Zavrieť

Porady

Zmluva o vytvorení umeleckého výkonu na základe Autorského zákona č. 618/2003

Vie mi, prosím, niekto poradiť, či mi daňový úrad môže na základe jednorazovej zmluvy podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z. prideliť DIČ?
Som zamestnanec, len popri práci na TP sa mi pritrafila jedna takáto autorská zmluva, bol to jednorazový príjem 550 eur, a teraz neviem, čo mi "hrozí" od daňového úradu, keď ju v DP uvediem do príjmov podľa paragrafu 6, teda 6. oddiel, tabuľka 1, riadok 5. Naozaj mi na základe tejto jednej zmluvy môže daňový úrad prideliť DIČ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    V prvom rade treba poznamenat, ze uvedeny zakon uz nie je v platnosti. Predmetnu problematiku od 1.1.2016 riesi zakon 185/2015 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katulav Ďakujem za odpoveď. A neviete náhodou, ako je to s pridelením DIČ na základe tohto zákona?
    Ing. Ľubomír Janoška Nevieme o aké obdobie ide; ak by išlo o rok 2015, tak by ešte použil úpravu podľa zákona 618/2003
    katulav Ďakujem, ide o obdobie za rok 2015.
    Consultix Vychadzal som zo zadania Kedze si sa pytala na registraciu, mal som za to, ze sa jedna o tento rok, kedze registracna povinnost na DU je dana lehotou, ktora od roku 2015 je uz prekrocena...
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Ak za Vás objednávateľ nezaplatil odvody a nie je to zmluva na závislú prácu, požiadajte miestne príslušný daňový úrad o registráciu podľa § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov a o pridelenie DIČ. Následne DP a zdanenie podľa § 6 ods 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.
    katulav Veľmi pekne ďakujem, objednávateľ nezaplatil odvody a nie je to zmluva na závislú prácu, bola to jednorazová zmluva za natáčanie reklamy. Ja sa však práveže chcem vyhnúť prideleniu DIČ, keďže som vlani mala len tú jednu zmluvu a tento rok žiadnu podobnú mať nebudem. Preto som sa pýtala, či mi daňový úrad môže prideliť DIČ aj na základe jednej zmluvy. DIČ je totiž pre mňa zbytočná záťaž, preto tu na porade zisťujem, ako to vlastne funguje pri takýchto jednorazových zmluvách podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Mal si žiadať o pridelenie DIČ ešte pred započatím výkonu. Porušil si zákon. Musíš požiadať teraz a dostaneš pokutu za porušenie zákona. Následne príjem riadne zdaníš. Ak nepožiadaš o DIĆ, akonáhle podáš DP a bude tam uvedený príjem podľa § 6, vyzvú ťa na zdokladovanie povahy činnosti v miestnom zisťovaní. A následne dostaneš pokutu podstatne vyššiu ako keď požiadaš o registráciu s prešvihnutím termínu sám. To, že ty sa chceš vyhnúť registrácii je nepodstatné. Zákon je zákon bez ohľadu na to, čk sa ti páči, alebo nie.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katulav Ďakujem za odpoveď. No ja som pred natáčaním reklamy nevedela, že to bude na autorskú zmluvu. To sa už žiada o DIČ aj pri jednej zmluve? Veď už viac takú zmluvu mať nebudem.
    profesional To, aký typ zmluvy sa použije vyplýva z povahy činnosti. Výkon činosti bez dohody o príslušných náležitostiach je v SR nelegálny. Áno, aj pri jednej znluve musíte mať registráciu. Bez ohľadu na to, že už mať ďalšiu nebudete. Potom môžte následne požiadať o zrušenie.
    katulav Okej, ďakujem Vám.
    Ing. Ľubomír Janoška O registráciu ste mali požiadať do 1 mesiaca od konca mesiaca, v ktorom ste vykonali "inú samostatnú zárobkovú činnosť". Ak by hrozila pokuta za nesplnenie tejto povinnosti, bude sa treba odvolať s poukázaním na zanedbateľné dôsledky omeškania.
    PS - celkom by ma zaujímalo, ako to má právne a účtovne vysporiadané objednávateľ; keďže pri podpise zmluvy ani pri platbe nemal Vaše DIČ...
    Mária27 objednávateľa jeho DIČ nezaujíma
    Ing. Ľubomír Janoška :Mária27
    mieril som k typu zmluvy a k povinnostiam zmluvných strán, ktoré sú upravené zákonmi a nie zmluvne
    MatoH Žiadať pred započatím výkonu nie je potrebné! Žiada sa "do konca
    kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získala povolenie alebo oprávnenie na podnikanie". A v tejto žiadosti sa zároveň dá oznámiť rovno aj zrušenie registrácie :-)
      zbaliť

    Zmluva o vytvorení umeleckého výkonu na základe Autorského zákona č. 618/2003

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.