Zavrieť

Porady

Neuplatnené odpisy DHM za minulé roky

Dobrý deň,
prosím o radu ak sa s tým niekto stretol.
V roku 2006 sme vo firme prešli na nový ekonomický program OMEGA, bývala kolegyňa nahrávala začiatočné stavy účtov, chúďa bola asi z toho riadne domotaná, niektorý DHM nebol zaevidovaný do evidencie DHM, a tak sa jej stalo, že za roky 2006-2007 neodpísala odpisy v celkovej hodnote 10.104,78 €. Tento rok sme robili úplnu kontrolu účtov, a zistili sme že účty v účtovnej triede 0 sa nerovanajú kartám majetku, ktoré sú zaradené a máme ich mať fyzicky na firme, chýbali mnohé, a HLAVNE neboli vykonané niektoré odpisy. Ja by som teraz potrebovala vyrovnať oprávky, aby sa rovnali účtom dhm.
10.104,78€ na stranu D oprávkové účty, ale čo dať ako protiúčet?
Prvé ma napadlo dať ich na nedaňový účet, s tým že samozrejme sa to musí prirárať k výsledku hospodárenia. Druhé ma napadlo vyrovnať tieto odpisy proti účtu 428-na ktorom evidujeme nevyplatený zisk cca 450 000 € z minulých rokov, nikdy sa nevyplácal konateľom.
Stretli ste sa s takýmto prípadom? Na internete som nič nenašla, veď kto by si neuplatniť odpisy, keď môže.
Naposledy upravil maradicka : 23.03.16 at 09:47 Dôvod: Ďakujem už som to vyriešila podľla otázky 5 z finančnej správy. https://podpora.financnasprava.sk/963071-Oprava-ch%C3%BDb-minul%C3%BDch-obdob%C3%AD
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    zadanie nie je jednoznačné - aké odpisy ste si neuplatnili? daňové či účtovné, alebo oboje...
    nahadzovanie počiat. stavov účtovníctva vôbec nemá vplyv na daňové odpisy - tie sa predsa berú z kariet majetku....

    ...preto nedovolil by som si tvrdiť, že zaplatili vyššie dane... lebo ak účtovné odpisy neboli a daňové uplatnili, tak zaplatili nižšie dane a nie vyššie, resp. ak neboli účtovné ani daňové, tak rozdiel je neutrálny...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maradicka daňové sme si neuplatnili, to znamená, že sme zaplatili vyššiu daň..
    karakul ... a účtovné ste ako uplatnili, keď ste o nich nemali účtované ???? o čom chceš potom účtovať?
    maradicka veď ani účtovné neboli
    Dáša_ a ako bol zaúčtovaný nákup tohto DHM?
      zbaliť

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Neuplatnením odpisov ste zaplatili vyššie dane. Zaúčtuj to ako významnú chybu minulých účtovných období.
    Ten nevyplatený zisk je po zavedení odvodov do ZP dosť bežná realita. Spoločníci čakajú na zázrak a myslia si, že raz sa zákon zmení. Neuvedomujú si, že ak sa aj zmení tak určite nie retroaktívne.
    maradicka Ďakujem a ešte upresnenie, ako zaúčtujem významnú chybu minulých účtovných období? 428/08...? Treba aj nejaké smerovanie do riadku v daňovom priznaní?

    Neuplatnené odpisy DHM za minulé roky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.