Zavrieť

Porady

Podanie hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2015 za dohodára.

Ak som v roku 2015 zamestnával na DoVP s nepravidelným príjmom iba svokru poberajúcu starobný dôchodok, ktorú časť v hlásení vypĺňam. Uvádza sa tam iba súčet jej hrubej mzdy? Doplním, že nebolo jej robené ročné zúčtovanie.
Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil stage : 24.03.16 at 11:29 Dôvod: edt
26 komentárov     zbaliť
veronikasad podávala si sama DP ? Akú výšku príjmu dosiahla ?
stage DP si nepodávala, u mňa zarobila 252,-€ a dôchodok neviem aký mala.
kn-alka Hlásenie vyplňuješ podľa údajov z Prehľadov
stage ale ktorú časť? Iba odiel IV. ? a tam uvediem iba hrubú mzdu alebo jej príjem z dohody aj s dôchodkom?
veronikasad Dôchodok nie je zdanitelný príjem, len dúfam, že si jej ho mesačne nezdaňoval.
veronikasad VYplňaš jednotlivé riadky z ročného mzdového listu - podľa predtlače
kn-alka nechápem, na čo sa presne pýtaš, jasné, že vypĺňaš oddiel IV. a kam chceš napísať dôchodok? vidíš tam nejakú kolonku na dôchodok?

Hlásenie nie je daňové priznanie, uvádzaš skutočnosti, ktoré si mala počas roka pri výpočte miezd, presne podľa podaných prehľadov - spočítaš sumy uvádzané na prehľadoch - a v oddiely IV uvádzaš podrobnosti o zamestnancoch (v tvojom prípade o jednom zamestnancovi)
veronikasad Pýtal sa na odd. IV - tie údaje v mesačnom prehlade nenájdeš.
stage Nie nezdaňoval. Zdanil som jej len príjem 120€ za mesiace 7-12/2014 vyplatený v januári 2015 a 132€ za 1-6/2015 vyplatený v júly 2015.
Takže uvediem len sumu 252,-€, áno? a vypĺňam len do odiel IV.?
kn-alka a hrubá mzda a odvod dane nemusia sedieť s prehľadmi ..... zle som sa vyjadrila, celkovo to musí sedieť s prehľadmi.
veronikasad Príjem za 7-12/2014 si dával do miezd za 12/2014, alebo 01/2015 ? Kedy bola odmena vyplatená ?
veronikasad Za ktorý mesiac si podal prehlad 12/2014 alebo 01/2015 ?
stage v januári 2015 vyplatená a aj uvedená v mesačnom prehľade za január 2015
veronikasad Tak na str. 2 sčítaj údaje z prehladov a na str. IV. z mzdového listu
veronikasad a nech si ešte do konca marca podá DP, zrazenú daň jej vrátia (predpokladám, že si jej neuplatňoval mesačnú NČZD)
stage tie údaje by mali byť rovnaké, nie?
ok, takže vypĺňam aj časť I. na str.2 , aby bolo jasné, či nedošlo k nedoplatku alebo preplatku. to som si nebol istý.
veronikasad Máš vôbec kopiu podaných prehladov, keď nad tým tolko medituješ ?
stage viem, že by jej vrátili daň, ale ide len o cca 45,-€, tak neviem či si bude chcieť uplatniť vrátenie. ak by ale chcela, to by vypĺňala DP typ A?
stage kópie z prehľadov som nerobil, len tie dva nenulové prehľady som si poznačil sumu.
stage veronika, mne šlo len o to, či vypĺňam v hlásení iba časť IV. alebo aj časť I. a či tam niekam neuvádza aj výška dôchodku pre prípady, keď niekto so zárobkom z dohody prekročí nejakú povolenú hranicu.
veronikasad Vyplňaš časť I. a časť IV. V žiadnom riadku nie je suma dôchodku.
Trošku miešaš jablká s hruškami. Výška príjmu z dohody je podstatná u starobného dôchodcu, ak bola do 1/2 ročnej NČZD a sám si podá DP podľa § 46a) na výšku dôchodku sa neprihliada.
Ak by si mu robil ročné zúčtovanie dane, žiadna daň mu vrátená nebude. Resp. len z čiastky rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným starobným dôchodkom, najviac do výšky zrazených preddavkov.
stage ak si podá DP ona sama, tak tam uvedie príjem aj s dôchodkom?
veronikasad Nie, dôchodok nie je zdanitelný príjem. Navyše, jeho výšku neuvádza ani na str. 2 (nevyplňa riadok 29,30), lebo DP typu A podáva podľa § 46a
stage ok, už chápem. ďakujem za tvoj čas, pomohla si mi to objasniť.
stage ak by som ešte niečo potreboval ujasniť, môžem sem napísať?
veronikasad ano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    DP podať nemusí, ak si ho sama podá, daň zrazená u teba sa jej celá vráti.

    Vyplňaš časť IV. Strana 2 je súčet mesačných prehľadov

    Podanie hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2015 za dohodára.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.