Zavrieť

Porady

DU z matematiky - ako ďaleko je bod od priamky?

Dobrý deň. potrebovala by som poradiť s jedným príkladom. Syn (8 ročník ZŠ) priniesol domov DU a nevieme si rady.
Príklad: Je daná priamka p na ktorej leží bod A. Ako ďaleko je bod od priamky? Naša odpoveď včera bola 0 a bola žiaľ zlá. Dnes máme tú istú ulohu urobiť znova a správne. No nevieme si rady.
Vopred ďakujem za pomoc.
6 komentárov     zbaliť
korela http://www.priklady.eu/sk/Riesene-pr...e/Priamka.alej
Dáša_ máš pocit, že toto sú príklady patriace k 8. ročníku????
korela Sinkl, ako to dopadlo? Tvoj syn chodí na nejakú špeciálnu matematickú školu, alebo normálnu ZŠ? Daj vedieť, ako ste dopadli a správny výsledok. Aj po sviatkoch. Ďakujem.
Sinkl Ahoj - prepáč, že až teraz píšem. V prvom rade ďakujem veľmi krásne za pomoc. Nakoniec sme sa však ani správnu odpoveď nedozvedeli - napísali sme vzorec ale odpoveď učiteľky bola: "také sme sa ešte neučili - trebalo len porozmýšľať" Nechali sme to teda tak. Ešte raz vďaka za pomoc.
ivka70 to je vykvet nasho skolstva - taka ucitelka
vicktor Neskoro som nasiel, zaujimava otazka, ale nevedel by som.
Bol by som napisal, ci niektory spoluziak (jeho rodicia) to vyriesil.
Netusim ako sa teraz uci/skusa matika, ale odpoved vzdialenost je nula povazujem za spravnu.
Na prirodopise sa ucitelka opyta akej farby je uhorka/ceresne a za odpoved zelena/cervena bude nedostatocna, pretoze to nevie zdovodnit???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Myslím si, že odpoveď bola síce dobrá, no chýbal zápis (výpočet), preto bola úloha ohodnotená ako zlá. Bod A má súradnice 0;0 a to treba dosadiť do vzorca. Nemám ani potuchy, čo sa učí v 8. ročníku, no myslím, že takto dáko by ste mali postupovať. Pozri tu: http://www.sportgymke.sk/mvd/Analyti...ychUtvarov.pdf
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kabaka123 vyťahujem z Tvojej odpovede

    Ak bod M patrí priamke p, hodnota výrazu am1 + bm2 + c je nula.
    mareko Ja som to schválne nevytiahla, aby sa nedomotali tým bodom M (miesto A)... a potom, aby sa troška synátor potrápil. Mal by to vedieť a trocha sa posnažiť. Napovedané bolo dosť
    Kabaka123
    Dáša_ no ja sa obávam, že toto je stredoškolská stránka, pre 8-maka úplne mimo. Celý rok doučujem deviataka pred monitormi, ale teda s týmito výrazmi by si podľa mňa neporadil ani ten, čo v pohode dáva testy na 90%. A priznám sa, že správna odpoveď zaujíma aj mňa. Ja by som asi povedala, že bod A je súčasťou priamky. Ale či toto zrovna myslela pani učiteľka, to ani srnky netušia.
    Kabaka123 myslím,že ako hovorí mareko, asi pôjde o matematický zápis...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    http://www.oskole.sk/?id_cat=2&clanok=10160

    Ak je bod na priamke, ma suradnice x a y ( nie x1 a y1 ako v priklade)

    Tu vzdialenost by som vyjadrila vzorcom, ktory je v prilozenom linku len s x a y.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ hmm, by ma zaujímalo, ktorý osmak rozumie tým výrazom
    ivka70 podla toho clanku na oskole je to bez obmedzenia rocnika a kedze deviataci ucivo viac menej opakuju, malo by to byt v osmom rocniku prebrate. V podstate "len" analyticka geometria.
    To uz musi ziak vediet, ci sa nieco take ucili. Ved nejako vzdialenosti bodov od priamky urcite pocitaju. Nemusia to predsa vediet odvodit, ale vzorec a dosadit do vzorca parametre by zvladnut osmaci mali.
    Dáša_ no ale napríklad pytagorova veta sa berie až v 9. ročníku , cosínus a tomu podobné funkcie, o tom na zds ani nesnívajú. ani úpravy funkcii sa tuším od roku 2012 na zds nerobia.
    Kabaka123 ja som chodila do ZŠ 1991-1999 a veru mám pocit, že sinus cosinus sme brali na ZŠ, hehovoriac o pytagorovej vete...., ale dnes sú už iné učebné osnovy..... zo stránky www.oskole.sk vyplyva... to co hovoris, az 9 ročník.
    Dáša_ no, mám prerátané monitory za posledných 10 rokov, sin a cos sa tam teda nevyskytuje. A od roku tuším 2012 ani zložitejšie úpravy výrazov. Mám totižto doma deviataka a ešte jedného ďalšieho deviataka na monitory pripravujem. Takže naozaj mám prehlad o tom, čo sa aktuálne na zdš preberá.
    Kabaka123 však ja predsa Tvoje tvrdenie len potvrdzujem a nehádam sa...
    Dáša_ a ja len vysvetlujem, v pohode Nič sa nedeje.
    Tento rok si este v matematike zds verim. Buduci rok uz nie
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Je daná priamka p na ktorej leží bod A.

    Ak lezi na priamke, mate to dobre. Nula.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Kabaka123, Sarlotka
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    0

    DU z matematiky - ako ďaleko je bod od priamky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.