci, keď mňa zaujíma konkrétne ustanovenie. A okrem toho, už sa mi tu stalo, že som dostala odpoveď, ktorá sa nezhodovala s odpoveďou z FS SR. A čo sa týka notebooku ako predmetu kúpeného z dotácie s použitím výlučne na podnikanie, tak po prvé: vtedy ešte nebola novela ZDP ohľadom daňových výdavkov majetku charakteru osobnej potreby a po druhé, kto uverí a ako sa preukáže, že sa používa výlučne na podnikanie? Z tohto dôvodu bol zámer priznať čiastočne súkromné použitie a zaúčtovať ho v pomere 80:20. Toľko vysvetlenie. Takže sorry, ak som dotieravá, len tomu fakt chcem porozumieť, aby som si to v prípade kontroly vedela jednoznačne a s istotou obhájiť! Ešte raz ďakujem za pochopenie a trpezlivosť so mnou a za každú odpoveď. A za tú Tvoju pridávam aj bodík a už dám pokoj
Dav Prečo riešiš teraz NTB z dotácie 2013? Kedy bol kupovaný?
A argumentácia : tu mám Dohodu s úradom práce, tu mám zaúčtované veci s Dohody, tu mám zaúčtované použitie dotácie.V písomnej forme : ...podľa Dohody s UPSVAR boli zakúpené predmety .....zaúčtované v PD pod číslom dokladu XX a poradovým číslom YY, vykryté z Dotácie zaúčtované interným dokladom č. Xy a poradovým číslom YX v celkovej výške x.xxx,- Eur na strane VOZD a v tej istej sume na strane POZD, s celkovým dopadom NULA na základ dane.
Natty Veď to, že bol kupovaný na základe dohody síce z roku 2013, ale s postupným čerpaním v rokoch 2014 a 2015, a konkrétne notebook bol obstaraný v roku 2015, teda od vtedy, čo platí tá novela ZDP. Preto som z toho taká domiešaná...
veronikasad Však napíš dotaz na Finančnú správu
veronikasad Aj keď platí novela zákona o DzP, dotáciu dostal živnostník na podnikanie a preto pri príp. kontrole je povinný preukázať, že prostriedky z nej nakúpené využíva výlučne na podnikanie, napr. tým, že na súkromné účely bude mať iný NTB.
veronikasad V akej oblasti podniká - teraz úprimne : v akom pomere ho používa na súkromné účely a na podnikanie ?
Dav Kontrolu bude mať z úradu práce na čerpanie dotácie v súlade s plánom. Daniari budú v tomto prípade nulovým dopadom na dane mimo hru. nemajú čo kontrolovať, je to mimo daní.
veronikasad Ak by 20 % vyňala z VOZD, tak 20 % dotácie zdaní ...
veronikasad Určite by som to riešila zakúpením aj staršieho NTB (na súkromné účely)
Natty Baby moje zlaté, tak som to prehodila celé na 100 %. SZČO podniká v oblasti stavebníctva. Okrem tohto notebooku má údajne ešte aj iný, takže by mohol použiť argument, že na súkromné účely využíva ten iný. Ja to už inak nevidím. A ak by som to riešila cez pomer 80:20, tak ostane nevyčerpaná časť dotácie, ktorú by musel podľa mňa vrátiť ÚPSVaR, lebo už ju v roku 2016 dočerpať nemôže. Nie je mi totiž jasné, ako by som mohla preúčtovať 100 % dotácie z PNZD do VNZD bez 100 % čerpania, aby som ten zvyšok mohla zdaniť? Či už moc špekulujem? Ale pre budúcnosť, asi by to stálo za ten dotaz na FS?
Dav Nechaj to tak, je to dobre 100%. Na 100%. Ak mu to schválila komisia ako vec potrebnú na podnikanie, tak má deklarované, že ho využíva na podnikanie.
Natty OK, obrovské dík za všetko...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    1. Všetko, čo je kúpené z dotácie úradu práce, bolo schválené komisiou, ako 100 % využitie na účely podnikania.
    2. Pomer 80/20 sa Môže a nie MUSÍ použiť
    3. Všetko, čo je nakupované z dotácie, ide do daní nulovým princípom - koľko daňový výdavok, toľko použitie dotácie, čiže aj keď sa to prejaví v účtovníctve ako VOZD a POZD, (N/V v Podvojnom) ich dopad na dane je 0, slovom nula.
    4. Pri dotáciách sa nerieši daňová uznateľnosť predmetov, nakúpených z dotácií.
    Odporúčaná literatúra : zákon o dani z príjmov.
    5. Ak sa spýtaš do tretice, odpoveď, či už moja, alebo iných poraďákov, bude rovnaká.

    Áno, ak je niečo kúpené z dotácie, je to určené na podnikanie a nie na súkromné použitie.
    Notebook 500,- čerpanie dotácie 500,- základ dane nula, daňový úrad nemá čo riešiť.
    Literatúra : http://uctuj.sk/uctovnictvo/zmeny-po...ara-2016/9503/
    a tiež https://www.financnasprava.sk/sk/leg...tupy-uctovania

    Majetok charakteru osobnej potreby obstaraný z dotácie ÚPSVaR v celej výške do daňových výdavkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.