Zavrieť

Porady

Delenie príjmov z prenájmu medzi manželov a jeho zápis v daňovom priznaní.

1. Zaujímalo by ma, či pomer delenia príjmov z prenájmu medzi manželov môže byť úplne akýkoľvek, napríklad aj 35/65 percent?

2. Dočítal som sa, že spôsob delenia príjmov a výdavkov ako aj jednotlivé sumy príjmov a výdavkov po rozdelení sa musia uvádzať v osobitných záznamoch daňového priznania (VIII. Oddiel daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B). V osobitných záznamoch sa uvádzajú taktiež informácie o druhom z manželov (napr. titul, meno, priezvisko, adresa, DIČ alebo rodné číslo).

Prvý raz dávam do DP príjmy z prenájmu a chcel by som len vedieť konkrétnu formuláciu, akou sa ten pomer s info o manželke zapíše do osobitných záznamov. Podelíte sa so svojou praxou?
7 komentárov     zbaliť
kn-alka kedže pri príjmoch z prenájmu sa nedá odpočítať nezd.časť, tak teoreticky je úplne jedno, v akom pomere sa delia príjmy - dokopy tá daň bude aj tak rovnaká

Čo sa týka osobitných záznamov:
meno,priezvisko, dát.nar.:
Príjmy:
Výdaje
meno,priezvisko,dátl.nar.:
Príjmy
Výdaje
SPOLU
Príjmy
Výdaje
Mila123 aký celkový jr príjem z prenájmu? a čo ostatný príjem?
stage Dám príklad :
Manželia (v BSM) majú príjem z prenájmu 1700,- € , náklady nemajú (0). Delia si príjem v pomere 35%:65%. Manžel si napíše príjem len 95,-€ (595-500) manželka 605,- (1105-500).
Otázky :
1. Manžel by mal podľa toho platiť daň iba 18,05€. Avšak daň sa uhrádza iba ak je vyššia ako 20 eur, nie?
2. Zaujíma ma forma toho zápisu o pomere delenia a o tom druhom z manželov, v časti "Osobitné záznamy"
Katy a R pozri si lepšie zákon (k 1.) .. a manžel nemá žiadny iný príjem?
stage iba zo závislej činnosti, ale preddavky na daň má odvedené a daňové vyrovnanie 0.
kn-alka ale v DP sa uvádzajú úplne VŠETKY príjmy - teda aj zo záv.činnosti a je úplne jedno, či je daň vysporiadaná, alebo nie

a ohľadne údajov v časti Osobitné záznamy som ti predsa písala o príspevok vyššie
čítaš vlastne, čo ti ľudia píšu?
stage Aha, takže v tých osob.zázn. by mali byť iba tie údaje, ktoré si napísal. Dík za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak je to v BSm - tak je na vás - ako si tie príjmy rozdelíte - aj tak, ako si navrhol môže byť.
    a výhodnosť nejakého konkrétneho delenia záleží od ostatných vašich príjmov ...
    prerátaj si
    a nezabudni - že oslobodený príjem 500 eur je v súčte aj z 6 odst 3 aj z § 8 odst 1a .
    stage Ale čo má jeden z manželov uviesť do osobitných záznamov o tom druhom z manželov?
    Katy a R však aj jarka ti potvrdila - že to, čo si sám napísal.
    A len pre istotu (tvoja poznámka, že daň z PP máš vyrovnanú) - vieš, že DP uvádzaš všetky tvoje zdaniteľné príjmy - aj z §5, §6,§7 a §8?
    Treba len presne postupovať podľa poučenia k DP .

    Delenie príjmov z prenájmu medzi manželov a jeho zápis v daňovom priznaní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.