Zavrieť

Porady

kde sa musi uvadzat cas prestavky na obed a jej trvanie?

mame 40 hodinovy pracovny cas tyzdenne. V administrative pracuju ludia, ktori chodia na obed a prestavku vyuzivaju hodinovu. Zamestnanci, ktori zostavaju v praci obeduju svoju stravu alebo privezenue menu. Staci im 30minut. Vo firme sa vravi, ze mame hodinovu prestavku... Ja patrim k zamestnancom, ktori si nosia vlastnu stravu a casto ju nemam ani kedy zjest. Preto sa pytam na cas, od kedy do kedy moze byt prestavka a ci musi byt niekde uvedeny. A ta hodina mi nevyhovuje a nie som sam. Pracovna doba tiez nie je nikde urcena resp. chodime na 8h a odchadzame o 17h, Takze musi byt dakde pisomne uvedene, ze cas na obedovu prestavku je 1hodina? Ked mi staci 30minut mozem odchadzat o 16:30 ak nie je urcena pracovna doba od-do resp. I ta musi byt dakde pisomne uvedena?
este dodam, ze zamestancov, ktori chodia na obedy prec, cize su prec hodinu, je menej ako polovica.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Prestavky v praci definuje zamestnavatel.
    Zakonnik prace urcuje len spodnu hranicu - ta je 30 minut najneskor po 6 hodinach prace. Ak zamestnavatel urci hodinovu prestavku, nemoze si ju samotny zamestnanec skratit na pol hodiny, aj ked naozaj vyuzije len pol hodiny, a odchadzat z prace skor.
    V podstate je na nom, ako vyuzije cas prestavky, ktory zamestnavatel urcil. Ten cas sa mu do pracovneho casu nepocita, aj keby celu prestavku pracoval dobrovolne.

    A co sa tyka presneho casu, naozaj zavisi od zvykov v zamestnani, vo vyrobnych podnikoch byva prestavka stanovena fixne na minuty, v mensich spolocnistiach ci prevadzkach je stanovene napr. hodina medzi 12,00 - 14,00 a zamestnavatel ponechava urcitu volnost, kedy zamestnanec na prestavku odide.
    Dlzka prestavky a sposob jej "cerpania" by mala byt u zamestnavatela stanovena v internom predpise.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MAVEL Dakujem. Cize ak jestvuje interny predpis, musi sa tam uvadzat dlzka obedovej prestavky. Ale co ak interny predpis nejestvuje. Podla coho sa riadit?
    ivka70 Treba sa spytat zamestnavatela.
    Teoreticky moze to byt v zmluve, kolektivnej zmluve a pod.
    Predpokladam, ze pri kontrole Inspektorat prace vyzaduje takyto dokument k evidencii pracovneho casu.
    V podstate: odkial mas informaciu, ze vasa prestavka je hodinova?
    MAVEL kolektivna zmluva nie je. v zmluve mam len 40hod pracovny cas, Hodinovu predpokladam s toho, ze mame odchadzat o piatej... Preto som chcel vediet, kde to zistit a co si pytat...
      zbaliť

    kde sa musi uvadzat cas prestavky na obed a jej trvanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.