Zavrieť

Porady

Výdavky na osobnú spotrebu - krátenie

Bola som minulý rok na školení ohľadom krátenia výdavkov a pochopila som, že majetok, ktorý má charakter aj osobnej spotreby sa MUSÍ krátiť aj keď s používa výlučne na podnikanie. Všetky výdavky som teda krátila, aj keď som nemala. A teraz som sa dostala k odpisom. Mohla by som si ich uplatniť v plnej výške, keď krátenie v priebehu roka bolo nesprávne a automobil sa používal výlučne na podnikanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    To bolo zlé školenie. Majetok, ktorý má charakter aj osobnej spotreby, sa kráti v pomere, v akom sa využíva aj na súkromné účely. 1-99% až 99-1%. Podnikateľ sa môže rozhodnúť, že nebude používať skutočné %, ale zákonom stanovený pomer 80/20. Ak majetok využíva 100% na podnikanie, uplatní si 100%. Príklady : ak má kanceláriu a v nej PC a doma druhý, alebo NTB, uvedie 100% kancelárskeho počítača. Ak vozí stavebný materiál dodávkou a rodinu v limuzíne,tak dodávku dá 100%. Ak má v kancelárii kladivo, tak dá 100%, lebo doma má druhé,...
    marions Ďakujem, ja som to v priebehu roka presne takto pochopila.... len už som to mala pokrátené a dávať spätne dodatočné DP je dosť veľa práce... lebo tá suma by za to nestála....Len odpisy teraz môžem dať v plnej výške dúfam

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Ak sa využíva automobil na podnikanie na 100% a viete dokázať, že to tak skutočne je, tak vám vznikol nárok na uplatnenie 100% výdavkov. To, že ste si uplatnili len 80% je na vašu škodu a nemyslím si, že daňováci sa budú sťažovať. Ak to teda viete dokázať, tak si uplatnite 100% odpisov. A nemôžete tie výdavky ešte v účtovníctve opraviť? A ešte jedna poznámka - toto krátenie nemá vplyv na paušalne výdavky na spotrebované pohonné látky - tie sa krátia do výšky 80% vždy, aj keď využívate automobil na 100% na podnikanie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Už sa mi nechce s tým spätne zaoberať.... tak som to nechala, že nemusí viesť knihu jázd a dám celé odpisy

    A keď už sme pri tom, tak chápem dobre?
    1.: automobil sa používa 100% na podnikanie a vedie sa kniha jázd: v nákladoch 100% PHM, 100% ND, 100%odpisy

    2. automobil sa používa 100% na podnikanie a nevedie sa kniha jázd: v nákladoch 80% PHM a 100% ND, 100% odpisy

    3. automobil sa používa 80% na podnikanie a bez ohľadu na to, či sa vedie alebo nevedie kniha jázd: v nákladoch 80% PHM, 80%ND, 80% odpisy. Alebo sa dá 80% PHM a kniha jázd sa viesť musí?

    A ako to bude keď sa rozhodneme používať 50% na podnikanie? V nákladoch bude 50% a kniha jázd sa viesť nemusí? Alebo musí? a keby sme nechceli viesť knihu jázd, tak z tých 50% dáme ešte dole 20%?
    jakubzemko Vydavky na spotrebovane pohonne latky
    1. Uplatnia sa vydavky prepocitane podla spotreby uvedenej v technicaku a vedie sa kniha jazd. Ak spotrebuje viac ako je spotreba v technicaku nejde o danovy vydavok.
    2. Vydavky podla satelitneho sledovania - spotreba podla toho co ukaze system
    3. Pausalne vydavky uplatnia sa vydavky z celkoveho preukazaneho nakupu pohl najviac DO vysky 80 %. Ak 50 tak 50 a nie 30.
    Druha vec nesuvisi s vydavkami na spotrebovane phl - VYDAVKY na obstaranie, odpisy, prevadzkovanie, technivke zhodnotenie, opravy, udrziavanie sa uplatnia VO vyske 80 % pricom je jedno v akom pomere sa majetok vyuziva na podnikanie a sukromne ucely ALEBO v preukazatelnej vyske v zavislosti od pomeru pouzivania majetku napodnikanie. Dufam ze som to popisal Zrozumitelne. To ako to preukazete , ze sa vozidlo pouziva len na podnikanie to vam nikto nepovie. Jedna moznost je kniha jazd, druha satelitny system a mozno su aj ine, ktorych adekvatnost posudi pripadna kontrola alebo ak sa vam jej rozhodnutie nebude pacit tak aj sud ☺
    marions Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie
      zbaliť

    Výdavky na osobnú spotrebu - krátenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.