Zavrieť

Porady

stačí základ 50 cm z dt 500*400*250 na hospodársku budovu?

nazdar borci

doma teraz staviame hospodársku budovu rozdelenú na 3 časti:

1. časť bude akoby dielňa, kde budú uskladnené mašiny (traktor, kosačka a pod)
2. časť je kurín
3. časť bude sklad na lopaty, rebríky, hrable a pod.

na tieto tri časti pôjde vrchná deka cca 15 cm, vymurované 3 rady porfix 500*250*250, veniec, pomúrnica a A-čková stracha. Výška budovy od terénu po hrot strechy bude cca 5 metrov, krytina bude šindel.

v častiach 1 a 3 bol pôvodné plánovaný základ 3 rady dt 500*400*250 plus podkladná vrstva z betónu cca 5-8 cm. Základ by tým pádom bol cca 80 cm. Otec začal špekulovať a chce dať namiesto 3 radov 2, čo by spôsobilo, že základ bude len nejakých cca 60 cm. V prílohe posielam aj náčrt.

Otázka znie, či bude základ len z dvoch radov DT dostatočne pevný na to, aby udržal váhu a tlak budovy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    hlba 80cm je minimum, menej nedavaj. nejde o pevnost ale nezamrznu hlbku.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martuk to viem aj ja, len otec špekuluje a pritom dt-čka sú už dovezené. Mne je tiež jasné, že 50 cm základ je málo (to stačí tak na drevený altánok menších rozmerov, ale nie na takúto stavbu), len som chcel počuť aj názor iných
    chandler ved 30cm vylejete do ryhy a az po tom davate DTcka. tie DT sa aj tak pouzivaju az nad zemou. a tych 80cm musi byt pod novym terenom. takze ako tam nasypete zeminu tak nemusite tolko kopat.
    alltracboy a co by sa akoze malo stat? ze sa ti v pripadne mrazu dvihne zaklad o 1mm? Aj to by som bral ako extremnu alternativu co na juhu nikdy nenastane podla mna. Ale rad si vypocujem aj protinazor a hlavne nejake argumenty. projektanti radi lubia davat premrstene zaklady lebo oni to neplatia..80cm mam ledva na dome a uz 6 rok spokojne byvam
    chandler zaklad sa moze posunut aj o par cm. dom sice nepadne ale popraska. na zakladoch sa nesetri, lebo beton je lacny (prehlbenie zakladov sa rata v stovkach eur), ale opravy su strasne drahe (zacina to od 10tis eur). ale tie posuny zalezia od zeminy, vody, zakladov, niekedy ani nedodrzanie hlbky nemusi byt problem, na druhej strane sa to vie kludne prejavit aj po desiatkach rokoch. aky argument chces pocut? stava sa to velmi casto, akurat ze Teba k tomu nevolaju
    Martuk nakoniec sme sa dohodli a základ už je nachystaný na zálievku a má cca 75 cm
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    sprav to tak, ako máš v projekte. nič viac, ani menej.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    ja mam na taku sopu asi 40cm zaklad. 10 ma deka tam bude nula takze cca 50cm. A mozem sa stavit, ze sa nic nestane lebo predtym tam bol zaklad mozno 30cm a buda stala bez problemov minimalne 40 rokov. som na juhu.
    Naposledy upravil alltracboy : 25.04.16 at 14:43
    Martuk a nebude to pracovať? Pretože v takejto malej hĺbke ešte asi bude pracovať zemina (dážď, sucho, mráz).
    bodliak Pozri, keď chceš mať istotu, tak:
    - geologický posudok
    - statik
    - projekt s pečiatkou

    a môžeš spokojne spávať.

    Ja ani netuším, či je to vo svahu, ílovité, podmáčané ...

    Ale 80cm je takmer všade u nás nezámrzná hĺbka.

    stačí základ 50 cm z dt 500*400*250 na hospodársku budovu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.