Zavrieť

Porady

sukromne auto zamestnanca a cestovne nahrady v praxi

SZCO ma zamestnanca so sukromnym autom. zamestnanec v ramci pracovnych povinnosti pouzije svoje sukromne auto na nakup kancelarskych potrieb, vybavovanie na uradoch a podobne....

1 - je toto povazovane za pracovnu cestu s narokom na nahradu za PHM+6,20 Sk/km ?

2 - zamestnanec bude taketo jazdy evidovat knihou jazd. je potrebne na kazdu jazdu nejaky cestovny prikaz, alebo staci ta kniha?

3 - je nutne za takto vyuzivane vozidlo zaplatit cestnu dan, moze tuto dan zaplatit zamestnavatel za zamestnanca a dat si ju do nakladov?

4 - v JU sa vyuctovana pracovna cesta zauctuje ako rezia? je mozne si uplatnit DPH z PHM?

5 - vyplatene peniaze zamestnancovi sa priratavaju k jeho hrubej mesacnej mzde?

budem vam vdacny za odpovede, po x hodinach prehladavania som nenasiel uspokojivu odpoved, vela tem bolo s rokom 2004, takze predpokladam neaktualnost. nehovoriac o desiatkach tem, ktore som prebehol po zadani "cestovne nahrady sukromne auto"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    duficek
    SZCO ma zamestnanca so sukromnym autom. zamestnanec v ramci pracovnych povinnosti pouzije svoje sukromne auto na nakup kancelarskych potrieb, vybavovanie na uradoch a podobne....
    1 - je toto povazovane za pracovnu cestu s narokom na nahradu za PHM+6,20 Sk/km ? - áno /priemerná spotreba PHM, nie bločky/

    2 - zamestnanec bude taketo jazdy evidovat knihou jazd. je potrebne na kazdu jazdu nejaky cestovny prikaz, alebo staci ta kniha? - cestovný príkaz

    3 - je nutne za takto vyuzivane vozidlo zaplatit cestnu dan, moze tuto dan zaplatit zamestnavatel za zamestnanca a dat si ju do nakladov? - nie

    4 - v JU sa vyuctovana pracovna cesta zauctuje ako rezia? je mozne si uplatnit DPH z PHM? - réžia áno, pohonné hmoty zamestnávateľ neúčtuje a neuplatňuje DPH

    5 - vyplatene peniaze zamestnancovi sa priratavaju k jeho hrubej mesacnej mzde? - nie neprirátavajú - nie je to mzda

    budem vam vdacny za odpovede, po x hodinach prehladavania som nenasiel uspokojivu odpoved, vela tem bolo s rokom 2004, takze predpokladam neaktualnost. nehovoriac o desiatkach tem, ktore som prebehol po zadani "cestovne nahrady sukromne auto"
    Odpovedám farebne
    Ale pozri čo je pracovná cesta :


    1. Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

    2. Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    neda mi, este jedna upresnujuca drobnost k bodu 5:
    zamestnanec ma povedzme 7 jazd za mesiac, podla cestovnych prikazov urobim ku koncu mesiaca jeden suhrnny vydavkovy pokladnicny doklad.
    spravne?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    duficek
    neda mi, este jedna upresnujuca drobnost k bodu 5:
    zamestnanec ma povedzme 7 jazd za mesiac, podla cestovnych prikazov urobim ku koncu mesiaca jeden suhrnny vydavkovy pokladnicny doklad.
    spravne?
    Na konci mesiaca spravíš jeden cestovný príkaz a ten vyplatíš jedným VPD.Nie je podmienkou vypracovať na každú cestu resp.deň jeden CP,stačí mesačne .
    Naposledy upravil Zita5 : 17.06.06 at 14:34

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    mal by som este jednu otazku. tie vyplatene nahrady, zdanuju sa nejako? uvadzaju sa v DP, alebo je prijem zamestnanca oslobodeny od dane?

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    mam otázku idem prvý krát robiť vyúčtovanie použitia súkromného vozidla na služobné účely. 60 km, náhrada PHM 186,48 Sk a k tomu prirátam 60 x 6,20 Sk. Toto mám vyplatiť zamestnancovi?

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    MartinkoK
    mam otázku idem prvý krát robiť vyúčtovanie použitia súkromného vozidla na služobné účely. 60 km, náhrada PHM 186,48 Sk a k tomu prirátam 60 x 6,20 Sk. Toto mám vyplatiť zamestnancovi?
    ak ratas so spravnou spotrebou podla TP tak ano.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Dobry den,
    nadviazem na tuto temu, aj ked je pomerne stara.

    Mam dotaz ohladne DzMV.
    Zamestnanec bol vyslany na sluzobnu cestu, napriek tomu, ze sa zo zamestnavatelom nedohodol pouzil svoje sukromne auto (resp. auto, kde v TP je zapisany ako majitel svagor zamestnanca). Na ake cestovne nahrady ma zamestnanec? Podlieha toto auto DzMV?

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.