Zavrieť

Porady

Dedenie do zahraničia

Dobrý deň,
môj otec žije v spoločnej domácnosti s priateľkou 15 rokov - ona je angličanka a teraz sa rozhodli zosobášiť.
Moja otázka je, ako to bude vyzerať v prípade smrti jedného z nich, čo sa týka dedičstva - jedná sa mi hlavne ak by došlo k úmrtiu môjho otca.
Je vlastníkom 3-izb. bytu a polovičným vlastníkom rodinného domu po svojej matke /mojej babky/ .Jeho priateľka má v Anglicku jedného dospelého syna
Dedila by jeho /už potom manželka/ po mojom otcovi polovicu bytu a toho rodinného domu? - ak to nenadobudli spolu, ale otec je vlastníkom všetkého už pred uzatvorením manželstva.
Mám obavu, že by som ešte nakoniec musela vyplácať jej syna v Anglicku. Ak je to tak, ako postupovať, aby sme tomu predišli?

Ďakujem za Vašu radu a odpoveď

A.
4 komentárov     zbaliť
avalik A otcova vola je aka? Ozenit sa s anglicankou a nenechat jej po sebe nic? To ziju v spolocnej domacnosti unho alebo u nej v byte? Riesis to aj naopak aby otec nededil nic po buducej manzelke?
veronika1010 Ďakujem za Tvoju odpoveď...ale dolu som to rozpísala, o čo sa nám hlavne jedná....:-)
A on po nej nič dediť nebude, lebo svoj dom v Anglicku prepísala na syna.
Chobot Rozprávala si sa o tom s otcom? Aký je na to jeho názor? Alebo len chceš vedieť, ako je to podľa legislatívy?
veronika1010 Mňa zaujíma len tá legislatíva...Otec je už v takom veku, že to nechce riešiť - alebo skôr nemá záujem to riešiť, nakoľko si myslí, že jej syn sa potom k ničomu "vraj" nebude hlásiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Manzel/ka a deti dedia rovnakym podielom.
    Ak by teda zomrel otec skor ako jeho manzelka, dedila by z majetku nadobudnuteho pred manzelstvom rovnaky diela ak okazde z jeho deti.
    Z majetku, ktory nadobudnu spolocne, sa najskor vycleni z BSM jej polovica a dedi sa ta druha, tiez rovnakym podielom manzelka aj deti.

    Jej syna vyplacat nebudes, nanajvys ju, lebo by musela otca prezit.
    Ak prezije otec ju, bude dedit on po nej a po nom uz len deti, kedze nebude mat manzelku.

    Otec za svojho zivota moze so svojim majetkom robit, co uzna za vhodne.
    Moze byt darovat jednemu z deti ale moze ho darovat aj manzelke. Potom uz byt predmetom dedicstva po otcovi nebude vobec.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronika1010 Ďakujem za odpoveď :-) ale asi som to to napísala troška ináč ako som chcela ....mne a sestre nejde o to, či ona niečo zdedí, to berieme samozrejme ak budú manželia. No ona má v Anglicku syna, s ktorým nemá veľmi dobrý vzťah a ani nie sú nejak v kontakte. Nám ide hlavne o to, že ako to ošetriť, aby v prípade, že ona zdedí polovicu a potom aj po jej smrti, aby sme nemuseli z jej zdedenej časti vyplácať jej syna v Anglicku - lebo ako jej zákonný dedič, by mal na to právo....nie?
    Jedná sa nám hlavne o jej syna...
    ivka70 Mal by na to pravo, otec by to musel osetrit v zaveti (ze by ona nededila) alebo by sa ona musela vzdat dedicstva po manzelovi pri dedicskom konani (alebo dohodnut sa s ostatnymi dedicmi, ze majetok na SK ona dedit nebude)
    Chobot Aha, tak potom to nie je na riešenie s otcom, ale s ňou. Lebo po otcovi ona zdedí časť majetku. Predpokladám, že nemáte problém s tým, aby ona dožila v zdedenej nehnuteľnosti po otcovi (asi by bola vlastníkom nejakej časti - 1/2 alebo 1/3).

    Ide vám o to, aby jej syn potom po nej nededil majetok, čo mal tvoj otec. To je v podstate logické.

    Treba skúsiť sa s ňou porozprávať o tomto. Možno nie teraz, ale pri nejakej vhodnej príležitosti. Dobré by bolo jej navrhnúť, aby si byt zdedila ty so sestrou a jej umožníte doživotne užívať daný byt (v ktorom žila roky s tvojim otcom) tým, že zriadte vecné bremeno doživotného užívania v jej prospech. Potom jej syn nebude dediť po jej smrti - teda nie byt, iba iný majetok, napr. hnuteľný, či peniaze.

    V podstate to môžete urobiť už aj teraz. Ale to by trebalo si sadnúť s otcom, aby vám, dvom sestrám prepísal byt a vy tam zriadite to doživotné právo jemu aj jeho priateľke - teda budúcej manželke.

    A podiel na tom rodinnom dom nech vám daruje ešte za života.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Väčšinu ti napísala ivka70. Len doplním, že jej syna by si musela vyplácať len v prípade, že by ona dedila po tvojom otcovi a po jej smrti by jej podiel zdedil jej syn. Keby si sa teda nevyrovnala s ňou po otcovej smrti.

    Predísť problémom môže spísaný závet. Treba sa s otcom porozprávať, aká je jeho predstava. On môže v záveti odkázať, čo pripadne tebe a čo jeho manželke. Alebo to môže urobiť za života, že napr. podiel na dome po tvojej babke prepíše na teba.

    Inak budete dediť ty a jeho maželka každý polovicu (ak tvoj otec nemá okrem teba iné deti).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    môj otec žije v spoločnej domácnosti s priateľkou 15 rokov - ona je angličanka a teraz sa rozhodli zosobášiť.
    Moja otázka je, ako to bude vyzerať v prípade smrti jedného z nich, čo sa týka dedičstva - jedná sa mi hlavne ak by došlo k úmrtiu môjho otca.
    Je vlastníkom 3-izb. bytu a polovičným vlastníkom rodinného domu po svojej matke /mojej babky/ .Jeho priateľka má v Anglicku jedného dospelého syna
    Dedila by jeho /už potom manželka/ po mojom otcovi polovicu bytu a toho rodinného domu? - ak to nenadobudli spolu, ale otec je vlastníkom všetkého už pred uzatvorením manželstva.
    Ten 3-izb. byt - vlastnil ho pred plánovaným sobášom? Ak áno - je to stále LEN jeho majetok!

    Pokiaľ si ho však zaobstarali obaja spoločne pred sobášom - už by mala nárok na 1/2 bytu, ale to by musela dokázať, že má v ňom podiel (ale asi nemá, ak bude výlučným vlastníkom otec).

    Tak isto ako 1/2 domu je LEN jeho majetok!

    T.z. jeho budúca manželka - ak je to tak, ako som rozviedol - by mala figu borovú, maximálne nárok na vynaložené náklady od vzniku manželstva.

    Ovšem - to tiež závisí aj od anglických majetkoprávnych zákonov, ako to tam majú presne vymedzené.... ale predpokladám, že majú inštitút osobného vlastníctva.
    methexis1 tak sa mi zda, ze popisujes situaciu pi rozvode, na dedictvo ma narok bez ohladu na to, kedy bol majetok ziskany
    misoft Jáááj.... sorry. Očky - škuľky boli založené....
    V tom prípade.... vyššie popísali. Pokiaľ žije, nech napíše závet, alebo nech daruje.... a ona bude dediť figu borovú....
    Po smrti vasho otca budete dedit cely majetok, ak som spravne pochopila, ze ste 2 deti + manzelka, takze kazda 1/3. Idealne by bolo, keby sa ta manzelka vzdala dedicstva v prospech vas, alebo aby vam ho potom darovala, inak tu jej 1/3 bude dedit jej syn po jej smrti.

    Dedenie do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.