Zavrieť

Porady

Platenie dane z nehnuteľnosti po predaji bytu.

V máji 2014 som predal nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve.
Podľa zákona o dani z príjmov v ustanovení § 9 zákona o dani z príjmov vymedzuje podmienky, ktoré musia byť splnené pre oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti, citujem: "Od dane je oslobodený príjem: z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia. ... Ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza a z tohto titulu daňové priznanie ani nepodáva." Tuto podmienku som splnil, ale aj napriek tomu mi Mestský úrad v Žiline posiela Rozhodnutie k dani z nehnuteľnosti za roky 2015 a 2016. Od februára 2015 máme s manželkou trvalý pobyt na inej adrese ako predaná nehnuteľnosť. Urobil som niekde chybu a nesplnil si nejakú povinnosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Mýliš si oslobodenie od dane z príjmu pri predaji a platenie dane z nehnuteľnosti. Pri predaji nehnuteľnosti nový vlastník podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na príslušný mestský úrad. Ty si mal podať čiastkové daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti tiež tam, odkiaľ ti prišiel výmer. V tomto priznaní si mal uviesť veci na správnu mieru, teda tam by si predanú nehnuteľnosť už neuvádzal. Zmeny v platení dane z nehnuteľnosti sa týkajú vždy podľa stavu k 1.1., takže ak si už k 1.1. 2015 nehnuteľnosť nevlastnil, nemal by si ani platiť daň. Choď na mestský úrad a vybav to priamo tam.
    Kvaka Zmeny v platení dane sa posudzujú podľa zmeny vlastníctva nehnuteľnosti zapísané v katastri k 1.1. daného roku, ak takéto zmeny vo vlastníctve sú, tak daňové priznanie alebo čiastkové daňové priznanie sa podáva do konca januára, pozri napríklad tu: http://reality.etrend.sk/realitny-bi...utelnosti.html

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Bol si odhlasit na MU najneskor v januari 2015 nehnutelnost z evidencie dna dan z nehnutelnosti a novy majitel sa bol v tomto obdobi k dani z nehnutelnosti prihlasit?

    To, co pises, je oslobodenie od platenia dane z prijmu z predaja nehnutelnosti.
    Dan z nehnutelnosti je ina dan.

    Zjavne novy vlastnik "zabudol" prihlasit nehnutelnost na seba na platenie dane z nehnutelnosti.
    Naposledy upravil ivka70 : 06.04.16 at 12:35
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 http://www.zilinadnes.sk/spravodajst...-konca-januara
    fero2412 Ďakujem za info, odhlásiť sa na MU som nebol
    ivka70 Hlavne to mal novy vlastnik prihlasit ....takze aj toho posli ....
    Katy a R hlavne on si mal splniť svoju povinnosť ... čiastkové DP kvôli zániku daňovej povinnosti! či si splní povinnosť nový majiteľ, to ho až tak trápiť nemusí
    Kvaka Už musí podať iba dodatočné daňové priznanie, ak to čiastkové k dani, ku ktorej zanikla daňová povinnosť, nepodal do 31.1. 2015
    .
    Katy a R noveď si mu dobre napísala - nech radšej osobne ide vybaviť ... keď už tak neskoro - a keď si mýli daň z nehnuteľnosti s daňou z príjmu
      zbaliť

    Platenie dane z nehnuteľnosti po predaji bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.